Verslas
Didžiąsias pieno perdirbimo įmones, priklausančias asociacijai Pieno centrui, užgriuvo Konkurencijos tarybos inspektoriai. Bendrovių būstinėse ketvirtadienį jie atliko kratas, rašo “Lietuvos rytas”.
Inspektoriai tvirtino vykdantys premjero Andriaus Kubiliaus pavedimą išsiaiškinti, kas kaltas dėl brangstančių pieno produktų.
Kratos atliktos bendrovėse “Pieno žvaigždės”, “Rokiškio sūris” ir Vilkyškių pieninėje, kurių vadovai praėjusią savaitę viešai aiškino pieno brangimo priežastis ir neslėpė, kad šie produktai dar brangs.
Konkurencijos tarybos atstovė spaudai Palmira Kvietkauskienė dienraščiui patvirtino, kad šios institucijos specialistai lankėsi kai kuriose pieno perdirbimo įmonėse ir atliko patikrinimą.
“Mes įžvelgiame tam tikrų įtarimų pieno perdirbėjų grandyje. Tačiau išvadas pateiksime tik po tyrimo”, – užsiminė P.Kvietkauskienė, bet nutylėjo, ką pavyko išsiaiškinti ir ar buvo paimti dokumentai.
Valdininkė paaiškino, jog Konkurencijos taryba vykdo premjero pavedimą.
Kratos nenustebino pieno perdirbėjų. Prieš dvejus metus taip pat būta panašių vizitų.
“Jokių įtarimų neišgirdome. Mes suprantame, kad kai politikai, aukščiausi šalies pareigūnai prišneka apie mus, ši tarnyba turi reaguoti, dirbti savo darbą”, – “Lietuvos rytui” teigė “Pieno žvaigždžių” direktorius ir Lietuvos pienininkų asociacijos Pieno centro vadovas Linas Sasnauskas.
Jis nenorėjo atskleisti, ar inspektoriai ką nors išsinešė iš “Pieno žvaigždžių” centrinės būstinės Vilniuje, tik aptakiai pridūrė: “Jie visur elgiasi panašiai. Darbo principai vienodi”.
Kai šių metų pavasarį prievaizdai užgriuvo didžiuosius degalinių tinklus valdančias bendroves, išsinešė ne tik dokumentus, bet ir kompiuterius.
Degalų prekeiviai buvo įtariami karteliniu susitarimu, tačiau jokių tyrimo išvadų iki šiol nepateikta.
Konkurencijos tarybos darbuotojai buvo nuvykę net į Pagėgių savivaldybę, kurioje veikia viena didžiausių pieno perdirbimo įmonių Vilkyškių pieninė. Šios bendrovės vadovas Gintaras Bertašius praėjusią savaitę taip pat viešai aiškino, kodėl brangsta pieno produktai.
“Kažkas jiems liepė tai daryti, jie tai ir daro. Mes jau esame įpratę prie tokių akcijų”, – teigė G.Bertašius. Jis negalėjo pasakyti, ką veikė inspektoriai bendrovėje, nes buvo išvykęs.
Konkurencijos taryba jau ne pirmą kartą tiria pieno perdirbėjų veiklą. 2008 metais didžiosios bendrovės buvo nubaustos dėl to, kad keitėsi tarpusavyje konfidencialaus pobūdžio informacija. Bendrovėms “Pieno žvaigždės”, “Rokiškio sūris”, “Marijampolės pieno konservai”, Vilkyškių pieninei, Kelmės pieninei, “Modest” ir Kelmės pieno centrui tuomet buvo skirta 2,2 mln. litų bauda.
Reikia būti aklam,kad nematyti kartelinio susitarimo.Ir visa laimė,kad pienininkai dar nepasiekė arabų šalių rinkų,nors jau yra pakeliui.O kaip žinia,eksporto ir vietos rinkai skirtos produkcijos kaina nei kiek nesiskiria!
Ar kada nors kas bent atsiprašys tautos už tuos 20 skriaudų, melo, apgaulės ir totalios nevilties metų? Už sugriautą pramonę, išvogtą, išparduotą ir išgrobstytą Lietuvą? Žmonių, kurie buvo apvogti, apiplėšti, apgauti, išprievartauti, parduoti vergijon, nuskurdinti, kurių tėvai ar seneliai buvo banditų nugalabyti (galabijami ir dabar) dėl kelių litų… Ar kas atsiprašys pensininkų, šventai tikėjusių nepriklausomybe ir laisva Lietuva, o dabar pasmerktų maitintis nukainuotomis atliekomis? Ar atsiprašys paniekintų, netekusių darbo, praradusių viso gyvenimo santaupas, priverstų kapstytis šiukšlynuose, arba bent giminių tų, kurie iš nevilties užsinėrė kilpą ant kaklo? Ar kas atsiprašys emigrantų, priverstų bėgti iš TĖVYNĖS – nuo tos lagerinės zekų “demokratijos”? Emigracija 2001 – 2009 pasiekė neregetus mastus. Kas antras išvykęs patvirtins, kad bėgo, pirmiausiai, iš landsberginės-adamkinės-brazauskinės švonderių valstybės, kurioje, nepriklausant nomenklatūros klanui, normaliai prasigyventi – jokių prošvaisčių… Šitoje valstybėje viskas daroma tik turtingųjų ir savos “chebros” klanams.
Apribotų prekybos centrų darbo laiką ir kaip mat atsigautų ir suklestėtų smulkūs prekybininkai. Kiek susikurtų darbo vietų. Kiek atsirastų smulkių pieno, mėsos, duonos perdirbėjų. Kair tokia bedarbystė, ką žmonėms daryti, kaip užsidirbti – tai kiti ir užsiima nelegaliais dalykais kad išgyventų. Gana keliems oligarchams plėstis paprastų žmonių sąskaita, prekiauti per išeigines gali ir mažos parduotuvės, ir turgus. Smulkus verslas išnaikintas, centrų darbuotojai kaip baudžiauninkai pusvelčiui dirba kiaurom savaitėm už kapeikas. Reikia didinti konkurenciją ir riboti kuo skubiau tuos godžius oligopolininkus. Užsienyje centrai nedirba ir nieks badu nemiršta. Jei esi neabejingas ir sutinki platink kur gali, gal valdžia netyčia perskaitys ir atsikvošės. Su bobute šešėline turguje kovoti naudos kažin ar bus, o suteikus žmonėms galimybę legaliai prekiauti – nauda būtų milžiniška. Po žlugusios pastatų renovacijos, ši idėja būtų ideali daugybei naujų darbo vietų susikurti. Laikykimės visi vieningai.