2014 Kovo 24

VSD ataskaita visuomenei: ką su ja daryti?

veidas.lt

BFL

Valstybės saugumo departamentas (VSD), paskelbęs metinę ataskaitą apie grėsmių valstybei šaltinius, pagrindinius priešiškų žvalgybų veiklos tikslus, įvardijęs keletą užsienio šnipų pavardžių bei Rusijos naudai dirbančių žiniasklaidos priemonių bei propagandinių organizacijų, uždavė visuomenei galvosūkį: ką toliau daryti su šia informacija ir kaip toliau elgtis su asmenimis, kurių veikla tarnauja Lietuvai priešiškoms valstybėms?
Šių metų VSD metinės apžvalgos apie grėsmes nacionaliniam saugumui su itin dideliu susidomėjimu buvo laukiama dėl kelių priežasčių. Pirma, pastaruosius metus buvo itin daug kalbama ir rašoma apie priešiškų valstybių vykdomus informacinius karus prieš Lietuvą bei apie Rusijos „minkštųjų galių“, nukreiptų į Lietuvos visuomenės griovimą iš vidaus, atsparumo svetimam propagandiniam poveikiui menkinimą, masinį naudojimą.
Antra, pernai lapkritį paviešinta slapta VSD pažyma apie Rusijos rengiamas informacines atakas bei dezinformacijos skleidimą apie prezidentę Dalią Grybauskaitę sukėlė daug kritikos departamento adresu tiek dėl to, kad pažymose rašoma daugmaž tas pats, ką besidomintys ir taip žino, tiek dėl to, kad didelio slaptumo žymą VSD deda neretai ten, kur nėra reikalo, ir kad valstybės vadovai, gavę tokias pažymas, nebežino, ką su jomis toliau daryti, nes dėl slaptumo visuomenės perspėti negali. Na, o VSD jaučiasi atlikusi savo pareigą ir nusiplauna rankas.
Trečioji VSD metinė ataskaita turėjo būti skelbiama praėjus savaitei po to, kai prezidentė D.Grybauskaitė bene pirmą kartą viešai sukritikavo jos paties paskirtą departamento vadovą Gediminą Griną, teigdama, kad saugume „pribrendo permainos“, nes VSD „kol kas nepateisina jokių lūkesčių – nei darbu, nei rezultatais. Būtent todėl, kad įsivaizduoja savo darbą tik kaip nereikšmingų ir nesvarbių pažymų su dideliu slaptumo lygiu rašymą“. Po poros dienų susitikusi su G.Grina prezidentė pabrėžė, jog VSD turėtų labiau susitelkti į grėsmių valstybei viešinimą, o departamento vadovas pažadėjo, jog publikacijai rengiamoje ataskaitoje „bus konkrečių pavardžių“. Juolab kad pernykštė, pirmoji VSD praktikoje, vieša metinė ataskaita buvo nemažai kritikuota būtent už konkretybių vengimą, palyginti su jau penkiolika metų skelbiamomis Estijos saugumo policijos – KAPO – metinėmis ataskaitomis, kur tiek Rusijos šnipai, tiek įtakos agentai, tiek „naudingi kvailiai“ įvardijami tiesiai ir konkrečiai.
Kelios konkrečios pavardės
Kadangi lūkesčiai buvo dideli, pirmasis įspūdis, susipažinus su nedidele, vos devyniolikos puslapių, pažyma (KAPO ataskaitos būna 30-40 puslapių), buvo labiau nuviliantis, nei optimistinis: ir tai viskas? Tiesa, VSD pastebėjo, jog tai tik pirma dalis – antroji, kurioje bus konkreti 2013 metų departamento veiklos apžvalga, bus publikuota vėliau.
Turinys irgi labai nedžiugino. Taip, G.Grinos žadėtųjų konkrečių pavardžių buvo: įvardytas GRU rezidentūros darbuotojas Valerijus Katula, oficialiai užimantis antrojo sekretoriaus poziciją Rusijos ambasadoje, Rusijos Užsienio Žvalgybos tarnybos (SVR) pulkininkas Genadijus Kretininas, vadovaujantis Rusijos strateginių tyrimų instituto Kaliningrado padaliniui Baltijos regioninis informacinis-analitinis centras, kurio atstovai bendradarbiauja su Lietuvos politologais ir žiniasklaida, kaip „dešinysis ekstremistas“ paminėtas ir karikatūrinis pseudonenonacis Mindaugas Murza-Gervaldas.
