5-6 metukai
Paprašykite mažylio kuo plačiau nusišypsoti ir atidžiai apžiūrėkite dantukus, ar jie nėra kreivi. Jeigu pastebėjote netaisyklingą sąkandį, nenuleiskite rankų – keliaukite pas ortodontą, kuris nustatys priežastį, dėl ko formuojasi netaisyklingas sąkandis, ir parinks jo koregavimo būdą.
Paprastai netaisyklingą sąkandžio vystymąsi pastebi odontologai, kurie ir nusiunčia 5–6 metų pacientą pas ortodontą. Neretai tą plika akimi pastebi ir patys tėveliai. Pas gydytoją su mažyliu nueikite ir tada, jei pasižiūrėjus atrodo, kad formuojasi taisyklingas sąkandis – tik medikas gali objektyviai įvertinti padėtį ir patarti, į ką atkreipti dėmesį. Kartais tėvai išsigąsta, kai mažučiams viršutiniams pieniniams priekiniams dantims iškritus išdygsta du dideli, o tarp jų lieka tarpas. Tokiu atveju reikėtų palaukti, kol išdygs nuolatinės iltys – dažniausiai tada tarpas dingsta. Jei ne – teks kreiptis į ortodontą.
Netaisyklingas sąkandis gali atsirasti, jei vienas iš žandikaulių yra per mažas arba per didelis – tada didesnis atsikiša į priekį. Tokiu atveju netaisyklingas būna ir veido profilis. Taip pat ši bėda atsiranda ir dėl dantų anomalijos, kai žandikauliai atitinka vienas kitą, veido forma ir jo profilis – nepriekaištingi, bet pasisukę, užlipę vienas ant kito dantys arba tarp jų yra nemaži tarpai.
Netaisyklingas sąkandis, atsikišę priekiniai dantys ne tik keičia vaiko veido išvaizdą, bet ir padidina dantų traumų riziką. Kai kada netgi tampa sudėtinga gerai sukramtyti maistą – tada jis sunkiau virškinamas, todėl mažyliui gali pradėti skaudėti pilvą. Sudėtingesnė ir dantukų priežiūra – jeigu jie burnoje susigrūdę, neįmanoma gerai jų išvalyti, dėl to aktyviau ima atakuoti ėduonis, dantenų ligos.
Dantų tiesinimo politika
Plokštelės ir kabės efektyviai koreguoja netaisyklingą sąkandį, tačiau neretai vaikui būna sunku prie jų priprasti. Sudėtingiausia iš pradžių – imama švepluoti, gali padidėti seilėtekis, kabės trina lūpas, skruostus. Taigi pirmoji savaitė išties gali būti nesmagi. Labai svarbu tuo metu padrąsinti vaiką ir jam nenuolaidžiauti – nemalonūs pojūčiai netrukus dings.