2010 Spalio 07

Darbo santykiai

Ką reiškia būti vienintele vyrų kolektyve

veidas.lt

"Veido" archyvas

Naujas darbas visada yra iššūkis. Tačiau ką daryti, kai prie šio iššūkio prisideda dar viena staigmena: naujoje darbovietėje jūsų laukiantys kolegos – vien vyrai? Kova dėl išlikimo prasideda…

Ką ji čia veikia?

Iki šiol biure buvo ramu. Vyriška kompanija tyliai dirbo savo darbus, retkarčiais pasijuokdavo, kam nors mestelėjus rieboką anekdotą, o kartais vakare visi kartu nužingsniuodavo į barą išlenkti alaus.

Tačiau nusistovėjusią tvarką išardė naujiena – kolektyve nuo šiol dirbs moteris. Tai reiškia, kad bent kurį laiką teks prisiminti mandagumo taisykles, vengti necenzūrinės kalbos ir pernelyg aštrių sąmojų.

Į tokius pokyčius ne visi reaguoja vienodai. Vieniems patiks, kad biure ėmė dvelkti ir moteriškų kvepalų aromatas, bet kiti į jus žvelgs su nepasitikėjimu: “Ji ką – mano, kad sugebės dirbti vyrišką darbą?”. Įrodinėti, kad esate savo srities specialistė, vyriškame kolektyve dvigubai sudėtingiau, nes turėsite atsikratyti iš karto dviejų etikečių: “naujokė” ir “moteris”.

Kaip pelnyti pasitikėjimą

Pagalvokite apie savo kolegas. Kuriuo jų labiausiai pasitikite? Jei esate tipiška moteris, greičiausiai pačiu patikimiausiu vadinsite tą kolegą, kuriam galite pasakyti savo mintis ir idėjas, kuris jus išklauso ir pasipasakoja pats. Tai žmogus, su kuriuo jus sieja šiltas asmeninis bendravimas ne vien apie darbo reikalus.

O štai tipiškas vyras pasitikėjimą dovanoja tiems kolegoms, kurie nenuvilia sprendžiant darbo klausimus, todėl taškų kolegos akyse pelnysite niekada nevėluodama į darbą, laiku atlikdama užduotis ar išsprendusi sudėtingą problemą.
! Nepersistenkite bandydama kolegas iš karto sužavėti asmeninėmis savybėmis: pirmiausia turite pelnyti jų pasitikėjimą kaip darbuotoja.

Nesileiskite išnaudojama

Vis dėlto vien laikytis taisyklių ir darbus atlikti laiku nepakanka. Laikydamasi taisyklių pelnote pasitikėjimą, bet lygiai taip pat svarbu pelnyti ir pagarbą.

Didžiausiu jūsų priešu vyriškame kolektyve gali tapti moteriškas nuolankumas. Kai kolega paprašo padėti jam atlikti užduotį, manote, kad nesutikti būtų nemandagu. Kai kitą kartą tas pats kolega paprašo vietoje jo nueiti į susitikimą ne itin patogiu metu, jūs ir vėl nė nepajuntate, kaip ištariate: “Gerai”. Taip net nepastebėsite, kaip ant jūsų kupros pamažu bus sukrauti visai jums nepriklausantys darbai.

Deja, kai bendradarbiai pajunta, kad tarp jų yra žmogus, kuris neprieštarauja nudirbti niekam nepatinkančius darbus, jie netrunka tuo pasinaudoti.

Todėl vos užuodusi bent menkiausią išnaudojimo užuomazgą, skubėkite užkirsti joms kelią, kol dar ne vėlu. Turite aiškiai parodyti, kad esate ne savo bendradarbių padėjėja, o lygiavertė jų partnerė. Jūs turite teisę atsisakyti jums nepriklausančių užduočių, drąsiai išdėstyti savo nuomonę ir ginti savo interesus. Pati imkitės iniciatyvos ir kaskart pakliuvusi į tokią padėtį, kur galima parodyti savo kompetenciją, ją ir pademonstruokite. Jūsų profesionalumo įrodymas pelnys bendradarbių pagarbą.

Apsupta darbomanų

Kad ir kiek kalbėtume apie vyrų ir moterų lygybę darbe, vis dėlto skirtingų lyčių požiūris į darbą skiriasi. Tyrimai rodo, kad užkietėjusių darbomanų ir žmonių, linkusių išreikšti save tik per darbą, daugiau tarp vyrų. Be to, statistiškai vyrai dažniau aukoja dėl darbo asmeninį gyvenimą ir santykius. O moterys lengviau randa pusiausvyrą tarp darbo ir šeimos, gebėdamos skirti dėmesio abiem dalykams.

Dabar įsivaizduokite, kad patekote į kolektyvą, kuriame gausu tokios statistikos apibendrintų darbomanų. Iš darbo jie išeina paskutiniai ir net savaitgalių nesibodi skirti darbo reikalams. Žinoma, to paties jie tikėsis ir iš jūsų.

Nuo pat pirmos akimirkos tokiame kolektyve aiškiai nubrėžkite ribas: kiek savęs galite aukoti darbui ir kurie jūsų vadovų ar kolegų reikalavimai per dideli. Pavyzdžiui, jei kelis kartus teks nueiti į susitikimą gerokai po darbo valandų, nieko tokio, bet jeigu darbui turėsite aukoti visus savo vakarus, verta pasvarstyti, ar jums reikalingas toks darbas. Galite gerbti kolegų požiūrį į darbą, bet neprivalote su juo sutikti.