Vis dėlto VSD labiau linkusi aprašinėti prieš Lietuvą vykdomas veikas – šnipinėjimą pirmininkavimo Europos Sąjungai metu, bandymą paveikti viešąją nuomonę ir sprendimus priimančius pareigūnus „pieno karo“ metu, Rusijos radioelektroninio šnipinėjimo galimybes, nei vardyti konkrečias pavardes tų, kurie užsiima šia veikla ar nesugebėjo atsispirti Rusijos šnipų vilionėms. Vienoje VSD ataskaitoje patalpintoje nuotraukoje užfiksuotas asmuo, įvardytas kaip politologas, bendraujantis su Rusijos žvalgybos tarnybos darbuotoju, netruko atsiliepti pats – tai buvo Vadimas Volovojus, dirbantis viename tyrimų centrų ir, tiesa sakant, niekada nestulbinęs savomis įžvalgomis. Jis prisipažino buvęs ne kartą VSD įspėtas būti atsargesniu bendraujant su Rusijos atstovais.
Kelios išvestinės pavardės
Greta tiesiogiai VSD ataskaitoje įvardytų Rusijai dirbančių asmenų galima nesunkiai išskaičiuoti ir keletą kitų, kurių pavardės tiesiogiai neminimos, tačiau rašoma, kad „Rusijos politines ir ideologines nuostatas Lietuvos visuomenei skleidžia ir tarptautinis žiniasklaidos klubas „Format A-3“, vadovaujamas „Komsomolskaja pravda“ žurnalistės Galinos Sapožnikovos. 2013 m. Lietuvoje buvo surengta vienuolika renginių, kuriuose dalyvavo Rusijos informacinę politiką palaikantys politologai, ekonomistai, rašytojai ir kultūros atstovai“.
Šio „Format A3“ klubo renginius Lietuvoje nuolat veda savaitraščio „Litovskij kurjer“ (tiesiogiai įvardijamo Rusijos įtakos sklaidos instrumentu) žurnalistas Algis Kalanta ir buvęs naujienų agentūros BNS direktorius/vyriausiasis redaktorius Artūras Račas, kartkartėmis rašantis komentarus naujienų portalams, pasirodantis TV laidose, o nuo pernai rudens skaitantis paskaitas Žurnalistikos instituto studentams. Savo ruožtu VSD ataskaitoje minint pagrindinius Rusijos žvalgybos tarnybų taikinius, įvardijami ir „ žurnalistai ir kiti viešos nuomonės formuotojai“ bei „perspektyvūs studentai“. Pats A.Račas, žiniasklaidoje ir savo tinklaraštyje komentuodamas VSD ataskaitą, ją išjuokė.
Tuo tarpu Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto dekanas Andrius Vaišnys, „Veido“ paklaustas, ar susipažino su VSD ataskaita ir ką mano apie Žurnalistikos instituto dėstytoją A.Račą, su akivaizdžiu palengvėjimu atsakė: „Buvusį dėstytoją“. Pasak A.Vaišnio, A.Račas buvo priimtas dėstytoju valandininku vienam semestrui dėstyti ekonominės žurnalistikos, nes tam kursui planuotas garsus specialistas negalėjo ir fakultetui teko gretai ieškoti, kuo jį pakeisti. Pavasario semestre A.Račo paskaitų nebebus. „Daugiau neturiu ką komentuoti, – sakė A.Vaišnys ir atsiduso: „Žinome mes tuos visus dalykus, kaip ir jo aiškinimus“.
Bet tai, kad žurnalistikos pirmakursiams nebedėstys asmuo, aptarnaujantis Rusijos propagandos renginius, nereiškia, kad šių renginių nebebus. Nėra (ar bent šiuo metu neplanuojama) nutraukti Rusijos propagandos instrumentais VSD ataskaitoje įvardijamų leidinių „Litovskij kurjer“, „Obzor“, „Ekspress nedelia“ veikla, o vienu metu sankcijų susilaukęs „Pervyj Baltijskij kanal“ neseniai atnaujino transliacijas. Netgi GRU šnipas, dirbantis Rusijos ambasadoje, neskelbiamas persona non grata ir toliau darbuojasi Vilniuje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (3)

  1. autoriui autoriui rašo:

    bravo ,bravo ,bravo- medalį užsukite į VSD atsiimti (būtinai pro paradines duris )!!!

  2. Irklas Irklas rašo:

    Neskaityti.

  3. Irklas Irklas rašo:

    Neskaityti


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...