Pasak Evaldo Narbuntovičiaus, Domoplius.lt projekto vadovo, daugiau nei pusė apklausos dalyvių – 53 proc. – ieškodami naujos statybos buto prioritetą teikia pasiūlymams su pilna apdaila arba įrengtiems pagal individualius poreikius.
„Dalis naujakurių, norėdami sutaupyti pinigų, buto apdaila rūpinasi patys. Trečdaliui apklausos dalyvių tai priimtiniausias variantas. Tačiau 23 proc. naujo buto ieškančių lietuvių svarbiau sutaupyti laiko, jie neturi noro prižiūrėti darbo eigos, pirkti apdailos medžiagas ar rūpintis atliktų darbų kokybe“, – sako E. Narbuntovičius.
„Eika“ plėtros projektų vadovė Jolanta Dobradziejienė pastebi, kad auga naujų butų su pilna apdaila, kuri įrengta pagal individualius pirkėjo norus, paklausa. „Praėjusiais metais tokius butus mūsų projektuose rinkosi 23 proc. pirkėjų, ir jų skaičius kasmet auga“, – teigia J. Dobradziejienė.
Apklausos duomenimis, daugiau nei pusė lietuvių – 60 proc. – pasinaudotų ir paslauga „iki raktų“, kuomet statytojas įrengia būstą pagal kliento pageidavimus ir suteikia apdailai garantiją. „Eika“ atstovė teigia, kad pagrindiniai šios paslaugos pliusai – sutaupytas laikas, garantija atliktiems darbams ir beveik dvigubai mažesnis pradinis kapitalas.
Būstui įsigyti ima paskolas
Apklausa atskleidė ir kitą tendenciją – didesnė dalis lietuvių imtų paskolą butui įsigyti, tačiau būstą įsirengtų patys. Iš banko būsto įsigijimui skolintųsi, bet už buto apdailą savomis lėšomis mokėtų apie 33 proc. respondentų.
„Jei pirkėjas neturi pakankamai nuosavų lėšų buto įsirengimui, jam aktualiau būtų įsigyti pilnai įrengtą butą, kurio apdailai nereikėtų nuosavų lėšų. Tai ypač aktualu šeimoms su vaikais, jauniems pirkėjams, dar nesukaupusiems pakankamai lėšų, kad užtektų ir pradiniam įnašui, ir buto apdailai, kadangi bankai finansuoja ne daugiau kaip 85 proc. reikiamos paskolos sumos“, – sako E. Narbuntovičius.
Virginijus Doveika, SEB banko prezidento pavaduotojas ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius, teigia, kad gyventojai, besidomintys finansavimu ir ketinantys pirkti būstą su daline apdaila, dažniausiai į banką ateina jau įvertinę, ar būstą galės įsirengti savo lėšomis, ar ketins skolintis.
„Bankas kartu su paskolą ketinančiu imti klientu jau pirmo susitikimo metu aptaria, kokiomis lėšomis bus įrengtas būstas, ir priklausomai nuo asmens galimybių pasiūlo tinkamiausią finansavimo sprendimą“, – sako V. Doveika.
Pasak jo, tais atvejais, kai asmuo nutaria skolintis ir būsto pirkimui, ir jo įrengimui, bankas suteikia vieną paskolą, tačiau ji yra skaidoma į dvi dalis. Tokiu atveju paskolos suma įrengimui išmokama tik pradėjus vykdyti apdailos darbus.
Atliktos apklausos duomenimis, savo lėšomis butą pirktų apie 30 proc. jaunų, 25-35 metų amžiaus, žmonių. Tuo tarpu vyresnio amžiaus asmenys įsipareigoti bankui linkę mažiau. Savomis lėšomis butą pirktų 51 proc. 36-45 metų amžiaus žmonių ir 63 proc. vyresnių nei 45 metų amžiaus.
Apdailai – iki 40 tūkst. litų
Apklausos dalyvių buvo klausiama, kiek daugiausiai jie mokėtų už naujo 2 kambarių buto įrengimą, kurio plotas 50 kv. metrų. Dauguma – beveik 30 proc. – apdailai skirtų nuo 25 iki 40 tūkst. litų. Tačiau „Eika“ atstovė pažymi, kad labai dažnai naujakuriai apdailai išleidžia daugiau nei yra suplanavę. Pasak jos, daugiausiai pinigų būsto įrengimui skiria vyresni nei 45 metų amžiaus pirkėjai.
„Pamačius didžiulį apdailos detalių pasirinkimą ar susitikus su dizaineriu, kuris pasiūlo įdomių interjero sprendimų, natūralu, jog norai išauga, o apdailai numatytas biudžetas padidėja“, – sako „Eika“ atstovė.