2010 Lapkričio 19

Seimas

Nesėkminga apkalta – tik pretekstas rengti pirmalaikius rinkimus?

veidas.lt

Nedelsiant po nesėkmingo bandymo surengti apkaltą Aleksandrui Sacharukui nuskambėję reikalavimai paleisti Seimą leidžia įtarti, kad opozicija sąmoningai sužlugdė balsavimą, tikėdamasi sukurti pretekstą rengti pirmalaikius rinkimus.

Kaip basliu per galvą trenkti – taip būtų galima apibūdinti daugumos Seimo narių būseną, kai praėjusį ketvirtadienį po pietų suskaičiavus balsus dėl apkaltos šiurkščiai Konstituciją pažeidusiems ir priesaiką sulaužiusiems “krikščionims” Aleksandrui Sacharukui ir Linui Karaliui paaiškėjo, kad kito darbo teks ieškotis tik pastarajam. Už apkaltą L.Karaliui balsavo 89 Seimo nariai, prieš – 16, dar 13 parlamentarų susilaikė, o 12 sugadino biuletenius. Tuo tarpu apkaltą A.Sacharukui parėmė tik 80 Seimo narių, prieš buvo 24, dar 13 susilaikė ir 13 sugadino biuletenius. Kadangi dėl Seimo nario apkaltos reikia surinkti mažiausiai 85 balsus, A.Sacharukas, Konstitucinio Teismo pripažintas sulaužęs savo, kaip Seimo nario, priesaiką, lieka parlamentaru.

Nubaudė mažiau kaltą

Situacija absurdiška, nes A.Sachrukas su L.Karaliumi Konstituciją laužė ir Seimo nario priesaiką pamynė tarpusavyje bendrininkaudami – vienas per Seimo sesiją bastėsi po Pietryčių Aziją, o kitas už jį balsavo specialiai tam palikta balsavimo kortele. Jei iš šios melagių ir sukčių porelės kuris nors ir buvo vertas pasigailėjimo, tai nebent L.Karalius. Jis viso labo iškeitė darbą į pramogas, o Seimo balsavimo rezultatus klastojo A.Sacharukas.

Be to, A.Sacharukas akivaizdžiai nė truputėlio neatgailavo dėl savo poelgio ir, užuot bent demonstratyviai atsiprašęs rinkėjų ir kolegų Seime, ėmėsi agresyvios gynybos. Bandė įrodyti, kad jo bausti negalima, nes ir kiti Seimo nariai yra balsavę už savo draugus, kad apkalta – tai tik supykusio buvusio bendražygio Arūno Valinsko kerštas, kad prieš jį surezgė sąmokslą premjeras Andrius Kubilius, jo patarėjas Virgis Valentinavičius ir krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė. Tam buvo pasitelkti ir slapta daryti garso įrašai, ir iš politinio konteksto ištrauktos SMS žinutės.

Atsižvelgiant į tai, kad tiek garso įrašuose girdimų pokalbių nuotrupų dalyviai, tiek SMS autoriai kategoriškai paneigė bet kokias galimas sąsajas su apkaltos procesu, telieka daryti išvadą, jog A.Sacharukas klastojo ne tik Seimo balsavimo rezultatus, bet ir savo gynybos įrodymus. Tai detalė, iškalbingai bylojanti apie kai kurių, tegu ir buvusių, teisėsaugos pareigūnų moralę.

Sukčiaukite, meluokite – mes irgi tokie

Balsuodamas dėl apkaltos L.Karaliui ir A.Sacharukui Seimas turėjo gerą progą ne tik apsivalyti pats, bet ir pasiųsti aiškią žinią savo rinkėjams, kad Lietuvoje neliečiamųjų nėra, kad laikai, kai postas ir pareigos garantuoja neliečiamybę, pasibaigė, kad didelius reikalavimus visuomenei keliantys politikai bus ne mažiau reiklūs vieni kitiems.

Tačiau 50 Seimo narių, balsavusių prieš apkaltą A.Sacharukui, pasiuntė rinkėjams priešingą žinią: sukčiaukite, meluokite, išsisukinėkite, už visus savo blogus darbus verskite kaltę Vyriausybei ir konkurentams. Net jeigu įkliūsite, jokiu būdu neprisipažinkite, ir jeigu tik rasite pakankamai įtakingų užtarėjų, liksite nenubausti.

