Pavadinime sudėliotas gražus palinkėjimas atspindi anaiptol ne visuomet simpatišką tikrovę. Nieko nuostabaus, kad žmonės nori švęsti, ir nelabai jiems rūpi, kokia proga galima neiti į darbą: ar per Velykas, ar per Tarptautinę darbo dieną – Gegužės 1-ąją. Gal šiek tiek stebina, kad daugiau nei trečdalis apklaustųjų (35,8 proc.) nenorėtų šios šventės matyti nedarbo dienų sąraše – matyt, ši diena tvirtai asocijuojasi su sovietine praeitimi. Ar toks jautrumas praeičiai nereiškia, kad ji mus laiko tvirtai įsikibusi? Juk dauguma žmonių tik tą ir daro, kad dirba – kodėl tad šio akivaizdaus dalyko nepaminėjus nedarbu?
Klausimas apie Gegužės 1-ąją – nuoroda į šio „Veido“ numerio pagrindinę temą apie darbo santykius. Klausimas apie teismus šliejasi prie interviu su Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininku Rimvydu Norkumi. Daugmaž pasitikintys teismais piliečiai (27,4 proc.), deja, neatsveria nepasitikinčiųjų (70,4 proc.). Ar tai irgi nėra praeities našta? Juk sovietinis žmogus neretai jautėsi bejėgis prie valstybę, kuri, peržengus anaiptol ne juridinio, o politinio leistinumo ribą, žiauriai su juo susidorodavo. Dabartinės Lietuvos pilietis gal ir nesijaučia politiškai prispaustas, tačiau valstybe nepasitiki.
Ar Gegužės 1-ąją reikėtų palikti nedarbo dienų sąraše? (proc.)
1 Taip 63,0
2 Ne 35,8
3 Apie tai negalvojau 1,2
Ar pasitikite Lietuvos teismais? (proc.)
1 Pasitikiu 8,8
2 Labiau pasitikiu nei nepasitikiu 18,6
3 Labiau nepasitikiu nei pasitikiu 36,0
4 Nepasitikiu 34,4
5 Apie tai negalvojau 2,2
Šaltinis: „Veido“ užsakymu rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovės „Prime Consulting“ 2015 m. balandžio 24-26 d. atlikta Lietuvos didžiųjų miestų 500 gyventojų apklausa. Cituojant apklausą, nuoroda į „Veidą“ būtina.