Nėštumas
Sužinojusios, kad laukiamės, imame skrajoti ant sparnų. Bet paskui tie sparnai šiek tiek susiskliaudžia, nes apima daug neįprastų pojūčių – ir ne visad pačių maloniausių. Ar tai normalu ir kada jau nešti pilvelį pas gydytoją?
Pilvo skausmeliai
Deja, gana dažnas reiškinys… Iki 20- tos nėštumo savaitės gali kamuoti maudžiančio ar spazminio pobūdžio skausmai pilvo apačioje, kryžkaulio srityje. Tai susiję su gimdos augimu, gimdą laikančių raiščių tempimu, pilvo pūtimu ar vidurių užkietėjimu. Tačiau silpni maudžiantys pilvo apačios skausmeliai be kraujavimo gali reikšti ir gręsiantį persileidimą.
Antroje nėštumo pusėje, kai padidėja krūvis nugaros raumenims, pėdoms, atsiranda juosmens srities skausmai. Jeigu tokie skausmai lydimi padidėjusio gimdos tonuso ir pilvo apačios maudimo, tai gali reikšti ir priešlaikinio gimdymo pradžią.
Skubėkite pas gydytoją! Jei skausmai ir nėra labai intensyvūs, o kraujavimo nėra – pasirodykite gydytojui, o vakare ar savaitgalį kreipkitės į ligoninės priėmimo skyrių. Jeigu skausmas stiprėja ir atsirado kraujingos išskyros – kuo greičiau kveiskite greitąją pagalbą. Laukdama atsigulkite ir pagulėkite.
Lakstome pas nykštukus
Tai viena iš dažniausių nėščiųjų bėdų, kuri nėštumo pradžioje atsiranda dėl padidėjusios kraujotakos inkstuose, o pabaigoje – dar ir dėl to, kad šlapimo pūslę pradeda spausti padidėjusi gimda. Užsimaniusi į tualetą, būsimoji mamytė turėtų iš karto ir bėgti ten, nes perpildyta šlapimo pūslė gali padidinti gimdos tonusą, kuris gali sukelti priešlaikinį gimdymą.
Skubėkite pas gydytoją! Susirūpinti reikia tuomet, kai šlapinantis moteris jaučia skausmą, o šlapimas būna su kraujo priemaišomis ir drumstas. Tai gali byloti apie šlapimo takų infekciją, kuri gali pakenkti tiek nėščiąjai, tiek ir mažyliui.
Pilvas it pripūstas
Per didelis dujų kaupimąsis ir pilvo pūtimas – tai labai delikati problema, kuri labiausiai nėštukę vargina pirmąjame nėštumo trimestre. Tai susiję su dideliu progesterono kiekiu. Šis hormonas sumažina ne tik gimdos, bet ir žarnyno raumenų tonusą. Tai sukelia peristaltikos sutrikimus, kaupiasi dujos. Padėtį palengvintų patarimai valgyti maistą mažomis porcijomis, nevalgyti sunkiai virškinimo maisto nakčiai, apriboti maisto produktus, kurie sukelia vidurių pūtimą, pvz., kopūstus, vynuoges, kriaušes ir t.t.
Skubėkite pas gydytoją! Jei pūtimas nepraeina, gydytojas gali išrašyti vaistų. Nedelsiant į gydytoją reiktų kreiptis kai be vidurių pūtimo moterį kamuoja viduriavimas, pakyla temperatūra – tai gali būti žarnyno infekcijos pradžia.
Vidurių užkietėjimas
Dėl to kalti hormoniniai pokyčiai ir didėjanti gimda, kuri spaudžia žarnyną. Taip pat tam įtakos turi neteisingi mitybos įpročiai, t.y. per mažai skysčių ir skaidulų. Užkietėjus viduriams padidėjęs spaudimas dubens srities venose sukelia išeinamosios žarnos venų pilnakraujystę ir išsiplėtimą, to pasekmė – hemorojus. Lėkti pas gydytoją nereikia, bet atidėlioti irgi nesiūlome – jei pakeitus mitybą bėda lieka, padės vaistai.
Meldžiamės svarstyklėms
Laikai, kai nėštukės šventai tikėdavo, kad augant pilveliui reikia valgyti už du – jau praeityje. Dabar medikams kelia nerimą vis daugiau tokių mamų, kurios ryžtasi ekstremalioms dietoms bei noriai didina savo treniruočių krūvius – kad kuo mažiau priaugtų ir po gimdymo kuo greičiau susigrąžintu buvusias kūno linijas. Tačiau būtina atminti, kad nėštumo metu moters organizme vyksta itin sudėtingi procesai. Tam būtina su maistu gauti visų reikalingiausių maistingųjų medžiagų, vitaminų ir mineralų.
Nėščios moters organizmui reikia gauti keliais šimtais kilokalorijų daugiau, nei iki nėštumo. Todėl bet kokia žemo kaloringumo dieta pridarytų daugiau žalos, nei tas pats mitybos režimas ne nėštumo metu. Norėdama nepakenkti sau ir kūdikiui, mamytė turėtų ne riboti mitybą, o atidžiau rinktis vartojamus produktus. Svorį reguliuoti padės ir nesunkios treniruotės (baseinas, aerobika vandenyje, specialios mankštos nėščiosioms ir kt.), be to jos padės geriau jaustis, pašalins nuovargį, sumažins nugaros skausmus ir kt.