Balsavimo dėl apkaltos A.Sacharukui rezultatą galima perskaityti taip: šiame Seime yra 24 sukčiai, 13 melagių ir 13 šiaip sąžinę bei padorumą praradusių parlamentarų. Tai blogoji žinia. Bet yra ir geroji – vis dėlto dauguma Seimo, net 80 parlamentarų, yra padorūs, Konstituciją ir įstatymus gerbiantys žmonės. Visa bėda, kad ant kaktos jiems neparašyta, kuris yra koks. Nors nesunku numanyti, kad tarp valdančiųjų Seimo narių padorių yra nepalyginti daugiau, nei tarp tų, kurie sėdi opozicijoje. Bent jau todėl, kad L.Karaliaus ir A.Sacharuko pašalinimas iš Seimo valdantiesiems turėjo būti naudingas – vietoje jų atėję du A.Valinsko partijos nariai būtų sustiprinę jų gretas ir vėl grąžinę formalią daugumą. Dabar, nors vietoje L.Karaliaus Seimo nariu tapsiantis 32 metų teisininkas Andrius Burba ir prisidės prie koalicijos, valdantieji turės tik 70 balsų – vienu mažiau, nei reikia daugumai.

Nori pirmalaikių rinkimų

Yra rimtas pagrindas įtarti, jog apkalta A.Sacharukui žlugo ne todėl, kad jis sugebėjo suminkštinti dalies kolegų širdis, o todėl, kad opozicinės partijos iš anksto susimokė galutinai sugriauti šio Seimo autoritetą, paversti jį, anot socialdemokratų lyderio Algirdo Butkevičiaus, “dumblu” ir taip sukurti pretekstą rengti pirmalaikius rinkimus. Juk vargu ar atsitiktinai po balsavimo, regis, prieš apkaltą balsavusi Darbo partijos atstovė Loreta Graužinienė nedelsdama pareiškė: “Visi dabar jaučiamės blogai, tad balsuokime ir pasileiskime, kad kartu su savivaldybių rinkimais būtų galima surengti ir Seimo rinkimus”.

Netrukus prie pirmalaikių rinkimų reikalaujančiųjų choro prisidėjo ir socialdemokratas A.Butkevičius, apie tai, kad jų frakcija savo parašais paremtų pirmalaikių rinkimų idėją, paskelbė “Tvarkos ir teisingumo” frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis ir netgi valdančiajai daugumai priklausančios Tautos prisikėlimo partijos lyderis A.Valinskas. Pastarasis netgi sutinka nedalyvauti rinkimuose, kad tik šis Seimas pasileistų.

Opozicijos išskaičiavimas paprastas: visų apklausų duomenimis, šiuo metu rinkėjų palankumas socialdemokratams, Darbo bei “Tvarkos ir teisingumo” partijų atstovams didelis kaip niekada. Tad ir momentas imti valdžią pats parankiausias, nes po dvejų metų, jeigu ekonomika atsigaus (o ji akivaizdžiai atsigauna), valdančiųjų konservatorių populiarumas bus daug didesnis (jie netgi dabar surinktų apie 8 proc. balsų). Bet kadangi jokio kito būdo, nei savanoriškas Seimo pasileidimas, surengti pirmalaikius rinkimus nėra, tai reikia galutinai sutapatinti Seimą su sukčiais ir melagiais, o paskui veidmainiškai reikalauti “apsivalymo” per naujus rinkimus.

Tik vargu ar šis planas pavyks, nes konservatoriai jo neparems, o be jų balsų Seimo paleisti neįmanoma. “Tikimybė, kad bus surengti pirmalaikiai Seimo rinkimai, yra nulinė, – “Veidui” patvirtino Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma. – Jeigu absoliuti dauguma Seimo narių – net aštuoniasdešimt – pasirodė esantys principingi ir gerbiantys Konstituciją, vadinasi, Seimui nėra pagrindo imtis saviplakos. Tiems iš opozicijos, kurie reikalauja paleisti Seimą, galiu rekomenduoti paleisti save pačius, nes akivaizdu, kad būtent opozicinės frakcijos balsavo prieš apkaltą. Nereikia aiškinti, esą dalyvaujant Seimo darbe priesaiką sulaužiusiam A.Sacharukui priimami įstatymai bus neteisėti. Konstitucinio Teismo sprendimas paskelbtas prieš dvi savaites, per tą laiką vyko trys Seimo posėdžiai, Konstitucijos pažeidėjai dalyvavo balsavimuose ir niekam tai neužkliuvo. Tai kas pasikeitė dabar? Niekas. Su Konstituciniu Teismu dėl tolesnių veiksmų gal ir reikėtų pasikonsultuoti, bet tai galima padaryti ramiai ir be emocijų, nes nieko dramatiško neįvyko”.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...