Šiandien Finansų ministerija iš valstybės kišenės perves 1,8 mln. Lt Darbo (leiboristų) partijai, dėl kurios juodosios buhalterijos darbiečius teismas pripažino kaltais.
Lietuvos politikoje – rezurekcijos stebuklas: šiemet per pusmetį Darbo partija spėjo numirti, reinkarnuotis į Darbo partiją (leiboristus), o štai praėjusią savaitę pareiškė, kad vėl tampa Darbo partija, mat vėl reorganizuojasi, susijungdama su 2010 m. gimusia Krikščionių partija, kurios pirmininkas Gediminas Vagnorius dar yra buvęs konservatorius, paskui nuosaikusis konservatorius, o po to dar Krikščionių konservatorių socialinės sąjungos narys.
Galima būti tik šaipytis: štai ir Seime jau kuriami anekdotai apie zombius ar ironizuojama, kiek kartų reikia parduoti vogtą daiktą, kad jį galėtum legalizuoti. Bet visai nejuokinga, nes tai “darbiečiai” taip šaiposi iš valstybės, jos neprincipingų tarnautojų ir pareigūnų, iš piliečių ir įstatymų spragų. Juk Vilniaus apygardos teismas baudžiamąją bylą juodosios buhalterijos istorijoje teisiamai Darbo partijai nutraukė dėl vienintelės priežasties – nes ji lavonas, mat jai persiregistravus kitu pavadinimu teismas pritaikė mirusio žmogaus analogiją, mat baudžiamasis procesas mirusiam žmogui negalimas, išskyrus retus atvejus, pavyzdžiui, mirusiajam reabilituoti.
Taigi Darbo partija mirė, todėl valstybei liko anksčiau areštuoti 6,3 mln. Lt 2006–2008 m. šiai partijai skirtų valstybės dotacijų. Tačiau Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) netikėtai, bet vieningai nutarė skirti numirėlei 1,77 mln. Lt. Tiesa, išmokėti juos prisakė kitai – jokia dėme nesusitepusiai visai naujai Darbo partijai (leiboristams).
„Parodykit man nors vieną žmogų, kuris mano, kad tai ne ta pati partija: tie patys Seimo nariai, tas pats atstovas VRK“, – sako VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas.
Parodyti labai lengva – juk teisėjai nutarė, kad Darbo partija mirė, tad, kaip ir miręs žmogus, negali atsakyti už savo darbelius, lygiai kaip ir ką tik užgimusi visai nauja partija. Bet kodėl tada ta naujoji gali gauti velionės milijonus?
VRK argumentai – jos pačios ankstesni sprendimai
Kaip informavo Finansų ministerijos Viešųjų ryšių skyrius, šiandien ministerija jau paspaus mygtuką ir iš valstybės, tiksliau mokesčių mokėtojų, kišenės perves 1,8 mln. Lt į Darbo (leiboristų) partijos sąskaitą. Tik Vilniaus apygardos administracinis teismas, į kurį su skundu kreipėsi Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, dar galėjo tai sustabdyti. Bet teismas nutarė priimti nagrinėti skundą, tačiau jame nerado pakankamų įrodymų,kad šiuo metu nesiėmus prašomo reikalavimo užtikrinimo priemonių, t.y. neišmokėjus valstybės dotacijos, gali kilti realių sunkumų įvykdyti būsimą teismo sprendimą.
Tad teismas dar spręs, ar VRK nariai buvo teisi skirdami milijonus darbiečiams. Patys komisijos nariai savo sprendimu neabejoja.. Komisijos pirmininkas Z.Vaigauskas primena, kad partijos ir anksčiau jungėsi, skilo, keitė pavadinimus, tad gal šešis septynis, o gal ir daugiau kartų valstybės dotaciją gavo naujasis darinys, susumavus į jį susijungusiųjų rinkimuose gautus balsus. O, pavyzdžiui, į šipulius subyrėjus Arūno Valinsko Tautos prisikėlimo partijai, dotaciją gavo netgi subyrėjusio darinio mažesnioji dalis, mat ji deklaravo esanti rinkimuose dalyvavusios partijos veiklos tęsėja.
Tad VRK savo sprendimą priėmė be ilgų diskusijų, bendru sutarimu, net nepakeliant rankų „už“, tik vienam iš šešiolikos jos narių uždavus vieną klausimą.
„Man buvo kilę abejonių dėl Darbo partijos statuso, bet projektą pristačiusi VRK Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės skyriaus vedėja paaiškino, kad pagal partijų reorganizavimo sąlygas atsiranda naujas juridinis asmuo, o VRK pirmininkas priminė, kokia praktika buvo iki tol. Tai mane įtikino. Baudžiamosios teisės atžvilgiu klausimas niekaip nebuvo vertinamas, nes teismo nutartis dar neįsiteisėjusi, tad VRK negali ja vadovautis. Norint neduoti dotacijos reikia pasiremti teisės normomis, o tokių nėra, ir partija tokiu atveju būtų kreipusis į teismą“, – savo nuomonę argumentuoja Liberalų sąjūdžio į VRK deleguotas Rokas Stabingis, pagal išsilavinimą – teisininkas.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų į VRK deleguotas Valdas Benkunskas, pagal išsilavinimą taip pat teisininkas, sako, kad su kitais VRK nariais padiskutavę prieš posėdį, bet taip pat pritaria, kad baudžiamojoje byloje neįsiteisėjęs sprendimas nesuteikė pagrindo juo vadovautis: „VRK neturi teisės aiškinti įstatymų, jos kompetencija aiškiai apibrėžta. Negalime veltis į politinius niuansus ir priiminėti sprendimus, kaip mums atrodo.“
VRK pirmininkas Z.Vaigauskas atmeta kaltinimus ir dėl skubos: nors dotacijas galima skirti iki lapkričio 15 d., pastaruosius kelerius metus jie visada pervedami rugsėjį, tad ir dabar taip buvo suplanuota.
Z.Vaigausko tikinimu, Darbo partijos statusas lygiai toks pat, koks buvo šių metų pirmąjį pusmetį. Tačiau juk teismas “darbiečių” lyderius liepą pripažino kaltais dėl apgaulingos buhalterijos tvarkymo ir beveik 4 mln. Lt mokestinių prievolių išvengimo. Taip, nuosprendis apskųstas, bet skelbiama, kad jau spalį skundą ims nagrinėti Apeliacinis teismas. Tad gal dotacija galėjo būti sulaikoma iki galutinio sprendimo? Beje, apskųstas ir Darbo partijos baudžiamosios bylos nutraukimas. Tad dar ir Darbo partijai galimos įvairios sankcijos – tiek partijos likvidavimas, tiek bauda. O baudos sumokėjimui užtikrinti juk galėjo būti sustabdytas minėtos dotacijos mokėjimas.
Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-39-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.
Ką čia ir bepridursi… Baisiausia, kad vistiek pilna durnelių, kurie balsuos už šiuos nusikaltėlius.
Kai prisiimt atsakomybę už nusikaltimus, tai partijos nėra. Kai pasiimt pinigus, tai partija yra. Koks mulkis gali balsuot už šitą nusikalstamą grupuotę? O būti šios partijos nariu būtų didžiausia gėda.