2013 Gruodžio 28

Arklio metai į kino sales atneš daug animacijos, komiksų ir lietuviškų filmų

veidas.lt


Metų pabaigoje kino juostoms skinant apdovanojimus ir visiems nekantriai laukiant sausį įvyksiančios „Oskarų“ teikimo ceremonijos, užmeskime akį, ką žada naujasis kino sezonas.

Iš tiesų pirmasis Medinio arklio pusmetis kino salėse pasiūlys daug gražios visai šeimai skirtos animacijos, keletą tarp gausios holivudinės kino produkcijos žibančių brangakmenių ir kaip niekada daug į žiūrovus, o ne į kino festivalius orientuotų lietuviškų kino juostų.

Metų pradžioje laukia daugiausiai žadančių filmų premjeros

Pora pirmųjų 2014 m. mėnesių į kino sales sukvies ypač daug kino gerbėjų, nes būtent tada pasirodys patys laukiamiausi kitų metų filmai. Iškart po naujamečio šurmulio, sausio 3 dieną, Lietuvos kino teatruose startuos Martino Scorsese’s režisuota juosta „Volstrito vilkas“, kurioje pagrindinį vaidmenį atlieka neprilygstamasis Leonardo DiCaprio. Tai jau penktas kartas, kada M.Scorsese pagrindiniam vaidmeniui pasikvietė L.DiCaprio. Kadangi ankstesni jų bendradarbiavimo rezultatai nenuvylė („Niujorko gaujos“, „Aviatorius“, „Infiltruoti“, „Kuždesių sala“), tad ir šis filmas laikomas stipriu kandidatu į „Oskarus“ bei tituluojamas vienu laukiamiausių 2014-ųjų filmų.
Šioje biografinėje kriminalinėje istorijoje L.DiCaprio įkūnys prieštaringą ir chaotišką praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio finansų pasaulio įžymybę Jordaną Belfortą – talentingą, visų liaupsinamą, tačiau be galo arogantišką ir ekscentrišką biržos maklerį, uždirbantį tiek, kad net nežino, ką su tais pinigais veikti. Beprotiška prabanga, gražios moterys, ekscentriškos linksmybės, filosofija „pinigų niekada nebus gana“ ir, be abejo, finansinės aferos žada nepaprastai stilingą ir savo nuodėmingu lengvabūdiškumu patraukiantį filmą.
Sausį taip pat nevertėtų praleisti ir dviejų lietuviškų filmų premjerų – Emilio Vėlyvio režisuoto filmo „Redirected/Už Lietuvą!“ bei Mariaus Ivaškevičiaus „Santa“. Pirmasis, bendras lietuvių ir britų darbas, – juodoji veiksmo komedija, kurioje bus galima saviironiškai pažvelgti į Lietuvą, sekant keturių britų nuotykius mūsų šalyje. Kaip teigia „Forum Cinemas“ projektų vadovas Gintaras Plytnikas, „Redirected/Už Lietuvą!“ bus vienas svarbiausių metų pradžios įvykių.
Nors „Zero“ ir „Zero 2“ kūrėjo stilius vertinamas prieštaringai, E.Vėlyvis neabejotinai yra ryškus režisierius, kurio chuliganiškas požiūris daug kam patinka. Be to, naujasis filmas išsiskiria stipria britų aktorių komanda. Tarkim, pagrindinį vaidmenį atliekantis Vinnie Jonesas yra vaidinęs tokiuose puikiai žinomuose filmuose, kaip „Lok, stauk arba šauk“, „Dingti per 60 sekundžių“, „Vagišiai“, „Iksmenai: žūtbūtinis mūšis“ bei daugelyje kitų. Taigi iš tikrųjų smalsu, koks bus rezultatas šiam britų chuliganui susitikus su lietuvių chuliganu.
O tarp realybės ir pasakos pakibęs lietuvių ir suomių bendras filmas „Santa“ dėmesį pirmiausia patraukia dėl scenarijaus autoriaus ir režisieriaus. „Santa“ – tai žinomo lietuvių prozininko, dramaturgo ir kino scenaristo Mariaus Ivaškevičiaus, sukūrusio tokius populiarius spektaklius, kaip „Madagaskaras“ ar „Mistras“, debiutas režisuojant ilgo metražo vaidybinį filmą.
Kino platintojo „Meed Films“ vadovas Justinas Vancevičius įsitikinęs, kad ši juosta savo kokybe tikrai išsiskirs, mat puikios režisūros, stiprios perspektyvių aktorių vaidybos ir „nepaprastai gražių vaizdų“ pavyzdys. Paminėtina, kad filmo operatorius – tikrai neeilinis: Tuomo Hutri yra vienas labiausiai patyrusių ir vertinamų savo srities profesionalų visoje Suomijoje.
Šiame filme pasakojama, kaip vieniša mama Inga (Sandra Daukšaitė) nusprendžia išpildyti savo sūnaus Vinco (Ovidijus Petravičius) svajonę ir nukeliauja į Laplandiją susitikti su Kalėdų Seneliu. Čia prasideda meilės istorija tarp juo dirbančio Jussi, kurio vaidmenį sukūrė žymus Suomijos aktorius Tommi, ir žavios lietuvaitės. Vis dėlto svarbiausias filmo įvykis – mažąjį Vincą užklupusi sunki liga. Kova su ja metaforiškai įvelkama į Jussi pasakojamą pasaką, kurioje visa Kalėdų Senelių divizija kovoja dėl gėrio pergalės.

