Dviguba pilietybė
Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovė Lietuvoje Vida Bandis ketvirtadienį pareiškė apgailestaujanti, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė nepasirašė Pilietybės įstatymo. Ji vylėsi, kad parlamentarai atmes veto.
“Labai gaila, kad prezidentė tai padarė, – ketvirtadienį BNS sakė V.Bandis. – Tikiuosi, kad Seimas dar kartą patvirtins savo anksčiau priimtą įstatymą.”
Prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį vetavo dvigubos pilietybės ribas išplečiantį Pilietybės įstatymą dėl galimos prieštaros Konstitucijai.
Įstatymas Seimui grąžintas dėl straipsnių, kurie dvigubą pilietybę leidžia įgijusiems Europos Sąjungos ar NATO valstybės pilietybę, ir išplečia galimybes gauti Lietuvos pilietybę išimties tvarka.
“Pagal Konstituciją dviguba pilietybė yra reta išimtis, o ne paplitęs reiškinys. Išplėsti galimybes turėti dvigubą pilietybę būtų įmanoma vieninteliu būdu – keičiant pačią Konstituciją”, – Prezidentūros išplatintame pranešime cituojama šalies vadovė.
Tuo metu V.Bandis tvirtino, kad Konstitucijoje sakoma, jog dviguba pilietybė leidžiama atskirais atvejais, o būtent tokie atvejai ir būtų leidimas ES ir NATO valstybių piliečiams išsaugoti ir Lietuvos pilietybę.
Pilietybės įstatymo nauja redakcija Seime svarstyta dvejus metus. 2009 metais pateiktas tuometinio prezidento Valdo Adamkaus sudarytos darbo grupės parengtas įstatymo variantas Seime pakeistas iš esmės.
Gana siauras dvigubos pilietybės ribas nustatęs Prezidentūros pateiktas variantas Seime buvo išplėstas, dvigubą pilietybę leidžiant ne tik iki Nepriklausomybės atkūrimo 1990-ųjų kovo 11-ąją išvykusiems, kaip buvo nustatyta pirminėje redakcijoje, bet ir emigravusiems po šios datos – jei jie išvykę įgijo ES ar NATO valstybės pilietybę.
Taip pat priimdamas įstatymą Seimas pritarė pasiūlymui, kad Lietuvos pilietybė išimties tvarka gali būti suteikta, “kai tai sietina su Lietuvos vardo garsinimu mokslo, ekonomikos, kultūros, meno ir sporto srityse, jai atstovaujant šiuo metu ar ateityje”.
Dalis ekspertų ir politikų mano, kad toks reglamentavimas prieštarautų Konstitucijai, kuri griežtai riboja dvigubos pilietybės atvejus.
Konstitucijos 12 straipsnis numato, kad išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus niekas negali būti kartu Lietuvos ir kitos valstybės pilietis.