Studijos svetur
Identiški dvyniai Augustinas ir Tautvydas Černiauskai jau beveik dvejus metus gyvena Škotijoje. Aberdyno universitete broliai sėkmingai studijuoja kompiuterių mokslą (angl. Computing science), tačiau visai neprimena stereotipinių, savame pasaulyje paskendusių „gykų“. Nuolat besišypsantys, patarimais ir nuotykiais noriai besidalinantys studentai įsitikinę, kad kone visas duris jiems atrakina du paprasčiausi dalykai: nuoširdus darbas ir bendravimas.
Universitetą rinkosi dėl didelių perspektyvų
Tiksliesiems mokslams gabūs broliai teigia net nesvarstę studijuoti Lietuvoje. O pačiame Aberdyne nesirinko itin aukštu studentų įsidarbinimo procentu garsėjantį Roberto Gordono, bet o stojo į labiau akademinį Aberdyno universitetą. Vaikinai neslepia, kad šias studijas rinkosi dėl itin didelių ateities perspektyvų, atidžiai stebėdami besikeičiančias IT tendencijas.
Žinote, koks būtų tobulas, pardavėjams labai naudingas algoritmas? Sakykim, turime dvylika miestų ir tarp jų yra milijonas skirtingų kelių. Algoritmas randa greičiausią kelią tarp jų.
„Mūsų universitetas orientuojasi į akademinį mokslą. Šiandien jau nebe tiek svarbus programavimas, kiek algoritmo kūrimas, gebėjimas sukurti jį tokį, kad būtų visur lengvai pritaikomas“, − tinklaraščiui Euroblogas.lt pasakoja Tautvydas.
„Žinote, koks būtų tobulas, pardavėjams labai naudingas algoritmas? Sakykim, turime dvylika miestų ir tarp jų yra milijonas skirtingų kelių. Algoritmas randa greičiausią kelią tarp jų“, − papildo Augustinas. Vaikinai šypsodamiesi pasakoja studentų tarpe sklandančią istoriją apie vieną Glazgo universiteto dėstytoją. Neva šis viešai prisipažino, kad jei koks studentas sukurtų tokį algoritmą, padarytų šiam ką nors nelabai gero, algoritmo autorystę priskirtų sau ir sėkmingai jį parduotų – tokia didelė algoritmų vertė.
Kaip tik dabar Augustinas ir Tautvydas laiko paskutinius egzaminus ir bus baigę pirmąjį Aberdyno universiteto kursą. Dar bus likę treji studijų metai, tačiau vaikinai jau dabar nusprendė iškart po to studijuoti ir magistrantūroje.
„Analizuojame darbo skelbimus, žiūrime, ko nori darbdaviai. Dauguma pageidauja magistro laipsnio, taigi jaučiamės kaip ir įpareigoti tą magistrą įgyti“, − vienas per kitą pasakoja Tautvydas ir Augustinas. Iš viso jų studijos Škotijoje truks šešerius metus, mat prieš įstodami į universitetą metus studijavo koledže.
SAAS’assutinka apmokėti tavo studijas, bet ne visas, tik metus. Po metų vėl pildai paraišką, įrodai, kad vis dar studijuoji.
„Universiteto reikalavimai labai aukšti. Nors egzaminus mokykloje išlaikėme labai gerai, vis tik buvome pakviesti pirmiau pasimokyti koledže. Po to galėjome rinktis – arba dar metus studijuoti koledže ir po to stoti tiesiai į trečią Aberdyno universiteto kursą, arba stoti į pirmą kursą. Pasirinkome pastarąjį variantą – visiems studentams tai pirmi metai, visi dar kiek pasimetę, nėra susiformavusių grupių, lengviau susibendrauti“, − paaiškina Tautvydas.
