Demografijos grimasos
Baltieji vyrai “turėjo gerą laiką”: nuo Senovės Graikijos iškilimo iki Vakarų imperijų gimimo, jie kontroliavo pasaulį arba bandė tai daryti. Tačiau jų laikas eina į pabaigą, rašo “Foreign Policy”.
Visų pirma auga kylančių rinkų, ypač Azijoje, įtaka. Ekonominės ir politinės reformos, technologinis ir mokslinis progresas ir globalėjantis pasaulis augina ir Artimųjų Rytų bei Afrikos kultūrų įtaką.
Be to, moterų teisių nepaisimo tūkstantmetis taip pat baigiasi. Ne taip greitai, ir ne visur, bet Vakarų pasaulyje, kuriame kažkada dominavo vyrai, dabar gyvena daugiau moterų, nei kada iki šiol. Visame pasaulyje moterys pradeda užimti lyderių pozicijas.
Galiausia, dėl mobilumo revoliucijos, pabėgėlių ir migrantų srautų pasikeitė visuomenių sudėtis.
Viso to pasėkoje nyksta kelis tūkstantmečius vyravęs status quo. Europoje pabėgėlių ir migrantų antplūdis sąlygojo negrįžtamus demografinius pokyčius – didžiulį kultūrų susiliejimą.
Užpildant demografinės apklausos formas baltasis žmogus žymės punktą “kita”.
Iki šio amžiaus vidurio Jungtinėse Valstijose buvusi dauguma virs mažuma. Pasak demografų, dominuos ne baltieji. Iki to laiko Europoje irgi įsitvirtins Afrikos, Artimųjų Rytų ir Azijos atstovai. Kitaip tariant, užpildant demografinės apklausos formas baltasis žmogus žymės punktą “kita”.
Būtent “kitoniškumo” suvokimas išgyvens didžiausią perversmą. Dabar šis suvokimas yra karštų debatų priežastis. “Kitoniškumas” naudojamas baimėms ir priešiškumui prieš migrantus ir pabėgėlius skatinti. Būtent Amerikos ir Europos politikai, kurie spjaudosi nacionalizmo ir antiimigracine ugnimi, parodo, kad iš lėto vyksta pasąmoningas “kitų” kultūrinis pripažinimas ir baltųjų vyrų, kurie buvo privilegijuota klasė, laikai baigiasi.
Iš šio proceso galime padaryti dvi išvadas. Pirmoji, žmonių civilizacija tapo saugesnė, laimingesnė, sveikesnė, turtingesne ir išmintingesnė nei kada iki šiol. Tai atspindi ir pačių Jungtinių Valstijų istoriją: nuo XIX a. pradžios į jas plūdo vis naujos grupės imigrantų – airiai, italai, rytų europiečiai, žydai ir t.t.. Kiekviena iš jų labai daug davė JAV ir šalis tapo stipresnė su kiekviena naujo kraujo ir naujų idėjų banga.
Antroji, išvada: alternatyva “kitiems” yra “visi”. Vietoj to, kad susikoncentruotų į mūsų skirtumų išryškinimą, tikrieji naujos eros lyderiai kreips dėmesį į naudą, kurią atneša mūsų skirtumai.
Visą originalų straipsnį skaitykite čia