2010 Balandžio 29

5-6 metukai

Kreivi dantukai? Bėda ištaisoma

veidas.lt

Paprašykite mažylio kuo plačiau nusišypsoti ir atidžiai apžiūrėkite dantukus, ar jie nėra kreivi. Jeigu pastebėjote netaisyklingą sąkandį, nenuleiskite rankų – keliaukite pas ortodontą, kuris nustatys priežastį, dėl ko formuojasi netaisyklingas sąkandis, ir parinks jo koregavimo būdą.

Paprastai netaisyklingą sąkandžio vystymąsi pastebi odontologai, kurie ir nusiunčia  5–6 metų pacientą pas ortodontą. Neretai tą plika akimi pastebi ir patys tėveliai. Pas gydytoją su mažyliu nueikite ir tada, jei pasižiūrėjus atrodo, kad formuojasi taisyklingas sąkandis – tik medikas gali objektyviai įvertinti padėtį ir patarti, į ką atkreipti dėmesį. Kartais tėvai išsigąsta, kai mažučiams viršutiniams pieniniams priekiniams dantims iškritus išdygsta du dideli, o tarp jų lieka tarpas. Tokiu atveju reikėtų palaukti, kol išdygs nuolatinės iltys – dažniausiai tada tarpas dingsta. Jei ne – teks kreiptis į ortodontą.

Netaisyklingas sąkandis gali atsirasti, jei vienas iš žandikaulių yra per mažas arba per didelis – tada didesnis atsikiša į priekį. Tokiu atveju netaisyklingas būna ir veido profilis. Taip pat ši bėda atsiranda ir dėl dantų anomalijos, kai žandikauliai atitinka vienas kitą, veido forma ir jo profilis – nepriekaištingi, bet pasisukę, užlipę vienas ant kito dantys arba tarp jų yra nemaži tarpai.

Netaisyklingas sąkandis, atsikišę priekiniai dantys ne tik keičia vaiko veido išvaizdą, bet ir padidina dantų traumų riziką. Kai kada  netgi tampa sudėtinga gerai sukramtyti maistą – tada jis sunkiau virškinamas, todėl mažyliui gali pradėti skaudėti pilvą. Sudėtingesnė ir dantukų priežiūra – jeigu jie burnoje susigrūdę, neįmanoma gerai jų išvalyti, dėl to aktyviau ima atakuoti ėduonis, dantenų ligos.

Dantų tiesinimo politika

  • Treineris. Kol vaikas neturi nuolatinių dantų, gydytojas gali pasiūlyti išbandyti vadinamąjį gydomąjį treinerį. Jis pagamintas iš gumos ir skirtas nešioti įvairaus amžiaus vaikams. Šį treinerį būtina įdėti į mažylio burnytę kiekvieną naktį ir bent po valandą kasdien. Bėda tik, kad jis gana sunkiai laikosi burnoje ir miego metu, nevalingai prasižiojus, gali lengvai iškristi. Nors jį naudojant stebuklų nebūna, iš dalies jis keičia sąkandį – ištiesina susikreivinusį dantų lanką, ir tuomet žandikauliai auga teisinga kryptimi. Be to, treineris pakelia sąkandį, leisdamas dantims visiškai išdygti. Jei mažylis įpratęs kvėpuoti pro burną, kiša liežuvį tarp dantų, toks gydymas jam pagelbės, nes ši gydomoji priemonė nestipriai spaudžia dantis, sąkandis pasidaro taisyklingesnis, atpalaiduojami veiduko raumenys.
  • Plastikinės plokštelės. Jei dantys kreivi, vaikams sąkandis taisomas plastikinėmis plokštelėmis. Dažniausiai plokštelę tenka nuolatos nešioti apie metus, tačiau ir išsilyginus dantukams plokštelė dar kurį laiką būna reikalinga – ją mažylis turi įsidėti nakčiai. Tada jau susiformavęs sąkandis bus tarsi užtvirtinamas.
  • Kabės. Kai sudygsta visi nuolatiniai dantys, sąkandis taisomas kabėmis (breketais). Tai neišimami ortodontiniai aparatai (kabės priklijuojamos prie dantukų). Kiek laiko truks gydymas – priklauso nuo įvairių priežasčių, bet dažniausiai jas tenka nešioti apie dvejus trejus metus.

Plokštelės ir kabės efektyviai koreguoja netaisyklingą sąkandį, tačiau neretai vaikui būna sunku prie jų priprasti. Sudėtingiausia iš pradžių – imama švepluoti, gali padidėti seilėtekis, kabės trina lūpas, skruostus. Taigi pirmoji savaitė išties gali būti nesmagi. Labai svarbu tuo metu padrąsinti vaiką ir jam nenuolaidžiauti – nemalonūs pojūčiai netrukus dings.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...