Šešeri studijų metai išsyk dviem broliams skamba prabangiai, tačiau abu tik purto galvas: „Visai ne, mes už nieką nemokame, mums niekas nekainuoja!“. Tautvydas retoriškai paklausia ir įtikinamai atsako: „Žinote, kodėl gerai studijuoti Škotijoje? Nes čia yra SAAS’as – Student Award Agency for Scotland, Škotijos studentų rėmimo programa. Dažniausiai liepos arba rugpjūčio mėnesį, vos gavę kvietimą studijuoti, abiturientai gali pildyti paraišką. SAAS’as sutinka apmokėti tavo studijas, bet ne visas, tik metus. Po metų vėl pildai paraišką, įrodai, kad vis dar studijuoji. Ir taip visus studijų metus“.
Universiteto studentams nereikia mokėti ir už daugybę kitos veiklos, galima rinktis iš pačių įvairiausių klubų ir užsiėmimų. „Mes priklausome frisbio komandai, universitetas apmoka mūsų keliones, varžybų dalyvių mokesčius“, − pasakoja Tautvydas.
Dvynių darbo kavinėje kuriozai
Pragyvenimui broliai užsidirba patys. Tautvydas „Starbucks“ kavinėje barista įsidarbino po dviejų mėnesių gyvenimo Aberdyne, o netrukus pradės dirbti jau kaip superviseris. Darbas čia jam labai patinka, puikiai sutaria su vadovais, džiaugiasi šiltais santykiais su kolegomis – viršininkas pakvietė jį kalėdinės vakarienės, kolegė – į savo vestuves.
Augustinui tuo tarpu pasisekė kiek mažiau. Pirmus metus jis dirbo padavėju viename restorane ir teigia, kad tai buvo pirmas ir paskutinis kartas.
„Restorane dirbti daugiau nebenoriu. Žmonės ten pervargę, pikti, žiūri tik savęs. Padavėjai laikomi šiukšlėmis, nėra jokio tarpusavio bendravimo. Grįžti po atostogų, o tavęs net nepaklausia, kaip sekėsi“, − atvirai pasakoja Augustinas. Dabartinį darbą jis gavo brolio dėka.
Viršininkas buvo atviras – kadangi tu taip gerai dirbi, tai reiškia, kad ir tavo brolis gerai dirbs.
„Kalbėjausi su savo viršininku, kaip tik išėjo kalba, kad brolis ieško darbo. Šis pasakė, kad kaip dabar tik reikalingas barista kitame „Starbucks“. Augustiną priėmė be jokio bandomojo laikotarpio. Viršininkas buvo atviras – kadangi tu taip gerai dirbi, tai reiškia, kad ir tavo brolis gerai dirbs“, − paaiškina Tautvydas.
Dvyniai kikena prisiminę daugybę kurioziškų situacijų, kuomet nuolatiniai klientai sutrinka „tą patį“ baristą sutikdami tai vienoje, tai kitoje kavinėje. „Kartais paaiškinu, kad turiu brolį dvynį, kartais tiesiog pasakau, kad mane laikinai perkėlė dirbti čia“, − juokiasi Augustinas. Tačiau vis tiek pasitaiko klientų, įsitikinusių, kad Tautvydas ir Augustinas yra vienas vaikinas, nuolat bėgiojantis iš vienos kavinės į kitą.
Augustinas ir Tautvydas prisipažįsta patyrę nedidelį kultūrinį šoką, tačiau greitai sugebėjo prisitaikyti prie pasikeitusios kasdienybės.
Identiški dvyniai savo panašumu teigia nesinaudojantys laikydami egzaminus vienas už kitą, tačiau privalumų studijuojant drauge tikrai yra – jei vienas kuris būna pavargęs ir tingi anksti ryte keltis į paskaitas, tai nueina kitas. Abu nuomojasi butą, kartu žaidžia universiteto frisbio komandoje. Ir apskritai du labai panašius, komunikabilius ir linksmus brolius aplinkiniai įsimena lengviau.
Broliai tikina, kad svarbiausia – nebijoti bendrauti
Paklausti, ar gyvenimas Škotijoje iš karto klojosi lyg sviestu pateptas, Augustinas ir Tautvydas prisipažįsta patyrę nedidelį kultūrinį šoką, tačiau greitai sugebėjo prisitaikyti prie pasikeitusios kasdienybės. Vaikinai nesiskundžia net dėl niūraus ir šalto Aberdyno oro: „Nusiperki tinkamus drabužius ir tiek. Neverta nieko pirkti Lietuvoje, čia drabužiai pritaikyti būtent tokiam orui – neperšlampami, neperpučiami, jų kokybė labai aukšta.“
O kaipgi dėl visame pasaulyje gajaus stereotipo, kad britai – itin šalti žmonės? Čia broliai pripažįsta sutikę ir tokių, tačiau stengiasi, kad juos suptų šilti, malonūs žmonės. Be to, dauguma jų studijų ir darbo kolegos – užsieniečiai.
