POLICIJOS DARBAS
Telšių rajoną ir visą Lietuvą sukrėtė policininko Liudo Šimkaus žūtis. Su porininke į įvykio vietą iškviestas kelių eismo patrulis reagavo į pranešimą, kad Tryškių miestelyje sūnus smurtauja prieš motiną. Atvykus į įvykio vietą, šis pasipriešino pareigūnui ir dūręs peiliu į kaklą jį mirtinai sužalojo.
Dovaidas PABIRŽIS
Nuo nepriklausomybės atkūrimo tai 33-ias žuvęs policijos pareigūnas. Šis įvykis Telšių rajone sukėlė diskusijas apie policijos finansavimą ir pasirengimą, netrukus į jas įsitraukė ir rinkimų kovoms kiekvieną progą bandančios išnaudoti politinės partijos. Vis dėlto pastaraisiais metais tokie skaudūs įvykiai nutinka itin retai, o tai rodo, kad Lietuva yra gana saugi valstybė pareigūnams. Pavyzdžiui, bene tris kartus mažesnėje Estijoje, į kurią mėgstame lygiuotis, per tą patį laikotarpį žuvo 21 pareigūnas.
Pastaroji tokia žūtis – prieš 21 metus
Pernai tikrinant į Radviliškio miestą įvažiuojantį transportą žuvo Ligita Baniulytė, kurią net nestabtelėjęs partrenkė neblaivus vilkiko vairuotojas. Nuo 2009 iki 2015 m. šalyje tokių nelaimių iš viso nebuvo užfiksuota. Dauguma pareigūnų (18) Lietuvoje žuvo per eismo įvykius. Dar du policininkai nuskendo vandens telkiniuose, viena pareigūnė žuvo netyčia iššovus tarnybiniam ginklui. Į šį skaičių patenka ir keturios Medininkų žudynių aukos.
Du policijos pareigūnai tapo prieš daugiau nei dešimtmetį Lietuvoje siautėjusių organizuotų nusikalstamų grupuočių aukomis. 1997-aisiais Karklėje buvo rastas Klaipėdos policijos Kriminalinių ekspertizių skyriaus ekspertės Sigitos Simonaitytės kūnas. Kaip vėliau paaiškėjo, pareigūnę nužudė Rygoje gyvenęs ir su ja susitikinėjęs Dmitrijus Kirilovas, susijęs su Klaipėdos bandito Sigito Gaidjurgio grupuote. Po metų Gaidjurginiai, kaip manoma, pabūgę, kad D.Kirilovas dėl šio nusikaltimo įklius ir prabils pareigūnams, susidorojo ir su juo.
O bene žiauriausia Lietuvoje kada nors veikusių Tulpinių grupuotė Panevėžio soduose nužudė Sergejų Piskunovą ir su juo kartu buvusią Panevėžio apygardos prokurorę Vidą Kazlauskaitę. Vienas iš gaujos vadeivų Virginijus Baltušis manė, kad S.Piskunovas prisidėjo prie vieno pasikėsinimo į jį Panevėžio viešbutyje, o prokurorė V.Kazlauskaitė įvykio vietoje tikriausiai atsidūrė atsitiktinai.
Tokių atvejų, kad policininkus nužudytų jiems atvirai pasipriešinę nusikaltėliai, pastarąjį kartą būta prieš 21 metus, 1995-aisiais. Klaipėdos policijos Apsaugos skyriaus policininkas Zigmas Renkė tais metais per susišaudymą žuvo mėgindamas apsaugoti juvelyrikos dirbinių parduotuvę „Deimantas“ ir joje dirbusią tuo metu kūdikio besilaukusią pardavėją. Šiaulių rajono policijos patrulis Tomas Naumovas tais pačiais metais buvo nušautas budėdamas Kryžių kalne, kuris tais laikais buvo tapęs populiaria plėšikų vieta. Zarasų pareigūną Leoną Arulį pražudė iš areštinės bandydamas pabėgti nusikaltėlis, trenkęs jam metaliniu strypu. O Plungės rajono kriminalinės policijos vyresnysis inspektorius Jonas Dačkauskas krito nuo revolverio kulkų tikrinant vagyste įtariamų plungiškių sodybą, kai vienas iš jų iššoko iš spintos ir pradėjo šaudyti. Per panašią sulaikymo operaciją 1993 m. buvo nušautas ir Šiaulių rajono policijos kinologas Arvydas Milašauskas.
