Vilniaus greitoji medicinos pagalba (GMP) ir trumpasis numeris 033 pastarosiomis savaitėmis tapo diskusijų ir nesutarimų objektu. Aistras pakurstė naujausias Vidaus reikalų ministerijos siūlymas, kad nuo 2019 m. 112 taptų vieninteliu pagalbos numeriu, o šiuo metu atskirai dirbančios 8 greitosios medicinos pagalbos dispečerinės bei 11 policijos operatyvaus valdymo skyrių būtų integruoti į bendrosios pagalbos centrą (BPC).
Tokios reformos priešininkų gretose buvo Vilniaus GMP stoties vadovas Tadeušas Rodzas bei jo vadovaujami darbuotojai, o 36 iš jų, protestuodami dėl planų naikinti trumpąjį greitosios pagalbos numerį 033, buvo parašę prašymus atleisti juos iš darbo arba perkelti į kitas pareigas.
Tiesa, darbuotojai šią savaitę jau rašo prašymų atsisakymus ir toliau tęsia darbą, o pats T.Rodzas penktadienį, likus vienai dienai iki savo kadencijos pabaigos, Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus įsakymu buvo atleistas iš pareigų. Atleidimo motyvu tapo konstatuoti šiurkštūs darbo pareigų pažeidimai, padaryti patenkinus minėtus 36 darbuotojų prašymus, mat taip stoties vadovas neužtikrino sklandaus ir nepertraukiamo įstaigos veikimo, nes nepaliko darbuotojų, kurie atsakys į pagalbos skambučius ir koordinuos greitosios pagalbos automobilių vykimą pas nukentėjusiuosius po liepos 1 dienos.
Pats T.Rodzas, kurį GMP darbuotojai išrinko savo profesinės sąjungos pirmininku, aiškina, kad darbuotojų prašymų nebuvo pasirašęs.
Laikinai nuo penktadienio Vilniaus GMP direktoriaus pareigas pavesta eiti stoties medicinos auditoriui Arūnui Anužiui, o nuolatiniu Vilniaus GMP stoties vadovu turėtų būti paskirtas Zdislavas Skvarciany – konkurse dėl šio posto jis užėmė antrą vietą, tačiau pirmos vietos laimėtojas Saulius Deveikis atsisakė šių pareigų. Kol kas buvęs Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos priežiūros departamento direktorius socialdemokratas Z.Skvarciany į pareigas neskiriamas, nes savivaldybė dar negavo reikalingos Specialiųjų tyrimų tarnybos pažymos.
Kuo baigsis drama dėl pagalbos numerio 033, dar nėra aišku. Nors GMP stoties darbuotojai Vyriausybę ir Vidaus reikalų ministeriją kaltina bandymu „buldozeriu“ naikinti greitosios pagalbos iškvietimo numerį ir neatsižvelgimu į pacientų interesus, vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas sako, kad dialogui kelias neužkertamas. Kol kas ministerija esą tik įgyvendina įstatymo nuostatą, bet jeigu Seimas pakeistų sprendimą iki 2019 m. integruoti GMP numerį į Bendrojo pagalbos centro sistemą, tuomet būtų galima diskutuoti, kaip reformuoti skubios pagalbos iškvietimo sistemą.
Tiesa, pats yra pasisakęs už vieną pagalbos iškvietimo numerį, o susitikęs su GMP stoties darbuotojais dėstė, kad taip būtų susistemintas dispečerinių darbas, juolab kad daugelis žmonių numerio 033 esą net nežino ir prireikus vis tiek skambina bendruoju pagalbos numeriu 112.
Priminsime, kad Vilniaus GMP dispečerinė aptarnauja Vilniaus miesto, Vilniaus rajono, Trakų rajono, Elektrėnų savivaldybės, Šalčininkų rajono, Ukmergės rajono, Širvintų rajono, Švenčionių rajono, Molėtų rajono, Zarasų rajono, Visagino miesto teritorijų gyventojus ir svečius, o tai sudaro apie milijoną žmonių. Per parą dispečerinė vidutiniškai sulaukia apie 1400 skambučių. Esant kritinei sveikatos būklei, dispečeriai profesionaliai pataria, iki atvyks greitoji. Dispečerinėje vienu metu skambučius priima ir GMP brigadas išsiunčia 9 žmonės.