2010 Birželio 23

Pramogos

Sunkmečio nuotaikos pasiekė ir Lietuvos pajūrį

veidas.lt

"Veido" archyvas

Poilsiautojų Klaipėdos ir Palangos paplūdimiuose dar nedaug – dėl to kaltas ir sunkmetis, ir nevasariški vėsūs orai

Keltu persikėlus per marias į švariausius Klaipėdoje paplūdimius turinčią Smiltynę pasitinka tie patys jau daug metų nesikeičiantys vaizdai: autobusai, vežantys į Juodkrantę bei Nidą, pavargusiais arkliais kinkyti vežimai, tingesnius poilsiautojus nugabenantys prie Lietuvos jūrų muziejaus, ir, žinoma, namuose kepta duona bei vafliais prekiaujančios moteriškaitės.

Tačiau paplūdimyje neįprastai tuščia, jūroje vos vienas kitas žmogus, o virš gelbėjimo stoties jau nebeplevėsuoja Mėlynoji vėliava, liudijanti aukštą poilsio ir paslaugų kokybę paplūdimyje. Nematyti ir tarptautinius kokybės standartus atitinkantį paplūdimį žyminčių informacinių ženklų.

Mėlynajai vėliavai pristigo lėšų

Pernai Mėlynoji vėliava iš Smiltynės buvo gėdingai atimta – paplūdimyje apsilankęs Mėlynosios vėliavos programos atstovas Malcolmas J.Powellas konstatavo, kad Smiltynės paplūdimyje nešvaru, stinga šiukšlių konteinerių, bei aptiko kitų pažeidimų, todėl uostamiesčiui Mėlynąją vėliavą liepta nukabinti. Ir nors pernai dar buvo kalbėta, kad kitąmet Smiltynėje Mėlynoji vėliava vėl plevens, Klaipėdos valdininkai vis dėlto nusprendė, jog per sunkmetį poilsiautojai apsieis ir be jos.

Negana to, Klaipėda nutarė apskritai nebedalyvauti tarptautinėje Mėlynosios vėliavos programoje, kol neateis geresni laikai. Todėl šią vasarą Mėlynosios vėliavos jau nematyti ir Melnragės paplūdimiuose, nors jų ekspertai pernai patikrinti nespėjo ir greičiausiai tik todėl Melnragė Mėlynąją vėliavą pernai dar buvo išsaugojusi (bet kuris klaipėdietis pasakytų, kad Smiltynėje daug švariau ir tvarkingiau nei Melnragės paplūdimiuose). Klaipėda šią vasarą atsisakė Mėlynosios vėliavos, nes sunkmečiu ji miestui tapo per brangi: dalyvavimas programoje atsieidavo apie 35 tūkst. Lt per metus, o kur dar nuolatinė pačių paplūdimių priežiūra, kuriai šiemet ir taip beliko keliskart mažiau lėšų nei ankstesniais metais. Poilsiautojai, regis, tai turėtų priimti kaip prašymą būti atlaidesniems cigarečių nuorūkoms ir alaus buteliams smėlyje.

“Nėra pinigų, nėra ir Mėlynosios vėliavos”, – sako Smiltynėje budintys gelbėtojai Algirdas Ginaitis ir jo sūnus Valerijus.

Tiesa, gelbėtojai dėl to pernelyg nesikremta ir tikina, kad dėl to Smiltynės paplūdimys netapo prastesnis. “Tik mašina nepravažiavo smėlio šiukšlių išrinkti, o daugiau viskas atitinka Mėlynosios vėliavos standartus”, – tvirtina gelbėtojai. Jiems svarbiausia, kad poilsiautojams pajūryje būtų saugu, todėl kalbėdami gelbėtojai akylai stebi jūrą. Tiesa, besimaudančiųjų vos keletas. “Šiandien vandens temperatūra siekia tik dvylika laipsnių šilumos, todėl ir žmonių nedaug. Bet prasidėjus krizei Smiltynėje poilsiaujančiųjų akivaizdžiai sumažėjo. Bent jau mes paplūdimyje pastebime mažiau žmonių. Matyt, jiems per brangu mokėti už keltą”, – svarsto Ginaičiai.

