2017 Vasario 19

Statistiniu vidurkiu už duoną nesusimokėsi

veidas.lt

Oficialioji statistika teigia, kad per metus vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje padidėjo kone 8 proc., o analitikai tikina, kad jau uždirbame daugiau negu prieš krizę ir šiemet uždirbsime dar daugiau. Bet žmonių akyse džiaugsmo kažkodėl nedaug: nors darbdaviai pripažįsta, kad atlyginimus ir šiemet teks kelti, kaip traukė, taip ir tebetraukia jie į svečias šalis laimės ir didesnės algos ieškoti, o likusieji aidu kartoja, kad gal kam nors ir moka daugiau, bet jiems – tai jau tikrai ne. Kažkaip nesueina galai… O jei nesueina, tai kodėl?

Birutė ŽEMAITYTĖ


Vidutinis darbo užmokestis prieš mokesčius Lietuvoje pernai išaugo 7,9 proc., arba 57 eurais, po mokesčių – 46 eurais. Įvertinus kainų pokyčius, realus vidutinis darbo užmokestis šalyje pernai didėjo 7,3 proc. Tokius duomenis neseniai paskelbė Lietuvos statistikos departamentas. Pristatydama 2016 m. rezultatus departamento direktorė Vilija Lapėnienė pastebėjo, kad sparčiau, net 9 proc., atlyginimai kilo privačiame sektoriuje, bet ir viešajame jie vidutiniškai ūgtelėjo 6,1 proc.

Statistikos departamento duomenimis, vidutinis mėnesinis darbo užmokestis prieš mokesčius Lietuvoje 2016 m. trečiąjį ketvirtį (išsamūs ketvirtojo ketvirčio duomenys dar nepaskelbti), palyginti su 2015 m. trečiuoju ketvirčiu, šalies ūkyje, neskaitant individualių įmonių, padidėjo iki 793,3 eurų, o realus atlyginimas, ikikrizinį pranokęs 2016-ųjų viduryje, per tą patį laiką išaugo iki beveik 616 eurų. Privačiame sektoriuje augimas dar didesnis: 8,6 proc. „ant popieriaus“ ir net 8,1 proc. „į rankas“.

Kaip ir ankstesniais metais, didžiausi vidutiniai atlyginimai buvo finansų ir draudimo įmonių sektoriuje – vidutiniškai 1430 eurų. Antroje vietoje – informacinių technologijų ir ryšių sektorius, kuriame vidutinis atlyginimas siekia 1300 eurų.

Mažiausi atlyginimai didėjo labiausiai

Analitikų teigimu, darbo užmokesčio kilimui įtakos turėjo darbuotojams palanki padėtis darbo rinkoje: naujų darbuotojų poreikis yra nemažas, ir nors nedarbo lygis siekia 8 proc., struktūrinis nedarbas lemia, kad dalis įmonių jau susiduria su reikalingų specialistų trūkumu, todėl darbuotojai drąsiau reikalauja didesnio atlyginimo, o darbdaviai dažniau sutinka su jų reikalavimais. Tikėtina, kad tai šiek tiek sumažino ir atlyginimų vokeliuose patrauklumą, tačiau, ekspertų teigimu, atlyginimo „į rankas“ didėjimui įtakos turėjo nuo 2016 m. sausio 1 d. pasikeitusi neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) skaičiavimo tvarka bei padidintas papildomas NPD. Jį augino ir padidintas darbo užmokestis asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams, didesnės darbų apimtys bei nuo 2016 m. sausio iki 350, o nuo liepos 1 d. – iki 380 eurų padidinta minimali mėnesinė alga (MMA).

„Tai reikšmingai pagerino mažiausiai uždirbančių darbuotojų padėtį: prieš dvejus metus minimalusis atlygis sudarė tik 42, o šiuo metu – jau net 48 proc. vidutinio darbo užmokesčio. Kadangi šių darbuotojų pajamos didėjo sparčiau nei visų kitų, turėjo mažėti pajamų nelygybė“, – paskelbus šiuos rezultatus komentavo Lietuvos banko Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vyresnysis ekonomistas Tomas Šiaudvytis.

Jam pritaria Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Robertas Dargis. Savaitraščiui „Veidas“ jis sakė, kad nors ne visuose sektoriuose atlyginimai kilo vienodai, darbo užmokesčio augimo tendencija akivaizdi, o labiausiai tą augimą turėjo pajusti uždirbantys mažiausiai, nes uždirbantys daugiau ne tokie jautrūs MMA ir NPD kilimui.

„Kaip ir anksčiau, labiausiai darbo užmokesčio padidėjimą jautė dirbantieji apgyvendinimo ir maitinimo paslaugas teikiančiose įmonėse – čia 2016 m. trečiąjį ketvirtį vidutinis mėnesio atlyginimas iki mokesčių buvo 13,5 proc. didesnis negu tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Sveikatos priežiūros ir socialinio darbo veikloje fiksuotas 10,7 proc. darbo užmokesčio augimas. Meninėje, pramoginėje ir poilsio organizavimo veikloje – 4 proc., kitoje aptarnavimo veikloje – 9,8 proc. Vidutinis atlyginimas apdirbamojoje pramonėje, didmeninėje ir mažmeninėje prekyboje, variklių transporto priemonių ir motociklų remonto sektoriuose augo 9,3 proc., – vardijo R.Dargis ir pridūrė: – Pirmose trijose kategorijose mokami mažiausi atlyginimai, todėl čia augimas didžiausias ir susijęs su MMA didinimu. Šių gyventojų pajamos iki mokesčių per 2016 m. išaugo 17 proc.“.