Lietuviškas kinas – „ant bangos“

Tiesą sakant, be „Redirected/Už Lietuvą!“ ir „Santa“, kino salėse bus proga pamatyti dar ne vieną lietuvišką filmą. Pasak G.Plytniko, aiškiai matyti, kad nacionalinis kinas šiuo metu yra itin populiarus ir atsiranda vis daugiau kūrėjų, pagaliau sukančių filmus ne festivaliams, o paprastiems žiūrovams. Esą ledus pralaužė „Tadas Blinda“, kuriam pavyko surinkti apie 300 tūkst. žiūrovų, kai anksčiau netgi populiariausi lietuviški filmai jų surinkdavo vos 50–60 tūkstančių. Taigi anksčiau iš pusantro šimto premjerų lietuviškų tebūdavo pora, o dabar artėjama link dešimties.
Kad dabartinis lietuviškas kinas priartėjo prie paprasto žiūrovo, pastebi ir „Kino pavasario“ lietuviškų filmų programos koordinatorė Justė Zavišaitė. Pasak jos, kitų metų festivalyje Lietuvos kino kūrėjų programoje viršų ims ilgo metražo vaidybiniai filmai, o tai labai retas reiškinys – tradiciškai daugiausiai būna dokumentinių juostų. Iš naujų lietuviškų filmų, kuriuos būtina pamatyti, ji išskiria po festivalius keliaujančią ir teigiamai vertinamą Igno Jonyno juostą „Lošėjas“, dalyvausiančią ir konkursinėje programoje „Nauja Europa – nauji vardai“, taip pat prestižiniame Amsterdamo dokumentinių filmų festivalyje (IDFA) geriausiu studento darbu pripažintą Ričardo Marcinkaus „Galutinį tikslą“ bei Lino Mikutos filmą „Pietūs Lipovkėje“. Pastaruosius jau buvo galima išvysti kino forumo „Scanorama“ metu, o tie, kuriems nepasisekė, galės tai padaryti (greta kitų naujausių lietuviškų filmų) per „Kino pavasarį“.
Visai kitokio stiliaus ir į jokius prestižinius apdovanojimus tikrai nepretenduosiantis – vasarį laukiamas „Valentinas už 2rų“, antroji filmo „Valentinas vienas“ dalis. Nors jis skirtas neišrankaus skonio žiūrovui, tai netrukdo jam būti vienai laukiamiausių premjerų. Kadangi pirmas blynas nebuvo prisvilęs ir „Valentinas vienas“ sugebėjo surinkti apie 2,6 mln. Lt pajamų (parduota apie 185 tūkst. bilietų), didelis susidomėjimas prognozuojamas ir tęsiniui. Be abejo, didžiausia intriga – kas pakeis ankstesnėje dalyje vaidinusį Vytautą Šapranauską. Antra vertus, šįkart scenarijus turėtų būti stipresnis, nes prie jo ranką pridėjo Jonas Banys, anksčiau dirbęs su tokiais sėkmingais filmais, kaip „Tadas Blinda. Pradžia“ bei „Zero 2“.