„Susiradome draugų iš viso pasaulio. Dabar vienas geriausių mano draugų yra siras! Apskritai pradėjus dirbti barista stipriai išsiplėtė socialinis ratas, kasdien sutinki labai įdomių žmonių“, − tikina Tautvydas ir čia pat pradeda pasakoti aplink pasaulį keliaujančio pažįstamo istoriją.
Nuolat čiauškantys ir juokaujantys vaikinai teigia, kad geri socialiniai įgūdžiai ir vadinamasis smart knowledge (naudingas, efektyvus žinojimas) šiandien yra du bene svarbiausi dalykai norint būti sėkmingu.
„Ar man sekasi? Manau, kad taip, tačiau ta sėkmė iki šiol dažniausiai aplankydavo tik sunkiai dirbant. Pavyzdžiui, dabar mano santykiai su viršininku tikrai labai geri, tačiau aš tokius santykius užsidirbau. Pamainoje dirbdavau daugiausia valandų, kitų tvarkaraščius netgi sudarinėdavo pagal mane. O paskutinį mėnesį… Na, neturėjau nė vienos išeiginės, dirbdavau kasdien“, − sako tinklaraščio Euroblogas.lt pašnekovas Tautvydas.
Universitetas sulaukia įvairių darbo pasiūlymų, tačiau dėstytojai juos siūlo tik geriausiems studentams.
Studentai džiaugiasi, kad yra vertinami ne tik darbe, bet ir universitete. „Universitetas sulaukia įvairių darbo pasiūlymų, tačiau dėstytojai juos siūlo tik geriausiems studentams, kurie geba bendrauti, savo žiniomis dalintis su kitais ir būti lakstūs įvairiose situacijose. Deja, bet mūsų kurse yra nemažai tokių, su kuriais net pasikalbėti normaliai neišeina. Kad ir kokie protingi bebūtų, tokie studentai niekada nebus vadinami geriausiais. Beje, dėstytojai universitete labai vertina tuos, kurie po paskaitų skuba į darbus, atlaidžiau žiūri, jei ko nors nespėji“, − pasakoja Augustinas.
Nors studijuoja kompiuterių mokslą, interviu metu vaikinai pasirodė ir kaip puikūs ryšių su visuomene specialistai – taip nuoširdžiai ir įtikinamai jie pasakojo apie studijas Aberdyno universitete.
Dėstytojai visada pasirengę atsakyti į mūsų klausimus. Milžiniškos pinigų sumos išleidžiamos mokslinėms kelionėms, technikai, kad tau tik būtų patogu studijuoti.
„Vadinamasis camp’as, studentų miestelis, šviečia iš tolo, kuria labai jaukią atmosferą šiaip jau pilkame mieste. Kiekvienas dalykas turi savo atskirą pastatą, esi tikras, kad tau reikiamą dėstytoją rasi kur nors bevaikštantį. Labai graži ir moderni universiteto biblioteka, veikianti kiaurą parą – nueini trečią nakties, o ten pilna studentų − kas dirba atskiruose kambarėliuose, kas kartu. Dėstytojai visada pasirengę atsakyti į mūsų klausimus. Milžiniškos pinigų sumos išleidžiamos mokslinėms kelionėms, technikai, kad tau tik būtų patogu studijuoti. Apskritai šis universitetas parodo, kad mokytis yra linksma ir įdomu. O pačiame Aberdyne sutinkame labai daug žmonių, vertinančių studijas ir mokslą, atrodo, kad čia visi nori mokytis, sukurti ir atrasti kažką naujo“, − studijų privalumus vienas per kitą vardijo Augustinas ir Tautvydas.