Įdomu
Rima JANUŽYTĖ
Šie metai kai kuriems gyvūnams prasidėjo rimtais teisiniais nemalonumais. Antai ožka Babli atsidūrė Čhatisgarho (Indija) areštinėje už tai, kad ir vėl išmindžiojo kaimyno teisėjo daržą.
Nors su ožka bandyta tartis gražiuoju, ši kaimyno prašymų nebetrypti jo gėlių ir daržovių lysvių nepaisė. Neapsikentęs teisėjas paskambino policijai, o atvykusiems pareigūnams neliko nieko kita, kaip tik suimti pažeidėją ir kelioms paroms uždaryti į belangę.
„Žmogus, kuriam priklauso daržas, jau daugybę kartų buvo perspėjęs ožkos šeimininką. Galiausiai jis parašė skundą policijai, todėl mums teko suimti ožką ir jos šeimininką“, – kuo rimčiausiai aiškina vietos policijos jaunesnysis inspektorius R.P.Srivastava.
Ožka jau laisvėje – po kelių areštinėje praleistų parų ji buvo paleista už užstatą, kurį sumokėjo jos šeimininkas Abdulas Hassanas, pripažinęs ožkos kaltę ir dėl jos labai apgailestavęs.
Jam pačiam pasisekė mažiau nei augintinei – A.Hassanui už ožkos išdaigas, kurias teismas pavadino sąmoningu svetimo turto gadinimu, gresia iki dvejų metų nelaisvės.
Čhatisgarho valdžios opozicijos atstovai ožkos suėmimą vadina absurdu ir tvirtina, kad policija tyčiojasi pati iš savęs.
Ši istorija visoje Indijoje sukėlė tikrą audrą: indai piktinasi, kad pareigūnai vadovaujasi archajiškais įstatymais ir suiminėja gyvūnus, nors nesugeba sučiupti daugybės nuo teisėsaugos besislapstančių moterų prievartautojų. Statistikos duomenimis, Indijoje kas pusvalandį išprievartaujama moteris, o maždaug du trečdaliai nusikaltėlių išvengia teismo.
Tačiau kol įstatymai nepakeisti, „prisidirbę“ keturkojai ir net paukščiai Indijoje ir toliau kišami už grotų.
Antai praėjusį rugpjūtį Indijos areštinėje atsidūrė papūga, necenzūriniais žodžiais iškoneveikusi savo šeimininko pamotę.
Kalėjimo duonos trupinius pernai teko lesti balandžiui, neteisėtai kirtusiam Pakistano ir Indijos sieną ir, kaip įtariama, dirbusiam šnipu. Įtarimai sustiprėjo, kai prie pasieniečiams į rankas patekusio paukščio kojos buvo aptiktas urdu kalba (viena iš oficialių Pakistano kalbų) užrašytas ir užantspauduotas raštelis.
„Mūsų areštinėje nedažnai atsiduria paukščiai iš Pakistano. Tačiau šis pasienio postas – jautri vieta, nes visai šalia yra Džamu, kur infiltravimo atvejų pasitaiko labai dažnai“, – nacionaliniam dienraščiui „Times of India“ aiškino policijos komendantas Rakeshas Kaushalas. Ir priminė, kad pasaulio istorijoje balandis šnipas yra ne pirmas ir ne paskutinis atvejis.
Sparnuoti nusikaltėliai
Dar ne taip seniai balandžiai iš tiesų buvo patikima priemonė perduoti slaptą informaciją. Balandžio tu neapklausi, be to, jis puikiai susilieja su aplinka.
2012 m. Blečinglyje (Didžioji Britanija) gyvenantis Davidas Martinas ardydamas seną židinį rado karvelį. Prie paukščio kojos pritvirtintoje kapsulėje buvo ir užkoduotas pranešimas.
Istorikai nustatė, kad kapsulė ir raštelis – autentiški. Jų tvirtinimu, paukštis į Angliją atskrido iš nacių okupuotos Normandijos 1944 m. birželį. Tačiau raštelio turinio iš pradžių nepavyko iššifruoti net šios srities profesionalams. Didžiosios Britanijos valdžia dėl to kreipėsi net į Antrojo pasaulinio karo kriptografą, jau pensininką, tačiau ir jam nepavyko įminti raštelio paslapties.
Galiausiai kodą „nulaužė“ kanadiečių komanda, išsiaiškinusi, kad žinutę apie savo buvimo vietą parašė britų desantininkas seržantas Williamas Stottas, parašiutu nusileidęs priešo užnugaryje. Balandį jis pasiuntė į tėvynę tikėdamasis, kad šis kapsulę nugabens Karališkosioms oro pajėgoms. Tačiau pavargęs paukštis nutūpė ant vieno Blečinglio kamino ir, matyt, į jį įkrito, taip nelaimingai užbaigdamas savo kelionę per Lamanšo sąsiaurį.
Akustinis katinėlis
Šnipais dirbti mėgino ne tik balandžiai. 1960-aisiais CŽV išleido per 20 mln. JAV dolerių, kad žvalgybos tikslams būtų sukurtas katės „kiborgas“ – šnipas. Katės buvo „perdirbamos“ operuojant: jų krūtinėse buvo montuojamos baterijos, ausyse įtaisyti mikrofonai, o išilgai viso kūno iki pat uodegos – antena. Paskui katės buvo dresuojamos, kad išmoktų glaustytis palei sovietų ambasados darbuotojų kojas. Taip tikėtasi įrašyti jų pokalbius ir gauti vertingos informacijos. Projektas buvo brangus, ambicingas, bet visiškai beprasmis.
Jau pati pirmoji „tarnybą“ turėjusi pradėti katė žuvo po taksi automobilio ratais. Paskui paaiškėjo, kad katės apskritai nepasiduoda dresavimui ir ima elgtis savo nuožiūra vos ištrūkusios į laisvę.
Užtat visai kas kita – beždžionės. Legenda byloja, kad Napoleono karų metu (1803–1815) Šiaurės Anglijoje jūra į krantą išmetė sveiką gyvą beždžionę. Matyt, ji išsigelbėjo iš prie krantų sudužusio prancūzų laivo, bet kadangi vietos gyventojai iki tol nebuvo matę nei prancūzo, nei beždžionės, jie gyvūną palaikė Prancūzijos šnipu ir nuteisė myriop. Nuo tada Hartlepulo gyventojai vadinami beždžionių korikais.
Ši istorija greičiausiai išgalvota, tačiau vietos gyventojai tvirtina girdėję ne vieną senolių pasakojimą apie tai, kad beždžionės tikrai dirbo Napoleono šnipėmis, ir visiškai nesmerkia protėvių, įvykdžiusių vienai jų mirties bausmę.
Šiandien Didžiojoje Britanijoje įstatymai gyvūnams ne tokie griežti, o ateityje galbūt sušvelnės ir Indijoje. O kol kas ten areštinių kameromis dalijasi žmonės, ožkos, balandžiai ir papūgos. Kaip sakoma, prieš įstatymą lygūs visi.