Intriguojantys filmai

Kalbėdamas apie užsienio kūrėjų produkciją „Garsų pasaulio įrašų“ atstovas Silvestras Dikčius išskiria rimtesnio kino trokštančiai auditorijai skirtą karinę dramą „Išlikęs gyvas“ (rež. Peteris Bergas). Šis filmas pastatytas pagal tikrą istoriją, aprašytą profesionalaus kario Marcuso Luttrello. O toji istorija – tai 2005 m. Afganistane vykdyta karinė operacija „Raudoni sparnai“, per kurią iš keturių karių, pasiųstų sugauti arba nužudyti vieno iš Talibano lyderių, vienintelis gyvas išliko M.Luttrellas. Jau pati istorija yra dramatiška ir įtempta, o kai ją režisuoja patyręs karinių dramų režisierius P.Bergas, galima tikėtis tikrai intriguojančio filmo.
Nenusivils ir žiūrovai, įsigiję bilietus į filmą „12 vergovės metų“ (rež. Steve’as McQueenas). Ši istorinė drama, pasakojanti apie pilietinio karo metu pagrobtą ir per prievartą vergu paverstą išsilavinusį juodaodį, jau dabar yra nominuota ir apdovanota ne vienu prestižiniu prizu.
Neseniai „Gotham“ nepriklausomo kino apdovanojimuose filmas “12 vergovės metų” pripažintas geriausiu metų filmu, tokio pat įvertinimo sulaukė ir Stokholmo filmų festivalyje, be to, jame pelnė ir apdovanojimą už geriausią muziką. Juostai atiteko ir Toronto kino festivalio pagrindinis apdovanojimas – žiūrovų simpatijų prizas. Pats S.McQueenas buvo pripažintas geriausiu metų režisieriumi tarptautiniame Palm Springso kino festivalyje ir gavo Holivudo filmų festivalio apdovanojimą už proveržį režisūroje.
„Acme Film“ kino skyriaus vadovė Asta Martinonytė pirmiausia mini irgi pripažinimo jau spėjusią sulaukti kriminalinę dramą „Amerikietiška afera“. Šis filmas Niujorko kino kritikų (“New York Film Critics Awards”) buvo puikiai įvertintas net trijose kategorijose: geriausio filmo, geriausio scenarijaus bei geriausio antraplanio moters vaidmens (apdovanota Jennifer Lawrence), o anksčiau Holivudo filmų festivalyje apdovanotas už geriausius kostiumus bei geriausią prodiusavimą.
Filme rodomas talentingo sukčiaus Irvingo Rosenfeldo (Christianas Bale’as) gyvenimas praėjusio amžiaus aštuntojo devintojo dešimtmečio Amerikoje, kada jie su meiluže bei nusikaltimų partnere Sidne (Amy Adams) buvo priversti rinktis, ar keliauti į kalėjimą, ar tapti FTB informatoriais. Istorija paini ir stebinanti, o aktorių asmenybės – daugiasluoksnės, tad šis filmas turėtų patikti ir išrankesnei publikai.
Dar galima išskirti ir George’o Clooney režisuotą bei prodiusuotą šmaikščią karinę dramą „Brangenybių medžiotojai“, į Lietuvą atkeliausiančią vasarį. Ji išsiskiria stiprių aktorių komanda: vaidina „Oskaro“ laureatai G.Clooney, Mattas Damonas, Cate Blanchett, Jeanas Dujardinas, „Oskaro“ nominantas Billas Murray ir „Emmy“ laureatas Johnas Goodmanas. Be abejo, iškart pradėta kalbėti, kad tai vienas realiausių pretendentų į „Oskaro“ apdovanojimą geriausio metų filmo kategorijoje. Naratyvas irgi patrauklus, be to, papildomą pliusą suteikia tai, kad jis pagrįstas tikra istorija apie septynių meno žinovų (deja, mažai ką teišmanančių apie kariavimą) būrį, Antrojo pasaulinio karo metu siekusį susigrąžinti nacių iš muziejų ir privačių kolekcijų pagrobtus itin vertingus meno kūrinius, kuriems grėsė sunaikinimas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...