3 klausimai Saulei Vingelienei, Nacionalinio egzaminų centro direktorei
VEIDAS: Kaip šiemet keičiasi egzaminų struktūra, jų vertinimas, ar 2015 m. numatoma procedūrinių, egzaminų organizavimo pokyčių?
S.V.: 2015 m. brandos egzaminų sesija neturi jokio naujo aspekto, kurį būtų galima išskirti. 2014 m. lapkritį buvo patikslinta Matematikos brandos egzamino programa, pagal kurią rengiama 2015 metų užduotis. Tikrinami gebėjimai nesikeitė, apibrėžta egzamino užduoties struktūra ir taškų suma.
Kaip numatyta Lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino programoje, lapkritį buvo patikslintas ir šio mokomojo dalyko egzamino vertinimas: šįkart nebuvo griežtinami reikalavimai raštingumo kriterijams, o tiksliau aprašyti turinio vertinimo kriterijai.
VEIDAS: Kada bus aiškūs egzaminų rezultatai, kada bus galima pateikti apeliacijas?
S.V.: Galutinė data, kada paskelbiami pagrindinės sesijos valstybinių brandos egzaminų rezultatai, yra liepos 10 diena. Dažniausiai valstybinio brandos egzamino rezultatai skelbiami po mėnesio nuo egzamino vykdymo dienos. Per tris darbo dienas nuo egzamino rezultatų skelbimo dienos mokiniai gali teikti apeliacijas dėl valstybinio brandos egzamino vertinimo.
VEIDAS: Kokius egzaminus privaloma išlaikyti norint gauti brandos atestatą, kuriuos egzaminus pasirinkusių laikyti kandidatų šiemet žymiai padaugėjo?
S.V.: Norint gauti brandos atestatą reikia išlaikyti du brandos egzaminus, išskyrus tuos atvejus, kai nuo pasirinkto brandos egzamino mokyklos vadovo įsakymu kandidatas bus atleistas. Vienas iš jų privalomas – lietuvių kalbos ir literatūros. Šio egzamino tipą – valstybinį ar mokyklinį – renkasi mokinys ar buvęs mokinys.
2015 m. Lietuvoje įgiję vidurinį išsilavinimą ir pretenduojantys į pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų valstybės finansuojamas studijų vietas jaunuoliai turi būti išlaikę lietuvių kalbos ir literatūros valstybinį brandos egzaminą, jeigu pretenduoja į universitetinių studijų programas - lietuvių kalbos ir literatūros valstybinį arba mokyklinį brandos egzaminą, jeigu pretenduoja į koleginių studijų programas – taip pat užsienio kalbos egzaminą ne žemesniu nei B1 lygiu pagal Bendruosius Europos kalbų metmenis. Užsienio kalbos mokėjimo lygis būtų nustatomas, laikant brandos egzaminą arba tarptautinį užsienio kalbos egzaminą, valstybinio brandos egzamino atitikmuo yra ne mažiau kaip 16 balų.
2015 metais prašymus laikyti brandos egzaminus pateikė 37 279 kandidatai, 1283 kandidatais, arba 3,3 proc., mažiau nei 2014 m. Šiemet vienas kandidatas vidutiniškai pasirinko laikyti apie 3,42 egzamino, pernai – 3,38 egzamino. Akivaizdu, kad šiemet šis rodiklis padidėjo.
Jau trečius metus daugėja pasirinkusiųjų laikyti geografijos valstybinį brandos egzaminą, šiais metais jį rinkosi 16,58 proc. visų kandidatų. Taip pat daugiau kandidatų (8892, arba 23 proc.) rinkosi laikyti biologijos valstybinį brandos egzaminą.
2015 m. privalomąjį lietuvių kalbos ir literatūros valstybinį brandos egzaminą pasirinko
21 095 kandidatai, 1 proc. mažiau nei 2014 m. Užsienio kalbos (anglų) valstybinį brandos egzaminą rinkosi 21 892 kandidatai, 12,4 proc. daugiau nei praėjusiais metais. Kitus du populiariausius valstybinius brandos egzaminus – matematikos ir istorijos – rinkosi mažiau kandidatų negu pernai, atitinkamai 1,9 ir 4,7 proc.