Darbo sutartis
Su nėščiąja darbo sutartis gali būti nutraukta tuomet, jeigu ji buvo laikinoji ir baigėsi jos terminas
“Mano darbdavys, sužinojęs, kad esu nėščia, rado priežasčių nutraukti su manimi darbo sutartį. Sutrikau, o kai taip atsitiko dar ir mano pažįstamai, jau pagimdžiusiai ir auginančiai pusantrų metų sūnelį, nutarėme prašyti pagalbos ir padėti išsiaiškinti, ar tai teisėta…” – rašo laiške Ingrida M. iš Skuodo.
Lietuvos Respublikos įstatymuose įtvirtinta nemažai garantijų nėščioms moterims ir darbuotojams, auginantiems vaiką (vaikus) iki trejų metų. Tačiau pastaruoju metu LR norminių teisės aktų suteikiamos garantijos tokiems asmenims išlaikyti darbo vietą ir darbdavių galimybės nepažeidus darbo įstatymų nutraukti su tokiais darbuotojais darbo santykius dėl pasikeitusios ekonominės situacijos yra painiai traktuojamos. Pamėginkime kelias situacijas pasiaiškinti.
Kada galima nutraukti darbo sutartį su nėščiąja
Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau – DK) 132 str. 1 dalyje nėščioms moterims nustatyta garantija, draudžianti tam tikrą laiką nutraukti darbo sutartį su nėščia moterimi. Tai prasideda nuo tos dienos, kai darbdaviui pateikiama medicinos pažyma apie nėštumą, ir baigiasi praėjus vienam mėnesiui po nėštumo ir gimdymo atostogų. Per šį laikotarpį darbo sutartis gali būti nutraukta: