2014 Gruodžio 13

Audrius Bačiulis

Kas kausis su A.Zuoku dėl Vilniaus, arba kodėl liberalams taip suskaudo išvydus M.Majauską?

veidas.lt

Galutinė kandidatų į Vilniaus merus rikiuotė rodo, kad vienintelis, kuris rimtai bandys paveržti sostinę iš Artūro Zuoko, bus konservatorių keliamas Mindaugas Majauskas, o kiti pabus tik statistais.

 

 

Matant, kaip vyksta Vilniaus mero rikimų kampanija, kyla klausimas: ar liberalai, dar rugsėjo pradžioje pranašę, kad sostinėje prieš dabartinį merą Artūrą Zuoką kels buvusį teisingumo ministrą Remigijų Šimašių, turintį „paversti Vilnių skaidrumo etalonu Lietuvoje“, iš tiesų ketina susigrumti su Abonento pravardę pelniusiu korupcijos savivaldoje simboliu, ar tik apsimeta tai darą? Nes praėjo jau trys mėnesiai, o liberalų kandidato veikla labiau primena studentišką saviveiklą, nei vienos labiausiai patyrusių, šiuo metu ant bangos esančios partijos rinkimų kampaniją. Maža to, Liberalų sąjūdžio vadovybės elgesys kelia pagrįstų įtarimų, kad jie visiškai sąmoningai žlugdo R.Šimašiaus rinkimų kampaniją, nes dėl vienų ar kitų priežasčių nenori trukdyti A.Zuokui ketvirtą kartą tapti Vilniaus meru.

Pirmą kartą vilniečius gūžčioti pečiais liberalai privertė spalio 15-ąją, kai visas Vilnius buvo nukabinėtas didžiuliais LLS pirmininko Eligijaus Masiulio plakatais su sveikinimais gimimo dienos proga ir raginimais siekti prezidento posto. „Liberalai ką – pinigų neturi kur dėti ar vietoj Šimašiaus į merus Masiulį kelia?“ – sutrikę klausinėjo vieni kitų politika ir tiesioginiais mero rinkimais besidomintys sostinės gyventojai. Juoba kad iki kitų prezidento rinkimų dar marios laiko, o į sostinės merus pretenduojančio R.Šimašiaus plakatų nėra iki šiol. Pinigai partijai baigėsi ar vidinė lyderių konkurencija partijoje, E.Masiuliui sąmoningai dusinant galimą konkurentą?

Antras skambutis dzingtelėjo, kai R.Šimašius ir jo rinkimų štabas tiesiog demonstratyviai liko kurčiais visiems profesionalams, geranoriškai siūliusiems savo pagalbą. „Esu pakraupęs nuo liberalų visiškai, komunikaciniai sugebėjimai ir supratimas – kaip Kupiškio laidojimo namų arba blogiau, – pasipiktinęs savo feisbuko paskyroje rašo Briuselyje įsikūrusios kompanijos „Effortel“ rinkodaros vadovas Liudvikas Andriulis, dar spalio mėnesį bandęs išaiškinti R.Šimašiaus štabui, ką šie darą blogai. – Jiems visiškai vienodai, ir jie net nemano, kad kažką blogai daro. Nesuvokiu – negi liberalams vieną greta kito atsidarius Majausko ir Šimašiaus profilius FB nepaleidžia vidurių iš gėdos? O Majausko banerius DELFI pamačius? O ko mes dar nematom? Nebaisu? Mano nuomone, liberalus yra ištikęs visiškas organizacinis kolapsas, niekas nepasako, kad karalius nuogas. Ir, baisiausia, akivaizdu, kad ten visiška lyderystės krizė, nes nė vienas iš lyderių neatrodo susirūpinęs itin žema komunikacijos kokybe. Ten net ne kiaušinių trukumas – ten kokybės, dėmesio detalėms, pagarbos savo darbui trūkumas.“

Galutinai suabejoti rimtais liberalų ketinimais Vilniuje privertė prieš porą savaičių įvykęs LLS tarybos posėdis, kuriame iškilmingai iškelti visi partijos kandidatai į miestų merus. Toks priešrinkiminis šou, duodantis toną visai rinkimų kampanijai. Centrinė šio renginio figūra buvo ne liberalų kandidatas į sostinės merus, bet partijos pirmininkas E.Masiulis, o pačiam R.Šimašiui netgi bendroje kandidatų nuotraukoje po posėdžio vietos neatsirado. Esą nespėjęs prieiti, o kiti nelaukę…

Užtat konservatoriai, kadaise varžybas dėl Vilniaus mero posto pradėję vidinėmis rietenomis ir kandidatų kaitos pasiutpolke, tarsi būtų sąmoningai nutarę nekonkuruoti su liberalų kandidatu, lapkritį persigrupavo ir, pajungę visą partijos mašineriją, eina rimtai kautis su A.Zuoku.

Triukšmingas konservatorių kandidato Mindaugo Majausko pristatymas buvo atliktas pagal geriausias priešrinkiminių šou tradicijas ir sukėlė nemažą skaudulį R.Šimašiaus ir liberalų gerbėjams. Tapo aišku, kad, varžydamasis su A.Zuoku dėl sostinės sosto, kartu M.Majauskas labai rimtai konkuruos ir su R.Šimašiumi. Abu jauni, išsilavinę, europietiški, netgi išoriškai panašūs politikai, tik už vieno stovi visa jį iškėlusios partijos galia, o kitas tarsi našlaitis pats dalija skrajutes gatvėje.

R.Šimašiaus gerbėjai, pykdami ant konservatorių dėl netikėtos kiaulystės jų kandidatui, ko gera, iš dalies yra teisūs: labai gali būti, kad konservatoriai iš pradžių tikrai sąmoningai atidavinėjo Vilnių liberalams, o patys per mero rinkimus sprendė savo vidines problemas, kurių turi pakankamai. Netgi po to, kai Vilniaus konservatorių lyderiui Mantui Adomėnui susimovus diskusijoje su A.Zuoku į kandidatų parinkimą įsikišo partijos vadovybė, kelias R.Šimašiui tebebuvo atviras. Viskas persivertė tuomet, kai asmeniškai Vytautas Landsbergis paragino M.Majauską nebedvejoti ir dalyvauti rinkimuose, garantuodamas kandidatui visos partijos vieningą paramą ir nutraukdamas pokiliminius žaidimus.

Konservatorių politikos posūkį lėmė įtarimas, kad liberalai ir R.Šimašius neketina kautis su A.Zuoku dėl Vilniaus, tik imituoja audringą veiklą, vengdami konflikto su rimtais ir įtakingais žmonėmis, ypač Seimo rinkimams artėjant. Įvertinusi šią riziką konservatorių vadovybė ir padarė atitinkamas išvadas, nes jų planuose tikrai nenumatyta Vilniaus atiduoti A.Zuokui ir Andriui Janukoniui, sabotavusiam ir sabotuojančiam visus Lietuvos energetinės nepriklausomybės projektus.

R.Šimašiaus štabas, regis, tikėjosi, kad itin sėkmingi Europos Parlamento rinkimai savaime garantuos jiems visų dešiniųjų pažiūrų vilniečių rinkėjų, kurie dėl vienų ar kitų priežasčių nemėgsta mero A.Zuoko, balsus. Ypač jeigu konservatorių kandidatas bus toks silpnas, koks jis buvo rugpjūčio pabaigoje. Tuomet atliktos vilniečių nuomonės apklausos rodė, kad už A.Zuoką ketina balsuoti 23 proc., už Lenkų rinkimų akcijos kandidatą Valdemarą Tomaševskį – 10 proc., už R.Šimašių – 7 proc., už konservatorių M.Adomėną – 5 proc., už „darbietį“ Joną Pinskų – 4 proc., už socialdemokratą Gintautą Palucką – 1 proc. rinkėjų. Kadangi V.Tomaševskio rinkėjų skaičius Vilniuje yra beveik konstanta, tai tikimybė, kad antizuokinis kandidatas pasistengęs gali jį aplenkti ir išeiti į antrąjį turą, labai didelė.

Bet liberalai, per Europos Parlamento rinkimus Vilniuje beveik prilygę konservatoriams ir gerokai lenkę Lenkų rinkimų akciją, tuomet savo sąraše kaip lokomotyvą turėjo Antaną Guogą, o dabar jo greta R.Šimašiaus nėra, šis vienas kaip pirštas. Užtai šalia M.Majausko stovi Ingrida Šimonytė, Ilja Laursas, Bronislovas Burgis, Arvydas Sekmokas. Žinoma, tai nereiškia, kad šita komanda savaime garantuoja konservatorių kandidatui išėjimą į antrąjį turą. Tačiau M.Majausko šansai, dirbant visa jėga, tikrai geresni nei R.Šimašiaus.

 

 

 

 

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Audrius Bačiulis:
Skelbimas

Komentarai (2)

  1. alikas alikas rašo:

    butu gerai ,kad laimetu arba Simasius ar Majauskas nesvarbu lb kuris,YRA 2 MIRTINI PRIESAI-zuokis su rubikono vagimis ir putes figurantas tomasevski

  2. alikai alikai rašo:

    prisimink liberalų perbėgimus Vilniuje ir Kaune.
    Gal jie nėra mirtini priešai Zuokui? Gal jie vien tik lovio draugai?


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...