Rizikinga apranga

Kai jūs norite atrodyti stilinga, jie mano, kad flirtuojate. Kai apsirengiate griežtai, laiko jus pasenusių pažiūrų. Būdama vienintelė moteris tarp vyrų, privalote itin apdairiai apgalvoti savo aprangą.

Štai Elena jau pusvalandį derasi su užsakovais prie pietų stalo, bet šie mažai ką girdi. Jų dėmesį kur kas labiau traukia stilingo moters kostiumėlio iškirptė ir masyvūs papuošalai. Vienaip tokią aprangą paaiškintų pati Elena, o visai kitaip ją suvokia kolegos vyrai. Tai yra vienas dažniausiai pasitaikančių nesusipratimų darbe.

Moteris, besirenkanti, ką vilkėti darbe, nori atrodyti profesionaliai, bet kartu išlikti stilinga, moteriška ir patikti sau pačiai. O iškirptė ar figūrą išryškinantis sijonėlis? Jos manymu, bendradarbiams jie neturėtų rūpėti.

Tik štai bendradarbiams kažkodėl nepavyksta tiesiog nepastebėti patrauklios kolegės išvaizdos. Jiems trumpesnis sijonėlis atrodo tarsi signalas: “Ji nori, kad atkreipčiau į ją dėmesį”. Arba dar stipriau: “Ji flirtuoja su manimi”. Vizualinė vyro prigimtis daro savo, todėl tai, kas moteriai tėra tik drabužis, jam virsta simboliu.

Vis dėlto tyrimai rodo, kad net 75 proc. moterų neturi nė žalio supratimo, kaip jas mato vyrai. O tai gali sukelti naujų provokacijų kasdieniame darbe.

Rinkdamasi darbo drabužius pagalvokite, ar jie nenukreips dėmesio nuo jūsų profesinių savybių. Juk gali susidaryti įspūdis, kad patraukliais drabužiais stengiatės paslėpti savo neišmanymą arba prašyte prašotės dėmesio.

Kur nubrėžti ribą

Dar su vienu keblumu susiduriama tada, kai tenka atskirti, kurie drabužiai atrodo provokuojantys jums ir kurie tokie galėtų pasirodyti jūsų kolegoms. Gilios iškirptės ir iki vulgarumo trumpi sijonėliai nebūtini, kad atkreiptumėte į save dėmesį. Kolegai prie gretimo stalo ramybės gali neduoti ir nekalčiausias pieštuko formos sijonas bei kelios prasegtos marškinių sagos, t.y. bet kokie drabužiai, kurie paryškina figūrą.

Kaip išvengti neteisingų aprangos interpretacijų? Pažvelkite į savo aprangą iš šono. Kurios detalės iš karto krinta į akis? Galbūt ryški palaidinės spalva, gal per ryškiai žvilgantys auskarai ar ekstravagantiškas švarkelis. Detalės, kurios atkreipia dėmesį į save, nukreipia dėmesį nuo jūsų atliekamo darbo ir sakomų žodžių. Todėl tada, kai darbe privalėsite įrodinėti savo profesionalumą, atsikratykite visko, kas galėtų blaškyti dėmesį.

Trys vyrų ir moterų darbo skirtumai

  • Jokių tuščių plepalų? Mišriuose kolektyvuose buvote įpratusi su kai kuriais kolegomis užmegzti gana šiltus santykius. Su moterimis kalbėdavotės apie naujausias drabužių kolekcijas, aptardavote gandus ir skųsdavotės šeimos problemomis. Vyriško kolektyvo taisyklės šiek tiek kitokios. Moterys kalbasi dėl paties bendravimo teikiamo malonumo. Vyrai kalbasi tam, kad gautų tam tikros informacijos. Todėl jei kolegos su jumis bendrauja tik apie darbo reikalus, neskubėkite daryti išvados, kad jiems neįdomu su jumis kalbėtis kitomis temomis. Gali būti, kad jiems paprasto asmeninio pokalbio darbe tiesiog nereikia.
  • Jis tik pajuokavo. Vyrai juokauja šiurkščiau ir tiesmukiau nei moterys. Ypač kai pokštauja būdami tarp kitų vyrų. Tarp jų atsidūrusiai moteriai gali būti sunku tokį humorą perprasti: dažnai jis skamba kaip šiurkštus įžeidimas. Svarbiausia taisyklė – nepriimti juokelių asmeniškai, dažnai kandi vyro pašaipa iš tiesų neturi nieko bendra su noru jus įžeisti.
  • Pagalbos reikia tik nevykėliams? Kai moteris iki galo nesupranta užduoties, ji užduoda klausimą. Kai užduoties nesupranta vyras, jis labiau linkęs vadovautis bandymų ir klaidų metodu, nei prašyti pagalbos. Prašymas padėti dažno laikomas silpnumo ženklu. Vis dėlto atsidūrusi tarp vyrų, niekuomet nepripažįstančių, kad jiems reikia patarimo, neprivalote šios taisyklės iš jų perimti. Priešingai –  parodžiusi, kad kelios galvos mąsto geriau nei viena, o bendradarbiaujant galima pasiekti gerų rezultatų, galite pakeisti ir kitų kolektyvo narių nuostatas.
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. nematau problemos nematau problemos rašo:

    dirbu vienas su 5 moterimis, viskas puikiausiai, aisku kitas dalykas jei zmogaus charakteris nesugyvenamas tai cia jau kt reikalai, bus visur tos pacios problemos ivariuose kolektyvuose….


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...