2017 Birželio 25

Kas pakeis virtuvinį rankšluostį

veidas.lt

Ar kada nors susimąstėte, kad kartais patys atveriame kelią bakterijoms į savo organizmą? Ir ne tik laiku nenusiplovę rankų, grauždami neplautą obuolį ar smaližiaudami savam sode užaugintomis braškėmis. Viskas daug paprasčiau, o didžiausias kaltininkas – virtuvinis rankšluostis. Ir ne todėl, kad šeimininkė nevala, bet todėl, kad medvilninis virtuvinis rankšluostis tiesiog negali būti idealiai švarus. Net tas, kurį naudojate iškart po skalbimo.

Viktorija MITKUTĖ

Įtarimai pasitvirtino

Nepaisant to, ar medvilninis rankšluostis naudojamas antrą, trečią dieną, ar visą savaitę, jame gausu įvairių ligų sukėlėjų. Net ką tik išskalbtame virtuviniame rankšluostyje bakterijų 26 kartų daugiau negu Lietuvoje gyventojų – tokius šokiruojančius rezultatus atskleidė virtuvinių rankšluosčių bakteriologinis tyrimas, kurį atliko Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistai.

„Mes tyrėme švarius ir tris, septynias, 14 dienų naudotus medvilninius virtuvinius rankšluosčius. Atlikdami bakteriologinius tyrimus net švariame išskalbtame rankšluostyje radome bakterijų – 1 grame rankšluosčio buvo apie 80 mln. bakterijų. Kelias dienas naudotuose virtuviniuose rankšluosčiuose bakterijų buvo gerokai daugiau. 1 grame rankšluosčio taip pat aptikta net 190–300 vienetų pelėsių. Todėl nesvarbu, ar rankšluostį keičiate kas kelias dienas, ar rečiau, juose gyvena daugybė žmogaus sveikatai kenksmingų bakterijų, taip pat aptinkama mielių ir pelėsių“, – pasakoja Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Bakteriologinių tyrimų skyriaus vedėja Česlova Butrimaitė-Ambrozevičienė, pabrėždama, kad bakterijų kiekiui įtakos gali turėti ir skalbiant naudoti minkštikliai ar kvapikliai bei tai, kas buvo skalbiama kartu su virtuviniais rankšluosčiais.

Atliekant virtuvinių rankšluosčių bakteriologinį tyrimą, kurį Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto mokslininkai atliko higieninio popieriaus gamintojos AB „Grigeo Grigiškės“ iniciatyva, taip pat buvo tiriami vienkartiniai popieriniai rankšluosčiai. „Tyrimai atskleidė, kad vienkartiniuose popieriniuose rankšluosčiuose bakterijų kiekis minimalus“, – sako Č.Butrimaitė-Ambrozevičienė, rodydama petri lėkšteles, kuriose plika akimi matyti, kad skirtumas tarp medvilniniuose ir popieriniuose rankšluosčiuose vešinčių bakterijų kolonijų yra didžiulis.

Pasak specialistės, kadangi mus supanti aplinka nėra sterili, daugiau ar mažiau bakterijų bus visuomet. Tačiau virtuvėje naudojamų daiktų švarai skiriame ypatingą dėmesį, nes per maistą į žmogaus organizmą gali patekti daugybė ligas sukeliančių bakterijų ir kitų mikroorganizmų, kurie pakenks mūsų sveikatai.

„Kadangi virtuviniuose rankšluosčiuose susidaro puiki terpė augti įvairioms bakterijų kolonijoms ir pelėsiams, nes rankšluostis dažnai būna drėgnas, ant jo patenka maisto likučių, nereikia stebėtis, kad atlikus mikrobiologinius tyrimus medvilniniuose rankšluosčiuose buvo rasta daug salmoneliozę galinčių sukelti bakterijų, taip pat žarnyno lazdelių, kurios gali sukelti viduriavimą. O higieniniame popieriuje nei enterobakterijų, nei mielių, nei pelėsių nerasta, – pasakoja Č.Butrimaitė-Ambrozevičienė.

Išeitis – vienkartiniai rankšluosčiai

Specialistai patvirtina: kadangi vos kelias dienas naudotuose ir net švariuose rankšluosčiuose aptinkama žmogaus sveikatai kenksmingų mikroorganizmų, perbraukę tokiu rankšluosčiu iš spintelės ar indaplovės ištrauktą švarią lėkštę, „kad neliktų nė dulkelės“, arba nusausinę ką tik nuplautą obuolį, mes patys juos užteršiame. Vadinasi, rankšluosčius turėtume keisti kiekvieną kartą.

Tačiau kasdienėje buityje tai labai nepatogu. Išeitis – įprastus virtuvinius rankšluosčius pakeisti vienkartiniu higieniniu popieriumi. „Kadangi šis popierius tiesiogiai liečiasi su maistui naudojamais indais bei maisto produktais, jis gaminamas laikantis itin giežtų higieninių normų reikalavimų, todėl neabejojome, kad popieriniuose higieniniuose rankšluosčiuose negali būti žmogaus sveikatai kenksmingų mikroorganizmų. Vis dėlto specialiai paprašėme Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistų ištirti ir „Grite“ higieninį popierių. Tyrimas patvirtino, kad jame, priešingai nei įprastuose virtuviniuose rankšluosčiuose, jokių kenksmingų mikroorganizmų nėra“, – sako „Grite“ kokybės inžinierė Vilija Utkuvienė.

„Panaudotą popierinį rankšluostį iš karto išmetame, todėl jį naudodami nepernešime bakterijų ant švarių indų ir kitų virtuvėje esančių daiktų bei maisto produktų“, – pabrėžia ji.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...