Apkalta
Jeigu apkalta parlamentarus Aleksandrą Sacharuką ir Liną Karalių išvys iš Seimo, du nauji Tautos prisikėlimo partijos nariai gali smarkiai pagerinti valdančiosios koalicijos padėtį
A.Sacharuką ir L.Karalių Seime pakeistų verslininkas M.Subelis ir teisininkas A.Burba iš Tautos prisikėlimo partijos sąrašo
Atsitiko tai, kuo dar prieš mėnesį buvo sunku patikėti, – Seimas didele balsų dauguma nutarė, kad du gana tradicines parlamentarų nuodėmes padarę jo nariai, naujai susikūrusios Krikščionių partijos atstovai Linas Karalius ir Aleksandras Sacharukas verti apkaltos. Pirmasis Seimo sesijos metu su savo drauguže išvyko atostogauti į Tailandą, o antrasis visą tą laiką dangstė kolegą, balsuodamas už jį vardine balsavimo kortele.
Sugauti kvailai sukčiaujant
Nuo pat pradžių tai buvo labai kvailas sumanymas, kuriam galėjo ryžtis tik visiški politikos naujokai, kokie ir yra L.Karalius su A.Sacharuku. Seime, kuriame dėl apylygio politinių jėgų išsidėstymo skrupulingai skaičiuojamas kiekvienas balsas, netrukta pastebėti, kad posėdžių salėje žmogaus nėra, o jo balsas – yra. Negana to, šiaip jau nei išsilavinimu, nei dideliu nuovokumu nepasižymintis L.Karalius, plačiau žinomas Ezopo sceniniu slapyvardžiu, kelionės metu vis papildydavo savo įspūdžius “Facebook’e”, išsamiai ir su nuotraukomis aprašinėdamas Pietryčių Azijos grožybes.
Galimas dalykas, didelio skandalo būtų pavykę išvengti, jeigu sukčiaujantys su balsavimo kortelėmis sugauti Seimo naujokai būtų sąžiningai prisipažinę, atgailavę ir prašę atleisti už jaunatvišką kvailumą. Užuot taip pasielgę, abudu pradėjo karštai viską neigti, išsisukinėti, taip tik dar labiau grimzdami į melo liūną. O kartu su savimi gramzdindami ir visą Seimą.
A.Sacharukas, savo pasiaiškinimus keitęs kelis kartus, galiausiai ėmė kaltinti ir kitus Seimo narius, kad jie balsuoja už tuos, kurių nėra salėje. Netgi savarankišką tyrimą atlikti bandė. Ši taktika dažnai pasiteisina mokykloje mokiniams bėgant iš pamokų, būtinai visa klase, nes negi bausi kažkurį, jei visi tokie? Tačiau Seime ji davė atvirkščią rezultatą.
Taip, dalis parlamentarų ne šventieji ir mygtukų spaudymas už kaimyną ar kelių dienų “nugriebimas” išvykstant ar parvykstant iš atostogų, dar nesibaigus ar jau prasidėjus Seimo sesijai, – sena parlamentarų bėda. Koks Gediminas Kirkilas netgi istorinį ir jo partijai lemiamą balsavimą dėl premjero Adolfo Šleževičiaus atstatydinimo įsigudrino praleisti, atseit apsnigtas Alpėse. Bet, kaip per apkaltos svarstymą teisingai sakė krikdemas Edmundas Pupinis, tikrai daugiau nei pusė Seimo narių niekada nebalsavo už kaimyną ir neatostogavo darbo metu. Juolab kad tokio įžūlaus, sąmoningo ir ilgalaikio Seimo statuto laužymo nėra buvę per visus du dešimtmečius. Lygiai kaip ir tokio įžūlaus melo, mėginant išsisukti iš padėties. Tad Seimo nariai, iš pradžių būdami linkę A.Sacharuko ir L.Karaliaus veiksmus vertinti gan atlaidžiai, pamažėle ėmė vis labiau piktintis ir linkti į tai, kad iš jų būtų atimti Seimo narių mandatai.
