Išeitis Europos ateičiai ar Europos praradimas – ką reikštų Turkijos narystė ES, ir džiaugtis ar liūdėti, kad ji nuo jos tolsta.
„Lietuvos Respublikos piliečiams rekomenduojame nedelsiant išvykti iš Turkijos regionų, besiribojančių su Sirija”, – skelbia Lietuvos užsienio reikalų ministerija, nurodydama konkrečias provincijas, tarp jų ir Mardiną. Bet registruojuosi skrydžiui būtent ten, arba, kaip sakoma, į tikrąją Turkiją: ne į sueuropėjusį Stambulą ar lietuvių nugultus Alanijos kurortus, o į Turkijos pietryčių Anatolijos regioną, dalį buvusios Mesopotamijos, kur, kaip visi prisimenam iš mokyklinių vadovėlių, tarp Tigro ir Eufrato upių dabartinėse Turkijos, Sirijos ir Irako teritorijose – viena iš galimų rašto atsiradimo vietų.
Bet vietos ES atstovybės Turkijoje surengtai 21-ajai ES ir Turkijos žurnalistų konferencijai pasirinkimą lėmė ne garbi istorija, o skausminga šio regiono dabartis. Šis regionas įšaldytas skurdo, nedarbo, teroro prieš čia vyraujančią kurdų mažumą, o pastaruosius porą metų – dar ir užplūdusių šimtų tūkstančių pabėgėlių iš Sirijos.
Beje, neturėtų stebinti konferencijos numeris – juk Turkija pageidavimą tapti ES nare išreiškė prieš 55 metus! Tačiau atsakymą į klausimą, jei ne kada, tai ar kada nors Turkija taps ES nare, matyt, dar atitolins ir rugpjūčio 10 d. vyksiantys Turkijos prezidento rinkimai, kurių baigtis ne mažiau aiški kaip ir prieš porą mėnesių vykusių Lietuvoje.
Susitikimai su net po keliolika ar dvidešimt metų apie šį regioną rašančiais britų “Financial Times”, prancūzų “Liberation”, italų “La Repubblica”, kitų ES valstybių ir Turkijos žurnalistikos elitu žada karštų diskusijų, o neturistinis maršrutas į pabėgėlių stovyklą ar namus, į vietos valdžios institucijas – informacijos iš pirmų lūpų.
Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 292014″ bei įvedę gautą kodą.
Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-29-2014-m