Gal kam ir didėja, bet ne man

Vis dėlto daugybė žmonių sako nejaučiantys, kad alga padidėjo, o kai kurie priduria prieš dešimtmetį galėję sau leisti gerokai daugiau. Neseniai gatvėje nugirdau dviejų moteriškių pokalbį. Viena jų pasakojo apie Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) tikrintojų vizitą į įmonę, kuriai vadovauja: „Vartė vartė jie dokumentus ir klausia, kodėl jūs atlyginimų darbuotojams jau keleri metai nedidinate. O iš ko mes didinsime, jei visi penki darbuotojai, įskaitant mane, akcininkai ir viską, ką įmonė uždirba, išsidalijame? Klientų yra tiek, kiek yra; jei kainą kelsime, jų dar labiau sumažės, ir nė tiek neuždirbsime.“

Dar nugirdau, kad „į rankas“ ji su kolegomis uždirba kiek daugiau negu po 400 eurų. Prieš krizę tai esą buvo nemaži pinigai, o dabar ašaros… Juo labiau kad darbas „prie kūrybos“ – čia tau ne gatves šluoti ar indus plauti.

Nespėjau paklausti, kokia veikla užsiima įmonė, – moteriškės išlipo iš troleibuso. Tačiau pakanka labiau įtempti ausis eilėje prie kasos maisto produktų parduotuvėje, kad įsitikintum: nors oficialioji statistika tikina, kad atlyginimai didėja, tautiečiai tai neigia. Ir kaip neneigsi, jei pasižiūrėjęs į piniginę ar banko sąskaitos išklotinę matai akivaizdų faktą: nei ten, nei ten pinigų daugiau neatsirado. „Gal kam ir didėja, bet tik ne man, – trūkteli pečiais dažnas, išgirdęs klausimą, ar jo alga padidėjo. Ir priduria: – O kainos tai auga“…

Su tokiu vertinimu niekaip nenori sutikti Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentas Žilvinas Šilėnas. Priminęs, kad vidutinis dydis geriausiai atspindi situaciją, atlyginimus jis lygina su mišku: esą kaip norėdami apibūdinti jo amžių nevardijame kiekvieno medžio amžiaus atskirai, bet pasakome vidurkį, taip ir visų žmonių atlyginimus „suvedame į vidurkį“. Pasak jo, suprantama, kad vienų alga pakilo daugiau, o kitų gal nepasikeitė, bet natūralu, kad skundžiasi tie, kuriems atlyginimas nepakilo, nes aktyvesnė ir garsesnė esanti ta pusė, kurios gyvenimas nepagerėjo.

Teiginį, kad atlyginimai kilo ir brangiau apmokamų darbo vietų atsirado daugiau, Ž.Šilėnas grindžia „Sodros“ duomenimis: „Palyginus 2015 ir 2016 metų lapkritį matyti, kad žmonių, kurie dirbo visą darbo dieną ir uždirbo iki 500 eurų „ant popieriaus“, sumažėjo, o tokių, kurie uždirbo daugiau, padaugėjo.“

Per metus „ant popieriaus“ peršokusių 500 eurų kartelę 2016 m. lapkritį, pasak Ž.Šilėno, buvo apie 50 tūkst. daugiau negu 2015 m. lapkritį.

Dar vieną priežastį, dėl kurios nemažai gyventojų linkę sakyti, kad jų atlyginimai nekyla, įžvelgia ekonomistė Rūta Vainienė. Pasak jos, tokio reikšmingo darbo užmokesčio didėjimo kaip pastaraisiais metais seniai nebuvo, bet labai daug lemia „didžiųjų skaičių fenomenas“ ir kiekvieno iš mūsų požiūris į atlyginimą.

„Jei atlyginimas reikšmingai pakyla dėl to, kad pasikeitė pareigos ar darbuotojas perėjo į kitą darbovietę, jis tikriausiai mano, kad ne darbo užmokestis pakilo, o jis užsidirbo tą didesnę algą. Sieja ją su rezultatu, nes jam daugiau mokama ne už tą patį darbą, bet už didesnę atsakomybę ar didesnį darbo krūvį. Jei toje pačioje įmonėje gavo didesnę kintamąją dalį ar priedą už darbo rezultatus, jis to taip pat nevadina algos pakėlimu, nes mano, kad tą priedą užsidirbo“, – mintimis dalijasi ekonomistė.

R.Vainienė sako mananti, kad didinant MMA ją gaunantys žmonės tai laiko savame suprantamu dalyku, o ne algos pakėlimu, „nes jau seniai turėjo tai padaryti, nes man iki šiol per mažai mokėjo“. Be to, kai atlyginimas didinamas visiems, žmogus psichologiškai tai kitaip vertina. „Nors tiems, kurie gauna 380 eurų, ir 10 eurų yra reikšminga suma, jie to nevertina. Yra toks didžiųjų skaičių fenomenas – žmogus sakytų, kad jo atlyginimas padidėjo, jeigu šis padidėtų dvigubai“, – aiškina ekonomistė.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas” arba pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-7-2017-m

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...