2010 Gruodžio 17

Politika

Rusijos URM istorijos “politizavimu” pavadino iniciatyvą teisingai vertinti visus totalitarinius režimus

veidas.lt

Rusijos užsienio reikalų ministerija kritiškai įvertino Lietuvos ir dar penkių Vidurio bei Rytų Europos valstybių raginimą teisingai įvertinti totalitarinius režimus, šią iniciatyva ji pavadino istorijos “politizavimu”.

“Toks žingsnis gali reikšti, kad dideliam mūsų apgailestavimui, kai kurioms Europos Sąjungos šalims istorijos “politizavimas” išlieka vienų svarbiausių valstybinių uždavinių”, – penktadienį per spaudos konferenciją sakė Rusijos URM atstovas Aleksejus Sazonovas.

Pasak jo, šio laiško iniciatoriai deklaruoja kilnius siekus – aukų atminimo išsaugojimą siekiant neleisti atgimti totalitarizmui, tačiau tikroji užduotis esanti kita.

“Visiems akivaizdu, kad tikroji jų užduotis – komunistinės praeities “demonizavimas”, objektyvaus jos tyrimo ribų nepaisymas, o perspektyvoje – komunizmo ideologijos prilyginimas nacizmui. Iš esmės, visus nekritiškus vertinimus siūloma prilyginti nusikaltimams”, – kalbėjo A.Sazonovas.

Diplomato teigimu, politikai su tokiu požiūriu istorikus gali įsprausti į labai siaurus rėmus, tuo metu Rusija, pasak jo, nuosekliai yra už atsisakymą politizuoti istoriją.

“Dabar istorikams sukurtos visos sąlygos įvairiapusiškai atlikti istorinius tyrinėjimus. Esame įsitikinę, kad tik būdami laisvi nuo “politinių pančių” istorikai galės visuomenei pateikti objektyvų praeities įvykių vaizdą. Keista, kad ES linkstama neprisiminti savo diktatorių ir “budelių”, – sakė A.Sazonovas.

Jis pridūrė, jog Maskva tikisi, kad partneriai Europos Sąjungoje “teisingai supras mūsų poziciją”.

Lietuvos, Bulgarijos, Čekijos, Latvijos, Rumunijos ir Vengrijos užsienio reikalų ministrai gruodžio pradžioje teisingumo eurokomisarei Viviane Reding (Vivjanai Reding) nusiuntė laišką, kuriame rašoma, kad “teisingumo principas turėtų užtikrinti teisingą kiekvieno totalitarinio režimo aukų traktavimą”.

Laiškas paskelbtas laukiant Europos Komisijos išvadų dėl totalitarinių režimų nusikaltimų įvertinimo ES lygiu ir atitinkamo teisinio instrumento, pranešė Užsienio reikalų ministerija.

Laišką inicijavęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis BNS yra sakęs, kad dalyje Europos dar nėra tinkamai suvokiami komunistinio režimo nusikaltimai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...