„Tokios situacijos Lietuvoje labai retos ir policininkų darbas nėra toks pavojingas. Šiuo požiūriu esame gana saugi šalis. Tačiau tai nereiškia, kad tokius išimtinius įvykius galime kaip nors pateisinti“, – „Veidui“ sakė Mykolo Romerio universiteto (MRU) lektorius, taktikos discipliną būsimiems policininkams dėstantis Virgilijus Valeckas.
Tragediją lėmė klaidos?
Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnams buvo pranešta, kad sūnus, 26 metų Artūras Noreika, grasina motinai, sužalojo šunį, žada padegti namus. Atvykus policijai A.Noreika mėgino sprukti, kaimynų namo kieme susigrūmė su L.Šimkumi ir dūrė peiliu mirtiną smūgį. Jau vėliau jį sulaikė atvykę kiti policijos ekipažai. Nors L.Šimkus turėjo šaunamąjį ginklą, bet spėjo panaudoti tik elektrošoką, kuris nesuveikė. Greitosios pagalbos medikai įvykio vietoje konstatavo pareigūno mirtį.
„Šis įvykis labai įskaudino, nes jis daugiau atskleidė individualų pareigūno pasirengimą arba profesionalumą. Pareigūnai yra ruošiami tokioms situacijos, bet kodėl jis nereagavo į ją deramai, tai man kelia klausimų. Dabar diskusija apsiriboja taktika ir praktikos stygiumi, bet čia yra pareigūnų taktikos abėcėlė: prieš reaguodamas pareigūnas turi įvertinti įtariamojo psichinę ir fizinę būklę, ginklo panaudojimo tikimybę. Dėstydamas visada sakau, kad laimėtos grumtynės yra tos, kurių mes išvengiame. Kodėl jis įsivėlė į tas grumtynes – tai kelia didelę nuostabą“, – tragišką įvykį analizuoja V.Valeckas.
Dėstydamas visada sakau, kad laimėtos grumtynės yra tos, kurių mes išvengiame.
MRU lektorių stebina ir tai, kodėl žuvęs pareigūnas nepanaudojo kitų specialiųjų priemonių – dujų ar teleskopinės lazdos. O esant tokiai pavojingai situacijai įstatymai nedraudžia naudoti ir vienu laipsniu aukštesnės priemonės, t.y. šaunamojo ginklo. Be to, tokiu atveju visada būtina veikti dviese: vienas pareigūnas yra veikiantysis, o kitas – tarsi jo saugas, kuris privalo iš kairės nuolat stebėti įtariamąjį, ar šis nesiims ko nors neprognozuojamo ar netikėto.
„Tik dviese galima suvaldyti situaciją. Vienas pareigūnas prieš pažeidėją yra kaip ringe: jeigu nusikaltėlio ketinimai agresyvus, to momento, kai jis atakuos, galima nepastebėti, čia jau lemia individualios savybės. Dėl to šioje situacijoje reikia kalbėti ne apie tai, gerai ar blogai yra rengiami pareigūnai, o kodėl būtent taip pasielgė šis patrulis, kodėl jis atsiskyrė, įsivėlė į grumtynes su peiliu ginkluotu asmeniu. Peilis yra pats pavojingiausias ir sunkiai prognozuojamas ginklas kilus grumtynėms“, – aiškina MRU lektorius.
V.Valecko teigimu, nors į įvykio vietą atvyko kelių policininkai, jie vis tiek turėtų mokėti reaguoti į tokias situacijas, nes per mokymus būsimieji pareigūnai nėra kategoriškai profiliuojami ir konkrečią specializaciją įgyja tik prieš ateidami į padalinius. V.Valeckas tikisi, kad galbūt nuo šiol į pareigūnų profesinį rengimą bus žiūrima atsakingiau ir daugiau dėmesio skiriama pratyboms, o ne teorijai. Taktikos disciplina yra vienas tų dalykų, per kuriuos galima įvertinti, ar būsimasis pareigūnas tinkamas šiam darbui: bandoma žiūrėti, kaip jis savarankiškai priims sprendimus, kada išsitrauks ginklą, kokias kitas priemones naudos, ar nesutriks, nedels ir pan.
