2016 Gruodžio 14

Politiškai „palaidotų“ partijų rinkimai

veidas.lt

"Alfa.lt" nuotr.

3 klausimai politologei,
Mykolo Romerio universiteto Politikos mokslų instituto lektorei Rimai Urbonaitei


– Šį savaitgalį partija „Tvarka ir teisingumas“ (TT) ir Darbo partija (DP) išsirinko naujus pirmininkus – Remigijų Žemaitaitį ir Živilę Pinskuvienę. Kaip jie galėtų padėti po Seimo rinkimų politiškai jau „palaidotoms“ partijoms?

Abiem partijoms tai yra laikas, kai jos arba sėkmingai numirs, arba pakils. Žinoma, naujų žmonių atėjimas dar nėra sėkmės garantas. TT pirmininkas buvo renkamas iš vieno kandidato, kuris praktiškai buvo žinomas ir iki rinkimų. Tai rodo visišką lyderystės krizę – partija per tą laiką nesugebėjo užsiauginti galimų politinių lyderių. Tai įvyko dėl to, kad iki šių rinkimų visa partijos veikla dėliojosi aplink vieną figūrą – Rolandą Paksą. Taip, R.Žemaitaitis yra jaunas žmogus, bet partija su savo programa mažai ką gali įkvėpti ir kol kas nerodo galimybių ar prielaidų pakilti.

DP situacija kitokia, nes kandidatų buvo daugiau. Naujoji partijos pirmininkė Ž.Pinskuvienė gali sutvarkyti partiją viduje, ji turi tam potencijos, tai asmenybė, turinti šiek tiek charizmos. Kitas klausimas, ar tai pakeis partijos veidą visuomenėje, ar partija transformuosis, ar bus kaip partijos pirmininkės savivaldybėje, kur yra vienvaldystė ir negalioja demokratinės sampratos. Aš abejoju, ar tai privers partiją keisti savo veidą ir prisikelti, nes kol kas atrodo, kad DP eina žemyn, ir su dideliu pagreičiu. Neužtenka statistiškai turėti daug žmonių – reikia turėti tokių, kurie dirbtų ir suprastų, ką daro.

– Kodėl TT pirmininko rinkimai praėjo ramiai, o DP prarado du lyderius – narystę partijoje sustabdė Valentinas Mazuronis, o Vytautas Gapšys apskritai ją paliko?

– Tai rodo, kad DP turėjo daug ambicijų laimėti Seimo rinkimus, o kai jie pralaimimi, natūraliai pradedama ieškoti kaltų. Kalti dažniausiai lieka lyderiai. Nesakau, kad tai kažkoks chaosas, galbūt tai, kad atsiranda daugiau kandidatų, apskritai yra sveikumo požymis. Natūralu, kad dabar, kai pagrindinis klausimas yra išlikti ar numirti, atsiranda takoskyrų. Tačiau, nors kova ir buvo, matėme, kad kiti du kandidatai irgi nebuvo tie, apie kuriuos galėtume sakyti, jog tai tikri lyderiai ir partijai išauš gražus rytojus. Ž.Pinskuvienė bus tas žmogus, kuris mėgins tas takoskyras naikinti ir imti partiją į vieną kumštį. Tačiau ar tai padės reabilituotis rinkėjų akyse – kitas klausimas.

DP buvo daugiau diskusijų, bet jos vyko jau kurį laiką, po to, kai iš jos pasitraukė Viktoras Uspaskichas, o TT ambicingų žmonių buvo mažai, R.Paksas pasitraukė praktiškai tik dabar, ir net nėra pagrindo, kuris galėtų fragmentuoti partijos pozicijas.

– Problemų su teisėsauga turi V.Gapšys, jos nesvetimos ir Ž.Pinskuvienei. Pirmasis pasitraukė, antroji vadovaus partijai. Ar ši aplinkybė galėtų paveikti DP rinkėjus?

– Rinkėjų atmintis yra trumpa, tačiau jei tie įvykiai bus nuolat eskaluojami arba išlįs naujų faktų, pliusų partijai tai nepridės. Kita vertus, DP rinkėjams turbūt nelabai svarbu moraliniai klausimai – pasižiūrėkime į patį V.Uspaskichą ir tai, kaip jį vertino rinkėjai. Panašų šleifą turi ir TT. Paprastai šios partijos pasirenka nekaltumo strategiją, skelbia, kad jas puola ar nori sužlugdyti, ir kai kuriuos rinkėjus šiuo sąmokslu įtikina. Bet atrodo, kad dabar, kai rinkėjai turi kitų alternatyvų, partija gali paprasčiausiai nesugebėti jų konsoliduoti.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...