2010 Liepos 02

Mityba

Kepsnių ant grotelių metas

veidas.lt

Vasarą maistą gaminti smagiausia lauke – nesvarbu, ar iškylaujant prie ežero, ar tiesiog prie sodo namelio. Kad puikus būtų ne tik gaminimo procesas, bet ir gautas rezultatas, – keletas mūsų patarimų.

Įrankiai: nuo kepsninės iki malkų

Renkantis kepsninę reikėtų atkreipti dėmesį į gamintoją. Tarkim, kiniškos pigios kepsninės neretai būna labai plonomis grotelėmis bei skardomis. Jos nepatikimos – nuo karščio net gali susiraityti. Lietuviai paprastai gamina storesnes plienines kepsninių detales – jos atsparesnės, be to, geriau sulaiko ir perduoda kepsniams karštį.

Taip pat svarbu, ant ko kepsit. Pasitaiko ir taip, kad parduotuvėse pardavinėjama medžio anglis būna nekokybiška. Ji skleidžia nemalonų kvapą, tad ant kepsnių gali nusėsti kenksmingų medžiagų. Geriau degalinėse įsigyti kepsninėms skirtų briketų.

Maistui lauke ruošti tiks ir paprasčiausios malkos. Kepti pradedama tada, kai jos virsta žarijomis. Renkantis malkas reikėtų atkreipti dėmesį, kad jos nebūtų spygliuočių medžių. Geriausiai degantys lapuočiai – uosiai, beržai, alksniai, juodalksniai (jie bene kvapiausi iš visų medžių). Iškylaujant miške ant žarijų galima užmesti ir kadagių šakelių – jos paskleis malonų kvapą. Jų galima prismaigstyti ir į kepamą mėsą.

Marinavimas: neprivalomas, bet pravartus

Ar prieš kepant mėsą reikia marinuoti, priklauso nuo jūsų skonio. Galima kepti ir nemarinuotą mėsą, tiesiog kepant reikėtų ją retkarčiais barstyti druska ir pipirais. Įsigijus pirktinio paruošto marinato, galima juo sutepti kepamą mėsą – taip ji bus paskaninta. Pirktinių marinatų koncentracija didesnė nei naminių. Tačiau naminis marinatas taip pat gali būti gardus, be to, sveikesnis. Kokybiškiausias jis būtų pasirinktas sudedamąsias dalis gerai suplakus plakikliu.

“Lengvesnei” mėsai, tarkim, vištienai, marinuoti užtektų ir pusvalandžio, “solidesnė” mėsa marinuojama ilgiau. Nesijaudinkite, jei marinuosite per ilgai – net ir parą jame išbuvusios mėsos skonis nesuprastėja.

! Į marinatą nededama druskos – ji sausina mėsą. Druskos užberiama mėsai ar žuviai baigiant kepti.

Kiek laiko kepti?

Pagal higienos normas kiekvieno patiekalo vidaus temperatūra turėtų pasiekti 75 laipsnius. Tiesiog reikia žiūrėti – svarbu, kad mėsa nepradėtų kietėti, tuomet ji jau bus perkepusi. Paprastai prieš baigiant kepti mėsą pasimato paskutinė balta kraujo puta – tuomet ją reikėtų nuimti nuo ugnies, nes jau galima valgyti.

Į foliją įvynioti būtinai reikia tuos produktus, kurie linkę degti. Užsidegti gali ir įvairios žolelės, neretai naudojamos marinatams ruošti. Žinoma, jeigu neprižiūrėsite, prireikus nepavartysite, sudegti gali ir mėsos kepsniai.

Garnyrai ir vegetariški patiekalai

Ant ugnies galima išsikepti daugelį produktų. Iš esmės tinka visokia mėsa ir žuvis. Jeigu mėsa sausoka, pradūrus skylutę vertėtų į ją įsprausti lašinių gabalėlį – tuomet ji bus sultingesnė.

Ant grotelių ar kepsninėje galima kepti kone visas daržoves – puikiai kepa net  šparaginės pupelės, žirniai kartu su ankštimis, cukinijos, netgi morkos ir kt. Svogūno galva ant keptuvo dedama kartu su lukštu, jis nulupamas tik baigus kepti. Bulvės prieš kepinant smulkiai supjaustomos, antraip reikėtų labai ilgai laukti. Daržoves taip pat tiktų marinuoti vandenyje su alyvų aliejumi, rozmarinu ir kitais pagardais.

Įdomus pasiūlymas. Galima išsikepti net ir braškių šašlyką – uogos apie valandą marinuojamos su cukrumi ir brendžiu, po to kepamos suvėrus ant iešmo. Jos įgauna nuostabų skonį.

Išbandykite – nesigailėsite

Ant grotelių kepamai žuviai pagardinti labiausiai tinka čiobreliai, citrininės melisos, krapai, svogūnai. Prieskonius ir prieskoninius augalus sumaišykite su lašeliu aliejaus bei citrinų sultimis ir užpilkite ant žuvies. Tokiu padažu ją galima apipilti prieš kepimą arba jau kepant.

Kepdami žuvį ant grotelių įsukite ją į gabalėlį folijos – neprisvils ir bus sultinga.

Ant iešmo suverti žuvies gabalėliai labai greitai iškeps ir bus sultingi, jeigu tarp jų prismaigstysite daržovių, pavyzdžiui, paprikų, cukinijos gabalėlių.

Kepant pravers

  • Šepetėlis kepsniams aptepti. Kepama mėsa atiduoda drėgmę, bet kartu ir noriai ją sugeria. Šepetėliu galima tepti kepamą mėsą ir taip ją kuo puikiausiai “pagirdyti” pasirinktu marinatu ar padažu.
  • Garstyčios. Paprasčiausios garstyčios tinka ne tik mėsos patiekalus ar padažus gaminant namie, bet ir kažką kepant lauke. Orkaitėje ar keptuve kepamą mėsą arba žuvį aptepus plonu sluoksniu garstyčių, patiekalas įgaus aštroką skonį ir puikų aromatą. Be to, jos sulaiko sulčių išsiskyrimą iš produkto.
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...