Profsąjungos įžvelgia sisteminių negerovių
Policijos pareigūnų profsąjungų atstovai iš karto po įvykio paragino policijos vadovybę prisiimti atsakomybę dėl policininko žūties. Vadovybė esą neskiria pakankamai dėmesio ir išteklių pareigūnų saugumui užtikrinti. Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkė Roma Katinienė tvirtino, kad nauja policijos vadovybė nesugebėjo įvykdyti su profesinėmis sąjungomis pasiektų susitarimų kurti saugias darbo vietas, aprūpinti pareigūnus reikiamomis priemonėmis. Be to, naujoji policijos reforma esą sukėlė tik chaosą, kurio iliustracija ir yra į tokio pobūdžio iškvietimus vykstantys kelių policininkai.
Pastebima ir tai, kad pareigūnai vengia naudoti tarnybinį ginklą net tais atvejais, kai jiems gresia realus pavojus. Esą įstatymai yra labai abstraktūs ir nustatyti ribą, kada tai galima daryti, sudėtinga. R.Katinienė priminė 2006-ųjų istoriją, kai pareigūnas Ruslanas Motko, norėdamas sustabdyti neblaivaus jaunuolio vairuojamą automobilį, panaudojo ginklą, vairuotoją sužeidė ir vėliau dėl to buvo nuteistas.
Pastebima, kad pareigūnai vengia naudoti tarnybinį ginklą net gresiant realiam pavojui.
Kaip „Veidą“ informavo Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Raimondas Matonis, pernai Lietuvos policijos pareigūnai iššovė 67 šūvius, tiek įspėjamuosius, tiek tiesioginius. Dažniausiai šaudyta į transporto priemones ir gyvūnus, bet būta šūvių ir į asmenis. Kiekvieną kartą panaudojus ginklą pranešama prokurorui, atliekamas tyrimas.
Apie tai, kad nieko nedarant tokie ar panašūs tragiški įvykiai gali pasikartoti, „Veidui“ nuogąstavo ir Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) pirmininkas Vladimiras Banelis. Pasak jo, bent trejus metus intensyviai kalbama, ko reikėtų, kad policija atsigautų nuo 2008-ųjų krizės ir pokrizinio laikotarpio, kurio padariniai iki šiol jaučiami, tačiau pastebimo proveržio nėra.
„Darbo užmokestis, motyvacijos priemonės nesikeitė po krizinio laikotarpio, policijos finansavimas net negrąžintas į prieškrizinį lygį, o juk reikia žiūrėti į ateitį, ne gyventi praeitimi. Socialinių garantijų blokas nėra tobulinamas, turime mažiausią pensijų dydį Europoje, kur vidurkis yra 50 proc. buvusio atlyginimo, o pas mus tėra 27,5 proc. Be to, turime nuolat kalbėti, kad statutiniams pareigūnams reikia vieno ar kito, iki šiol nėra suvokiama, kokia rizikinga ir pavojinga tai profesija“, – tvirtina V.Banelis.
Jo teigimu, valstybėje kažkodėl nediskutuojama dėl poreikio stiprinti krašto apsaugą – tai aišku ir piliečiams, ir politikams bei valstybės vadovams, egzistuoja partinis susitarimas. Tačiau nesuprantama, kad lygiai to paties reikia ir „vidaus kariuomenei“, kuri yra nuolat apleista. Jeigu prašoma konkretaus kiekio liemenių ar kitų reikmenų, skiriamas tik dalinis finansavimas, proporcingai iš kažko atimama, o tas kažkas gali būti tie patys Telšiai ar kitas Lietuvos miestas.
Generalinio policijos komisaro Lino Pernavo teigimu, tam, kad policija normaliai funkcionuotų, kitąmet jai reikėtų 18,5 mln. eurų, tačiau po derybų su Vyriausybe numatyta skirti tik apie pusę šios sumos.