Kodėl pritarta apkaltai
Įtakos tam turėjo trys veiksniai. Pirma, nesiliaujančius Seimo statuto pažeidinėjimus vykstant balsavimui pagaliau reikia baigti. Lygiai kaip ir asmeninius pasivažinėjimus po egzotiškas šalis be Seimo valdybos leidimo. Kaip rodo ilgametė praktika, vieši įkalbinėjimai ir smerkimas, pasitelkus žiniasklaidą, poveikio Seimo begėdžiams nedaro, nes per du dešimtmečius visi apsiprato, kad už tai nėra baudžiama. Juk nevadinsime bausme kelių šimtų litų praradimo už be pateisinamos priežasties praleistus Seimo posėdžius žmogui, kurio banko sąskaitose vartosi milijonai? Tokiais atvejais kitos išeities, kaip skaudi pavyzdinė bausmė, nelieka. O bausti išmetimu iš Seimo geriausia tuos jo narius, kurių negaila.
Antra, per praėjusius metus Seimo įvaizdis visuomenės akyse nepaprastai sumenko, pirmiausia – dėl tų pačių A.Sacharuko, L.Karaliaus ir jų buvusių bei esamų bendražygių iš dabar jau žlugusios “prisikėlėlių” partijos veiksmų. Rietenos, skandalai, tušti, bet vaizdingi kaltinimai vieni kitų atžvilgiu skandino Seimą daug greičiau nei mokesčių reformos ar biudžeto pjaustymai. Viešai išmetus bent porą šių skandalistų, yra vilties, kad Seimo reputacija pagerės.
Na, ir paskutinė, bet gal svarbiausia priežastis. Išmetus šiuo metu iš valdančiosios koalicijos į opoziciją pas Vidmantą Žiemelį ir Gediminą Vagnorių perbėgusius A.Sacharuką ir L.Karalių, į jų vietas ateis du nauji parlamentarai iš Tautos prisikėlimo partijos sąrašo: teisininkas Andrius Burba ir kailių verslininkas bei dainininkas Mečislovas Subelis. Pirmasis šiuo metu yra aplinkos ministro Gedimino Kazlausko padėjėjas, antrasis – taip pat greičiau “prisikėlėlių”, o ne “krikščionių” žmogus. Tad tikimybė, kad atsidūrę Seime juodu sustiprintų valdančiosios koalicijos, o ne opozicijos gretas, labai didelė.
Tokia tarsi nežymi Seimo narių kaita vietomis iš tikrųjų smarkiai pagerintų Vyriausybės pozicijas. Šiuo metu Andriaus Kubiliaus Vyriausybę tvirtai remia tik 70 Seimo narių, dar trys “valstiečiai” įsipareigoję ją remti kai kuriais klausimais. Prisijungus prie koalicijos A.Burbai ir M.Subeliui (arba, jei šis nenorėtų į Seimą, aplinkos ministro žmonai Renatai Kazlauskienei), jėgų santykis jau būtų 72+3, vadinasi, Vyriausybė susigrąžintų Seime ir formalią daugumą. Dėl to verta ir kelis nusidėjėlius paaukoti, ypač kad abu tikrai to verti.
Manau, jei apkalta pasisektų, seimo įvaizdis gal ir nedaug pagerėtų, bet tai būtų teisinis precedentas, rodantis, kad seimo narių “išdykavimas” visgi turi ribas. O Vyriausybės pozicijos sustiprėjimas irgi nepakenktų.
Opozicija dar pakovos dėl Sacharuko ir Karaliaus. Net A. Butkevičius, kyšininkas, balsavo už juos kalėjime.Valinskėlį tai sudorojo, nes jis ne į tas roges atsisėdo.Beje, ši istorija per ilgai užsitęsė.