Skubėkite pas gydytoją! Būtinai pasitarkite su juo, jei per savaitę priaugate daugiau nei 500 g. Toks svorio augimas gali būti susijęs ne tik su persivalgymu, bet ir su skysčių kaupimųsi. O tai gali būti preeklampsijos pradžia.
Anksčiau nejutote stuburo?
Dabar pajusite. Skaudėti gali visur – kaklo, krūtinės ir juosmens srityse. Dėl augančios gimdos, svorio centro vieta pasikeičia, ji pakyla 2-3 slanksteliais aukščiau nei įprastai. Nėščiosioms rekomenduojama nešioti diržus, tinka nedidelis fizinis krūvis, geriausiai – plaukimas.
Skubėkite pas gydytoją! Tai gali būti osteochondrozės požymis, tačiau kai kada maudžiančio pobūdžio skausmai jusomens srityje gali būti susiję su padidėjusiu gimdos tonusu.
Kaip negražu – dėmės!
Pigmentinės dėmės (chloazmos) nėštukmės gali atsirasti ant veido ar kūno – rudos spalvos, įvairaus dydžio, lygiu paviršiumi ir nelygiais kraštais. Dėmės atsiranda tuomet, kai kuriose odos vietose susikaupia didelis kiekis pigmento – melanino. Joms atsirasti didelės įtakos turi saulės spinduliai – kuo jų daugiau, tuo dėmės didesnės. Odą nėščiosios turėtų pradėti saugoti nuo pat pirmųjų stipresnių saulės spindulių pavasarį.
Skubėkite pas gydytoją! Pas gydytoją dermatologą reiktų kreiptis tuomet, kai per trumpą laiką atsiranda daug chloazmų. Tai gali būti susiję su lėtinėmis kepenų ar nervų sistemos ligomis.
Prakaito upeliai
Kai kurios būsimos mamytės prakaituoja ne tik karštą dieną, bet ir priverčia prabusti naktį bei nusimesti antklodes. Dėl to kaltos dėl hormonų poveikio išsiplėtusios odos kraujagyslės. Be to nėščiųjų medžiagų apykaita pagreitėja maždaug 20 proc. Jos turėtų daugiau gerti skysčių, ypač vasaros metu.
Skubėkite pas gydytoją! Kartais gausus prakaitavimas atsiranda dėl kai kurių endokrininių ligų: padidėjusios skydliaukės funkcijos, cukrinio diabeto. Norint atmesti šias rimtas ligas, būtina atlikti tyrimus.
Rėmuo ėda gerklę ir nuotaiką…
Nėštumui persiritus į antrą pusę, nemalonus ir deginantis pojūtis už krūtinkaulio, rūgštus skonis burnoje neaplenkia net kas antros nėštukės. Pastojus įsivyrauja hormonas progesteronas, kurio placenta nesiliauja gaminti visą nėštumo laiką, mat jis slopina ne tik gimdos raumenų įtampą ir padeda išsaugoti vaisių, bet panašiai veikia ir kitus raumenis – pvz., stemplės bei jos žiedinio rauko, kuris neleidžia maistui iš skrandžio kilti atgal į viršų. Laukiantis vaikelio raumuo atsipalaiduoja, todėl dalis skrandžio rūgščių ir apvirškinto maisto sugrįžta į stemplę, graužia gleivinę. Rūgštaus pojūčio priežastis – ir per nėštumą padidėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas. Įtakos turi ir gerokai padidėjusi, todėl skrandį spaudžianti gimda.
Nėščiosios turi stengtis valgyti lengvai virškinamą maistą, kad skrandyje „neužsistovėtų“ ir greičiau pasiektų apatinius virškinimo organus. Dažniau reiktų valgyti vaisių ir daržovių, nes jose yra daug ląstelienos, kuri skatina žarnyno judesius, todėl maistas žarnyne neužsibūna. Rekomenduojama valgyti daugiau baltymų turinčio maisto: žuvies mėsos, pieno produktų, bet porcijos turėtų būti nedidelės. Baltymai šiek tiek mažina skrandžio sulčių rūgštingumą. Kai atsiranda rūgštus pojūtis krūtinėje, ties duobute, reiktų atsigerti vandens, arbatos su medumi arba pieno. Pavalgius bent tris valandas nerekomenduojama eiti gulti, net ir trumpo pogulio. Vakarienę rekomenduojama valgyti ne vėliau kaip 18 val. Miegoti patariama aukščiau pakėlus viršutinę kūno dalį, ne tik galvą.
Skubėkite pas gydytoją! Jei nepadeda jokios priemonės, rėmuo ėda stipriai ir dažnai, skauda po krūtine, duobutės srityje, gydytojas gali skirti vaistų (prieš arba po valgio bei prieš miegą). Jei negelbės, tikslesnę diagnozę padės nustatyti pilvo organų echoskopija ar fibrogastroskopija (į stemplę kišamas specialus optinis instrumentas). Šis tyrimas nėščiosioms atliekamas itin retai ir jei nėra priešlaikio gimdymo požymių.
Na kad nėštumas ne liga, tai faktas. Aš savo viso nėštumo metu jaučiausi puikiai, gal dėl to, kad vartojau vitaminus iš GNLD http://www.sveikataisgamtos.lt/ O gal ir dėl to, kad buvau optimistiškai nusiteikusi.
Su pirmu nestumu, as visada sakydavau, nestumas ne liga. Dabar antras nestumas, toks sudetingas ir kitoks(pykinimas, 3men. kiekviena diena vemimas, galvos migreninis skausmas ir t.t.:)) Atsiimu savo zodzius…