2014 Birželio 20

„BOEN Lietuva“ vadovas I. Rajunčius: Ko gamintojai turėtų pasimokyti iš „Toyota”?

veidas.lt


Lietuvos gamybos įmonėms būtina prisitaikyti prie rinkos poreikių ne tik tobulinant produktą, bet ir gamybos procesą – tai vienas didžiausių iššūkių gamintojams, prognozuoja didžiausios Lietuvoje parketo bei masyvo grindų gamintojos  „BOEN Lietuva“ vadovas Irmantas Rajunčius.
Kietaviškėse įsikūrusi, antrai pagal dydį Europoje parketo ir kietmedžio grindų gamybos grupei Šveicarijos „Bauwerk Boen Group“ priklausanti įmonė šiemet planuoja pasiekti 450 mln. litų apyvartą ir prognozuoja, kad rinkoje laimės tie, kas greičiau išmoks prie rinkos poreikių pritaikyti ne tik savo produktą, bet ir gamybos procesą.
Ko lietuviai pasimokė iš „Toyota“?
„BOEN Lietuva“ 2006 metais gamybą pradėjo tobulinti pagal Japonijos automobilių milžinės „Toyota“ pradėtą taikyti „Lean“ filosofija paremtą sinchroninę gamybos sistemą (SPS). Anot I. Rajunčiaus, tik tobulindamos gamybos procesus Lietuvos įmonės taps konkurencingos rinkoje.
„Lietuvos medienos pramonės – ir ne tik – gamintojams svarbu suprasti, kad svarbu ir galutinis produktas, ir gamybos procesas. Laikas dažnai nusprendžia, ar tu būsi konkurencingas ir tuo pačiu – ar būsi pelningas. Jūsų produktas, kad ir koks kokybiškas jis bebūtų, gali netikti klientui tik dėl to, kad daug laiko užtruks jį pagaminti. Remdamiesi gamybos tobulinimo lyderių „Toyota“ patirtimi savo veikloje taikome sistemą, kad reikia gaminti tik tai, ko reikia klientui ir tik tuomet, kai reikia – pagal filosofiją „kaip tik laiku“. Tai leidžia išvengti ir nereikalingų atsargų sandėliavimo“, – pabrėžė I. Rajunčius.
Padidino gamybą 20 proc.
Anot I. Rajunčiaus, siekdama tobulinti gamybą, „BOEN Lietuva“ taiko principą, kuris remiasi „nuostolių“ šalinimu iš gamybos proceso.
„Kaip pavyzdys – viename cechų operatoriai patys sugalvojo, kaip pagreitinti staklių reguliavimą ir taip sumažinti jų prastovų laiką. Dabar vietoje 1,5 staklių pamainos dirba tik viena. Kiekvieną mėnesį visi – absoliučiai visi darbuotojai – renkamės į susirinkimus. Tik matydami ir fiksuodami pokyčius, galime tobulėti Išmetant nuostolius iš procesų taip pat gerėja našumas. Vien dėl procesų tobulinimo „Boen Lietuva“ gamyba per metus pakilo 20 proc.“, – sakė I. Rajunčius.
Reikia įtraukti visus darbuotojus
I. Rajunčiaus teigimu, dažnai Lietuvos įmonei sunkiau ne imtis pokyčių, o juos įgyvendinti – dažnai tenka „perlipti per save“ norint pasiekti progreso.
„Daug kas yra girdėję ISO ir kitus standartus, tačiau nereikia apsiriboti tik vienu standartu – tobulėjimas turi vykti kiekvieną dieną. Tai filosofija: visas laikas, kada staklės arba darbuotojas stovi be darbo yra nuostoliai. Vaikščiojimas tarp sandėlio ir cecho, galvojimas, kaip pakeisti staklių reguliavimą, tinkamų įrankių ieškojimas, galiausiai laukimas – visa tai stabdo gamybą. Todėl pagrindinis darbas yra šalinti nuostolius iš proceso, pakeisti gamybos „kultūrą“ ir dėl to į šį procesą įtraukti visus darbuotojus. Kartais prireikia ir šiek tiek kontrolės – kartais reikia dviejų, trijų ar daugiau gerinimo „ciklų“, kad išgrynintume strigimų vietas – tik tuomet tapsime konkurencingesni“, – teigė I. Rajunčius.
I. Rajunčius sakė, jog gamyklos veiklą, remiantis SPS metodu, ketinama toliau tobulinti – pažangą įmonėje įvertino ir gegužę gamykloje apsilankę ekspertai iš Japonijos.

I. Rajunčius apžvelgia 10 patarimų, kurias savo veikloje kelia „Toyota“:
•    Atsisakykite nuostolių, be kurių galima apsieiti. Trumpinkite įrangos nustatymo laiką.
•    Paskirkite vietas visiems daiktams. Jei reikia, kiekvienam įrankiui nubraižykite jo vietą.
•    Nusistatykite medžiagų minimalius ir maksimalius kiekius. Nekaupkite nereikalingų atsargų.
•    Rašykite užsakymus ant lentos. Taip lengviau planuosite darbus.
•    Atsisakykite „nesusitvarkymo“ nuostolių. Patys lengviausiai išnaikinami – laukimas, ieškojimas, nežinojimas, vaikščiojimas.
•    Rašykite instrukcijas. Greičiau atliksite užduotis.
•    Skirkite resursų. Skirkite atsakingą žmogų, kuris rūpintųsi gamybos tobulinimu.
•    Organizuokite aptarimus. Įvertinkite, kas buvo pasiekta mažinant prastovas, atrandant „butelio kakliukus“.
•    Viešinkite rezultatus. Tai gali būti lentos, grafikai, kokybės pavyzdžiai.
•    Įtraukite darbuotojus. Palaikykite darbuotojų iniciatyvas – Jūsų darbuotojai geriausiai žino, kaip pagreitinti procesą.
Norvegijos kompanijai BOEN  pernai susijungus su Šveicarijos bendrove „Bauwer Parkett“  į „Bauwerk BOEN Group“  grupė, įmonė šiemet planuoja toliau plėstis. Šiemet ketinama perkelti gamybos linijas iš Austrijos ir Vokietijos ir sukurti dar maždaug 200 naujų darbo vietų. „Bauwerk BOEN Group“ priklauso gamyklos Šveicarijoje, Lietuvoje ir Kaliningrade. „BOEN Lietuva” dabar yra didžiausia gamybinė įmonė grupėje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...