Įpusėjus rudeniui Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) sulaukė daugiau kaip 94 tūkst. paraiškų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemones. Paraiškas gauti išmokas už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus pateikė daugiau kaip 136 tūkst. ūkininkų.
Raimonda SABALAITĖ
NMA darbuotojai, siekdami, kad visos paramos lėšos kuo greičiau pasiektų Lietuvos ūkininkus, skuba atlikti darbus laiku ir kokybiškai. Ankstesniu programiniu laikotarpiu sukaupta administravimo patirtis padeda specialistams įveikti naujus iššūkius, tačiau sklandžiam paraiškų administravimui ir paramos lėšų išmokėjimui ne mažiau svarbu glaudus NMA ir pareiškėjų bendradarbiavimas.
Iš viso 2014–2020 m. laikotarpiui skirta 1,977 mlrd. eurų paramos lėšų, iš kurių 2015 metams – 600 mln. eurų, arba beveik trečdalis viso programinio laikotarpio paramos lėšų.
„Tiek pareiškėjai, tiek NMA siekiame to paties – sėkmingo paramos lėšų įsisavinimo, o tam labai svarbu glaudus mūsų visų bendradarbiavimas. 2015 metai – išskirtiniai ir agentūrai, ir pareiškėjams. Šiemet faktiškai baigta efektyviai panaudoti ankstesnio programinio laikotarpio parama, didžiajai daliai pareiškėjų išmokėti išmokos už šiemet deklaruotus plotus avansai, paskirstyta beveik trečdalis Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos lėšų. Padėdami vieni kitiems gerai atlikti savo darbą, užtikrinsime ir sėkmingesnį naujojo laikotarpio paramos lėšų įsisavinimą“, – sako NMA direktorius Erikas Bėrontas.
Dėl naujovių kyla daug klausimų
Naujas finansinis laikotarpis atnešė daug svarbių pokyčių ir naujovių ne tik pareiškėjams, bet ir NMA specialistams. Vieniems reikėjo pagal naujas paramos įgyvendinimo taisykles tinkamai parengti ir pateikti paramos paraiškas, verslo planus, kitiems – jas įvertinti atsižvelgiant į naują paraiškų vertinimo metodiką, naujus teisės aktus. 2014–2020 m. programiniu laikotarpiu pateiktoms paraiškoms skiriami balai pagal taisyklėse nustatytus projektų atrankos kriterijus, o, prašomos paramos sumai viršijus skirtąją, sudaroma paraiškų pirmumo eilė.
Suprantama, kad, pasikeitus paraiškų vertinimo tvarkai, priemonių įgyvendinimo ir administravimo taisyklėms, pareiškėjams kyla daug klausimų. Tai patvirtina labai padidėjęs besikreipiančių į NMA klientų skaičius.
Susidomėjimas parama – didžiulis
Prasidėjus naujam finansiniam laikotarpiui pareiškėjai pasižymi ypač dideliu aktyvumu – iš viso NMA sulaukė 94 tūkst. paraiškų, iš kurių daugiau kaip 6,5 tūkst. paraiškų buvo pateikta pagal KPP investicines priemones.
NMA specialistai pastebi, kad daugumą paraiškų ūkininkai pateikia paskutinėmis paraiškų surinkimo dienomis, o tai apsunkina administravimo procesą. Taip pat paraiškų vertinimas stabdomas ir dėl to, kad pateikiami ne visi duomenys bei reikalingi dokumentai, dėl kurių agentūros specialistams tenka kreiptis į pareiškėjus su paklausimais.
Kad skirtos lėšos paramos gavėjus pasiektų kuo greičiau, NMA specialistai ragina ūkininkus operatyviai atsakyti į gautus paklausimus, atsiųsti reikiamus dokumentus.
Nuo spalio vidurio – ir išmokų už deklaruotus plotus avansai
NMA specialistai intensyviai ruošėsi ir tiesioginių išmokų avansų mokėjimui. Šiais metais žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus deklaravo daugiau kaip 136 tūkst. pareiškėjų. Iš viso iki lapkričio 30 d. Lietuvos ūkininkams planuojama išmokėti 442,5 mln. eurų tiesioginių išmokų.
2013 m. avansai buvo išmokėti 55 proc. pareiškėjų, 2014 m. avansai pasiekė beveik 73 proc. visų pareiškėjų, o 2015 m. šis rodiklis planuojamas dar 10 proc. punktų didesnis – iki 83 proc.
Verta paminėti, kad sprendimą išmokėti tiesioginių išmokų avansą jau nuo spalio priėmė tik Lietuva. Pavyzdžiui, Estija ir Lenkija avanso mokėti ūkininkams neplanuoja, o Latvijoje avansai mokami nuo lapkričio 1 d.
Kad išmokų avansai būtų pradėti mokėti laiku, iki spalio pradžios buvo atliktos visos reikalingos patikros. Kontrolės departamento specialistai aplankė 10 500 patikroms atrinktų pareiškėjų ūkių, taip pat atliko apie 3 tūkst. mėsinių ir pieninių veislių ūkinių gyvūnų patikrų vietoje.
Siekiant, kad tiesioginių išmokų avansai pasiektų kuo daugiau ūkininkų, buvo suplanuoti konkretūs jų mokėjimo etapai.
Ūkininkams avansai mokami iki lapkričio 30 d. – pagal atskiras tiesioginių išmokų schemas skirtingu laiku. Avansų dydis sudaro iki 70 proc. numatytų išmokų bendrų sumų. Likusi tiesioginių išmokų dalis mokama nuo gruodžio 1 d., o pagal su plotu susijusias KPP priemones – nuo kitų metų sausio pradžios.
Baigti svarbius darbus – iki metų pabaigos
Siekiama, kad būtų kuo greičiau panaudotos ne tik naujo, bet ir praėjusio programinio laikotarpio paramos lėšos. Pagal ankstesnio laikotarpio programą iki metų pabaigos planuojama išmokėti likusią programai įgyvendinti skirtą paramos sumą.
Didžioji dalis projektų jau užbaigti ir paramos lėšos jau pasiekė ūkininkus, tačiau nemažai galutinių projektų įgyvendinimo ataskaitų bei mokėjimo prašymų NMA buvo pateikta šių metų rudenį. NMA specialistai skuba vertinti paskutinius mokėjimo prašymus, tikrina pateiktus dokumentus.
Taigi 2015 metai – tikrai išskirtiniai ir agentūros specialistams, ir paramos gavėjams. Sėkmingai panaudota ankstesnio laikotarpio parama, paskirstyta beveik trečdalis Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programai skirtos paramos, ne mažiau kaip 83 proc. paramos gavėjų pasiekę išmokų už deklaruotus plotus avansai – štai tokio gausaus derliaus tikimasi sulaukti dar šiais metais NMA ir paramos gavėjų bendro darbo dėka. n
Užs. Nr. VPL1010