Į paplūdimį – su savo maistu

Ne tik iš lėto įsibėgėjanti vasara, bet ir sunkmetis kaltas ir dėl to, kad visame Smiltynės paplūdimyje tądien neveikė nė viena kavinė. Centrinės gelbėjimo stoties pastate įsikūręs baras, kaip sakė gelbėtojai, kol kas dirbs tik savaitgaliais, o kiti verslininkai išvis pasitraukė iš Smiltynės. Gal ir nieko keista, nes uostamiesčio paplūdimiuose vėl atgyja sovietmečio tradicija gėrimų ir maisto prie jūros pasiimti iš namų. “Juk bokalas alaus kavinėje kainuoja septynis litus – už tiek mieste tris butelius gali nusipirkti”, – kad poilsiautojai vis labiau taupo, pastebi jau keturiolika metų gelbėtoju dirbantis A.Ginaitis.

Paplūdimyje sutikti klaipėdiečiai Vitalijus ir Natalija Senkevičiai su atžalomis į pajūrį taip pat buvo atvykę ne tuščiomis. “Pasiėmėme ir maisto, ir gėrimų, bet alaus bare mielai atsigerčiau. Tikrai keista, kad kavinė neveikia. Mums tai dar nieko, bet ką pagalvotų žmonės, atvykę pailsėti iš Vilniaus ar Kauno?” – stebisi telekomunikacijų specialistas Vitalijus.

Vis dėlto Smiltynė Senkevičių šeimai iš visų Klaipėdos paplūdimių patinka labiausiai, nes čia – švariausia, smėlis švelniausias ir nėra tokių grūsčių kaip Melnragėje. “Ilsimės čia, nes atostogoms užsienyje neuždirbame”, – atvirai sako V.Senkevičius.

Palangoje – kainų karas

Net ir triukšmingosios Palangos paplūdimiuose kol kas neįprastai tylu: neskamba tranki muzika, nematyti tinklinio aikštelių ir veikia vos pora lauko kavinių. Ir čia, visai kaip Klaipėdos paplūdimiuose, iš visos Lietuvos suvažiavę poilsiautojai atėjus pietų metui nesivaržydami traukia iš krepšių atsineštus užkandžius.

“Lauko kavinių šią vasarą Palangos paplūdimiuose bus daugiau – nebe aštuonios, o dešimt, tiesa, kol kas iš jų dirba tik dvi, nes orai dar gana vėsūs. Nežinau, kokios verslininkų nuotaikos. Poilsiautojų tikrai mažiau negu pernai”, – sako kurorto gelbėtojų vadovas Jonas Pirožnikas, galintis pasidžiaugti, jog atėjus sunkmečiui bent jau nebekyla rūpesčių surinkti gelbėtojų komandą. Anksčiau šis darbas dėl nedidelių atlyginimų viliojo retą, o dabar norintieji plūste plūsta. Beje, Palangos gelbėtojai jau baigia įsikurti už maždaug 3 mln. litų rekonstruotoje gelbėjimo stotyje, kurorte pradėjo veikti ir trumpasis pagalbos numeris 1509, kuriuo į bėdą patekę poilsiautojai gali tiesiogiai paskambinti gelbėtojams. O jei Palangos miesto savivaldybės taryba pritars, poilsiautojų jau šią vasarą laukia dar viena naujovė – gelbėtojai siūlo įteisinti kurorte poilsiautojams su šunimis skirtą paplūdimį.

Pirmieji Palangos svečiai kurorto paplūdimiuose jau pasigedo pramogų. Vis dėlto daugumai atvykusiųjų pailsėti nuotaiką labiausiai gadina nevasariški orai.

“Mums daugiau nieko netrūksta – tik šilumos”, – susigūžusi nuo žvarboko vėjo sako iš Norvegijos, kurioje šiuo metu dirba, atostogų grįžusi kaišiadorietė Giedrė Valatkienė, Palangoje besiilsinti su vyru ir dukterimi.

Užtat kainos kurorte šią vasarą akivaizdžiai mažesnės, ir tai labai gera žinia kiekvieną litą šiemet skaičiuojantiems poilsiautojams. Palangos kavinės pradėjo tikrą kainų karą, konkuruodamos ir siūlydamos pigesnius pietus (dienos sriuba – nuo 2,5 Lt, cepelinai – nuo 7 Lt, karbonadas – nuo 8 Lt) bei dar labiau mažindamos ir taip kritusias estrados atlikėjų pasirodymų kainas.

O Mėlynoji vėliava, kuria iki šiol buvo įvertintas tik vienas Palangos paplūdimys – ne lankomiausias centrinis, o esantis atokiau, ties Botanikos parku, – šią vasarą čia taip pat dar neplazda. Vienintelė Neringos savivaldybė neseniai suskubo pasigirti, kad Juodkrantės bei Nidos paplūdimiai ir šiemet atitinka tarptautinius kokybės reikalavimus ir juose vėl iškeltos Mėlynosios vėliavos.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...