Kainos
Statistika rodo, kad visose Baltijos šalyse maisto produktų kaina panaši. Šiuo metu visose valstybėse fiksuojamas maisto produktų brangimas, tačiau Latvijoje, kurioje maistas brangiausias, kainų pokyčiai mažiausi.
Naujausiais ŽŪMPRIS ir EKI duomenimis, trečiąjį šių metų ketvirtį Baltijos šalyse aukščiausios rūšies kvietiniai miltai brangiausiai kainavo Estijoje, kurioje per ketvirtį labiausiai ir pabrango – 4 proc. Litras 3,5 proc. riebumo pieno taip pat daugiausiai kainuoja Estijoje (brango 1 proc.). Tuo tarpu Latvijoje pienas 2 proc. pigo. O pigiausias jis Lietuvoje, kaip ir miltai. Estai gali pasidžiaugti pingančiais broileriais, kurie per ketvirtį atpigo 5 proc. Tuo tarpu Latvijoje jie brango 3 proc., Lietuvoje – 2 proc.
Pasak Lietuvos ambasados Latvijoje konsulo Dainiaus Šriubšos, maistas Latvijoje brangesnis nei Lietuvoje ir Estijoje, todėl ir kainų pokyčiai čia mažesni, tačiau išlieka kainų didėjimo tendencija. Esą ir Latvijoje prekybininkai kainas kelia atsižvelgdami į didėjančias supirkimo kainas bei brangstančius energijos išteklius. Tuo pačiu gąsdinami ir Estijos gyventojai, kuriems ypač stipriai pastarąsias savaites brango pieno produktai.
Ekspertai primena, kad latviai, estai ir lietuviai maistui skiria nevienodą lėšų dalį, skirtinga ir gyventojų perkamoji galia. Didžiausią vidutinį darbo užmokestį gauna estai. Tik šioje šalyje 1,2 proc. didėjo ir metinis vidutinisdarbo užmokestis. O Lietuvoje ir Latvijoje vidutinis darbo užmokestis sumažėjo – atitinkamai 5,4 ir 6,3 proc.
SEB banko šeimos finansų ekspertės Julitos Varanauskienės teigimu, dauguma Lietuvos gyventojų šiandien gyvena žemiau tos ribos, pagal kurią nustatomas savotiškas pragyvenimo išlaidų pakankamumas. Ir įtakos tam turėjo ne maisto kainų pokyčiai, o mažėjančios pajamos, dėl kurių namų ūkiai turėjo keisti pirkimo ir maitinimosi įpročius.