2017 Kovo 01

Ir teisininkus pakrato

veidas.lt


Vasario 23 d., ketvirtadienį, driokstelėjo dar vienas su teisėsauga susijęs skandalas. Buvo sulaikyta Vilniaus apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus vyriausioji prokurorė Rita Aliukonienė (nuotr.). Ji įtariama prekyba poveikiu – kitaip tariant, už kyšį neva galėjusi jo davėjui naudinga linkme pakreipti reikalus. Ir ne bet kokius reikalus, o trukmės dešimtmetį perkopusią Darbo partijos (DP) juodosios buhalterijos bylą. Šią gal reikės nagrinėti iš naujo. Taigi sudrumsta ne tik vienos prokurorės, bet ir kažkada į valdančiąją koaliciją įėjusios partijos ramybė.

Ikiteisminį tyrimą R.Aliukonienės atžvilgiu pradėjo generalinis prokuroras Evaldas Pašilis. Tyrimą atlieka pareigūnai iš Vilniaus apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus, kuris atsakingas už nužudymų ir kitų sunkių nusikaltimų tyrimus.

R.Aliukonienė buvo sulaikyta, apklausta ir paleista. Nežinia, ar ji ilgai džiaugsis laisve, nes įtarimai nėra menkučiai, – tiriama, ar neduotas kyšis, kai byla buvo nagrinėjama Lietuvos Aukščiausiajame Teisme (LAT). Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) nurodė, kad kyšio suma viršija 9,5 tūkst. eurų. Kaip specialusis liudytojas apklaustas DP bylos nagrinėjimui vadovavęs LAT teisėjas Viktoras Aidukas.

LAT 2016 m. pabaigoje baigė DP juodosios buhalterijos bylą, kuri truko pusvienuoliktų metų. LAT nustatė, kad Apeliacinis teismas pagrįstai nuteisė Darbo partijos įkūrėją Viktorą Uspaskichą, tuomet turėjusį parlamentaro mandatą Vytautą Gapšį ir buvusią partijos finansininkę Mariną Liutkevičienę dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo, bet išteisino dėl sukčiavimo. Greta to LAT nustatė, kad byla Darbo partijai, kaip juridiniam asmeniui, Apeliaciniame teisme neturėjo būti nutraukta.

V.Uspaskichui skirta 6,8 tūkst. eurų bauda, V.Gapšys nubaustas 3,6 tūkst. eurų, M.Liutkevičienė – 5,7 tūkst. eurų baudomis. V.Uspaskichas ir V.Gapšys baudas jau sumokėjo, M.Liutkevičienei teismas leido baudą sumokėti per dvejus metus.

Bylos duomenimis, 2004–2006 m. į oficialią Darbo partijos buhalterinę apskaitą neįrašyta 24 mln. 297 tūkst. 626,06 lito (7 mln. 37 078,91 euro) pajamų ir 14 mln. 727 tūkst. 63,21 lito (4 mln. 265 tūkst. 252,32 euro) išlaidų, susijusių su turto, įsipareigojimų dydžio ir struktūros pakeitimu.

Jei ši byla bus nagrinėjama iš naujo, tai nėra gera žinia Vitalijai Vonžutaitei, kurios byla pernai išskirta iš pagrindinės bylos ir atidėta, nes V.Vonžutaitė tuo metu buvo nėščia.

R.Aliukonienei patirti kratą nėra naujiena. 2009 m. jos būstas buvo kratomas – tiesa, dėl sutuoktinio Rimanto Aliukonio. Kratyta ir advokatų kontora „Markevičius, Gerasičkinas ir partneriai“, kurioje tuo metu jis dirbo. Tyrėjai tikrino versiją, kad R.Aliukonis su dar keliais asmenimis neva dalyvavo suokalbyje, kurio tikslas – duoti dabartiniais pinigais apie 30 tūkst. eurų kyšį neįvardytam pareigūnui. Tikslas – vieną įtariamąjį apsaugoti nuo suėmimo pratęsimo.

Krata buvo atlikta be generalinio prokuroro žinios. Norint atlikti kratą pas advokatą reikalingi specialūs leidimai, tačiau greičiausiai jų neturėta. Kauno apygardos vyriausiasis prokuroras Kęstutis Betingis tvirtino, kad šį ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo kontroliuoja Kauno miesto apylinkės prokuratūra. Byloje dėl suokalbio buvo pareikšti įtarimai keliems asmenims, tačiau teisininkų Aliukonių pora jokių teisinių pasekmių tada nepatyrė.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...