O kai kurie įvykiai rodo, kad policijos parengtis yra svarbi ir epizoduose, kuriuos lemia pasikeitusi geopolitinė situacija. Pavyzdžiui, kai į Lietuvos teritoriją įvažiavo tranzitinis traukinys, kuriame galėjo važiuoti rusų kariai, į šį pranešimą reagavo policija ir pasieniečiai, o ne kariuomenė. „Negalime atskirti vidinio saugumo nuo išorinio, politika prie to neprisideda, o tik paskui ieško kaltų“, – sako V.Banelis.
Tragediją pasitelkė rinkimams
Politikai iš tiesų mėgino savo interesams išnaudoti ir pastarąjį tragišką įvykį. Darbo partija į Seimą suskubo išsikviesti L.Pernavą ir pažėrė jam kritikos dėl esą netinkamai vykdomos policijos reformos. Pagal šią reforma siekiama didinti gatvėse, arčiau žmonių patruliuojančių pareigūnų skaičių ir mažinti dirbančiųjų kabinete. Metų pradžioje Lietuvoje iš viso buvo 9,6 tūkst. policininkų, iš kurių 1,6 tūkst. dirbo gatvėse. Po pertvarkos nuo 2017-ųjų ketinama šį skaičių padidinti iki 3 tūkst.
Ginti reformos stojo buvęs vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis. Pasak jo, pareigūnai yra apmokyti: tiek policijos mokykloje, tiek tarnybos metu, per mokymus jie privalo nuolat palaikyti taktinius įgūdžius ir fizinę formą.
„Tose įstaigose, kur šis darbas atliekamas atmestinai – galima laukti tragiškų rezultatų… Dar ne visi policininkai supranta, kad kiekvienos dienos išėjimas į tarnybą yra didžiulė rizika ir iššūkis. Į kiekvieną įvykį privaloma vykti tik maksimaliai pasirengus, vertinti jį kaip potencialią grėsmę. (…) Pikta dėl to, kad iškart po tragedijos viešojoje erdvėje pasigirdo kalbos, esą pareigūno žūtis yra tiesioginė policijos reformos pasekmė. Neva policininkas į įvykio vietą atvyko vienas ar neturėdamas tinkamos ginkluotės. Tai – netiesa. Tokios kalbos – bjauriausias oportunizmo pavyzdys, kuomet naudojantis skaudžia situacija siekiama kažkokių savų tikslų“, – savo feisbuko paskyroje rašė S.Skvernelis.
Pasirengimas įgyvendinti šią reformą kelia nerimą profsąjungų atstovams. Pasak V.Banelio, nors pati reformos idėja yra gera, jai įgyvendinti reikia stabilaus finansavimo ir intensyvių apmokymų, antraip rizikuojama išleisti į gatvę įgūdžius praradusius pareigūnus.
Tačiau priešrinkiminį politikų susirūpinimą NPPSS pirmininkas vertina dar kritiškiau. „Politikai vengia palaikyti teisėsaugą, bet renkasi kritiką. Kad ir kalbant apie statutą, kai buvo priimama naujoji jo redakcija, ne kas kitas, o Darbo partijos vadovas atėjo pas pareigūnus ir užtikrino, kad kai vyks balsavimas, bus pakeltos rankos. Bet atėjus laikui visi jie rankas nuleido arba dėjo į krūmus. Ir po to dar drįsta burnoti, kritikuoti policiją, kai pačios partijos atstovai nuolat neišlipa iš teisiamųjų suolo. Tai sveiku protu nesuvokiama“, – neslepia V.Banelis.
Kasdienis žmonių saugumas yra viena jautriausių viešojo gyvenimo temų, kurias nesunku sureikšminti siekiant savų politinių tikslų. Dar jautriau visuomenė reaguoja į panašaus pobūdžio tragedijas, kai žūva pareigą valstybei atliekantys pareigūnai. Vis dėlto tokie Lietuvoje visiškai išimtiniai atvejai nereiškia, kad per vieną naktį saugumo padėtis kardinaliai pasikeitė, o pareigūnai tampa nepajėgūs tinkamai atlikti savo pareigų. n
Atvejai, kai pareigūnas gali panaudoti šaunamąjį ginklą
Visą savaitraščio „Veidas“ numerį skaitykite ČIA