Susirinkus prie kalėdinio vaišių stalo visi, tiek vyrai, tiek moterys, nori ne tik puikiai atrodyti, bet ir taip jaustis. Tačiau kartais tam trukdo išsipūtęs lyg balionas pilvas. Pilvo pūtimas ir virškinimo sutrikimai gali sugadinti net geriausią nuotaiką ir trikdyti kasdienę veiklą. Kaip išvengti nemalonaus pilnumo jausmo? Į šiuos ir kitus klausimus atsako gydytoja gastroenterologė Neringa Staikūnienė.
Justina KARINIAUSKAITĖ
– Artėja šventės, ir ne paslaptis, kad pakilęs nuo švenčių stalo dažnas pajunta nemalonias gausių vaišių pasekmes. Kokios dažniausiai pasitaikančios persivalgymo sukeltos virškinimo ligos ir negalavimai?
– Tradicijos kinta kartu su kintančiu mūsų gyvenimo būdu. Mūsų dienomis žmonės daug keliauja, susipažįsta su skirtingomis kultūromis, papročiais, išmoksta ragauti ir mėgautis maistu. Todėl nyksta ir gausa nuo švenčių stalo, ją pakeičia kokybiškesni, gurmaniškesni patiekalai, reta šeimininkė siekia išpildyti dvylikos Kūčių patiekalų sąrašą. Persivalgymo ar apsinuodijimo alkoholiu atvejai švenčių metu labiau susiję su šeimoje puoselėjama maitinimosi kultūra, socialiniu užimamu sluoksniu bei emociniu nusiteikimu sėdant prie švenčių stalo.
Persivalgymo ir gausesnio suvartoto alkoholio pasekmės labai priklauso nuo turimų lėtinių ligų fono. Gausesnės vaišės gali paskatinti gastroezofaginio refliukso ligos, tulžies pūslės akmenligės, lėtinio kasos uždegimo ar lėtinės kepenų ligos paūmėjimus bei sukelti rimtesnes pasekmes, kai nebeišsiverčiama be gydytojų pagalbos. Patiriamas stresas dėl susirenkančių šeimos narių ar švenčių ruošos, kaip ir šventinio stalo maistas gali pabloginti dirglios žarnos sindromu sergančių asmenų simptomus, t.y. paskatinti viduriavimą, pilvo skausmus ar pilvo tempimo, pūtimo pojūtį.
Sveikiems asmenims persivalgymas gali sukelti laikinus simptomus – pilnumo ar nevirškinimo jausmą, rėmenį, pykinimą, dėl perpildyto tūriu skrandžio pakyla diafragma, todėl tampa sunku kvėpuoti. Taip nutinka, kai valgome per greitai, nedarome ilgesnių pauzių tarp pagrindinių ir deserto patiekalų, vartojame gausiai ir įvairų, maistą.
— Kokie pirmieji šių negalavimų simptomai, kada galima sakyti, kad žmogus susidūrė su virškinimo problema?
— Sergantiems gastroezofaginio refliukso liga gali paūmėti rėmuo ar skausmas už krūtinkaulio apatinio trečdalio, varginti pykinimas, atpylimas maistu ar rūgščiu turiniu. Rėmenį gali skatinti tam tikros rūšies maistas ar skrandžio perkrovimas jo kiekiu, pavyzdžiui, citrusiniai vaisiai, riebūs patiekalai, alkoholis mažina stemplės apatinio rauko tonusą, ankštinės ar svogūninės kilmės daržovės, kopūstai, ypač rauginti, kriaušės, melionai skatina dujų susidarymą žarnyne, ir kaip ir skrandžio perkrovimas maisto tūriu, didina slėgį pilvo ertmėje, todėl dažnėja skrandžio rūgšties atpylimai į stemplę.
Gausesnės vaišės gali išprovokuoti tulžies pūslės akmenligės sukeliamus stiprius dešinę pašonkaulinę sritį juosiančius skausmus, neretai lydimus pykinimo, vėmimo, sunkesniais atvejais – odos ir sklerų pageltimo; panašius simptomus sukelia ir ūminis kasos pažeidimas – jo metu skausmas gali plisti į nugarą, juosti kairę pašonkaulinę sritį, neretai išsivysto viduriavimas. Gausus alkoholio vartojimas gali sukelti ūminį kepenų pažeidimą ar pabloginti lėtinę kepenų ligą – tuomet ligonis pagelsta, atsiranda dešinės pašonės skausmas, gali patinti kojos, didėti pilvo apimtis, kraujuoti iš nosies ir dantenų, sutrikti mąstymas, orientacija. Išsivysčius minėtiems sutrikimams, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
— Kaip išvengti nemalonių virškinimo negalavimų simptomų, pilvo pūtimo, skausmo, nemalonaus jausmo pilvo apimtyje ir kartu mėgautis prie švenčių stalo?
— Šių dienų medicinoje geriausias gydymas yra prevencija. Šeimos susirinkimas prie šventinio stalo turi kur kas gilesnę prasmę – aptariami per metus nuveikti darbai, pasidalinama emocijomis, dėmesiu vienas kitam. Maistas yra to bendravimo dalis, todėl mėgaukitės juo lėtai ir saikingai. Mūsų lūkesčiai šventėms ir artimiesiems taip pat turi būti realūs, kad neatsargus žodis ar neišpildyta dovana nevirstų emociniu maisto naikinimu.
— Jeigu žmogui vis dėlto nepavyko laikytis rekomendacijų valgyti su saiku ar derinti produktus, kaip efektyviai galima numalšinti pilvo pūtimą ir skausmą?
— Nebūtinai didelis maisto kiekis gali provokuoti simptomus. Tam tikri maisto produktai net ir nedideliais kiekiais gali skatinti rėmenį, pilvo pūtimą ar spastinius pilvo skausmus. Jei sergate gastroezofaginio refliukso liga, galite “apsidrausti” nuo galimo rėmens dar prieš šventines vaišes išgerdami rūgštingumą mažinančių vaistų (dekslanzoprazolio, pantoprazolio, rabeprazolio); tie patys medikamentai gali sumažinti ir pilvo pūtimą, jei jį paskatina per didelė skrandžio rūgšties sekrecija. Spastinius pilvo skausmus sumažins spazmolitikai (otilonijaus bromidas ar mebeverinas), nepakenčiamam pilvo pūtimui galima išbandyti simetikoną ar kasos fermentų preparatą, tačiau jei tai ilgalaikė problema – efektyvesnės tam tikros probiotinių bakterijų rūšys.
— Kodėl svarbu rūpintis gera savijauta ir virškinamojo trakto veikla?
— Sveikame kūne – sveika siela. Persivalgymas malonus tik pirmomis maisto vartojimo akimirkomis, svarbu, kad valgymas netaptų maisto ir savęs naikinimu. Juk neretai po šventinių persivalgymų ima kamuoti savigrauža, kaltės ar nepasitenkinimo savimi pojūtis, šventinę euforiją keičia depresija dėl padidėjusios juosmens apimties ar papildomų kilogramų. Saikingos šventės nesukelia virškinimo negalavimų ir padeda išvengti lėtinių virškinimo trakto ligų komplikacijų.
Užs. Nr. BSS2248