2011 Sausio 30

Savivaldos rinkimai

Klaipėda: liberalų partijos nebegali jaustis užtikrintos

veidas.lt

Ilgą laiką Klaipėdos valdžioje įsitvirtinę liberalai artėjant naujiems savivaldybių tarybų rinkimams nebegali jaustis tokie užtikrinti kaip anksčiau, teigia politikos ekspertai.

Specifinė uostamiesčio politikų problema yra mažas net ir Lietuvos mastu rinkėjų aktyvumas, BNS sakė Klaipėdos universiteto dėstytojas Saulius Šiliauskas.

“Visi pripažįsta, kad klaipėdiečiai yra liberalų citadelė, bet aš manau, kad Klaipėdos rinkėjų portretas pastaruoju metu yra margesnis, ir liberalams jau sunkiai sekasi išlaikyti dominuojančias pozicijas”, – sakė politologas.

Nors praėjusiuose savivaldos rinkimuose geriau pasirodė mero postą dabar turinti Liberalų ir centro sąjunga (LiCS), tačiau pastaruoju metu pirmaujančios liberalios partijos vaidmenį perėmė Liberalų sąjūdis, kurio vaidmenį sustiprino į miestą sugrįžęs buvęs meras Eugenijus Gentvilas, pastebėjo ekspertas.

“Bet turime atsižvelgti į tai, kad Liberalų sąjūdis šioje rinkimų kampanijoje atvirai pabrėžia, jog pretendentu į Klaipėdos miesto merus kelia ne pirmąjį sąraše E.Gentvilą, o Seimo narį Vytautą Grubliauską. Jis atvirai deklaruoja, kad Liberalų sąjūdžiui gavus pakankamai balsų atsisakytų Seimo nario mandato ir grįžtų vadovauti miestui”, – kalbėjo politologas.

Eksperto teigimu, šiuo metu “kertinė konfliktinė ašis” miesto politikoje yra valdančiųjų partijų su LiCS branduoliu ir opozicinių konservatorių priešprieša.

“Aš manau, kad pagrindinė besiformuojanti ašis ir priešprieša yra iš vienos pusės TS-LKD, iš kitos pusės liberalios partijos. Tačiau Klaipėdoje nėra tokio susipriešinimo, kuris buvo stebimas anksčiau, niekas niekada nesako, su kuo neis.

Galima prognozuoti, kad po rinkimų LiCS ir Liberalų sąjūdis organizuos bendrą darinį, tačiau klausimas, ar liberaliosios jėgos išlaikys dominuojančią padėtį, lieka atviras”, – teigė S.Šiliauskas.

Jis pastebėjo, kad “energingai nusiteikusios” į rinkimus eina ir “Tvarkos ir teisingumo” bei Darbo partijos. Tuo metu socialdemokratams, anot jo, yra labai sudėtinga, nes jie šiuo metu lyg ir yra “valdančiojoje opozicijoje”.

“Neaišku, kiek klaipėdiečiai rinksis socialdemokratus kaip opozicinę partiją Lietuvoje, turint omenyje, kad dabar jie Klaipėdoje kartu LiCS yra valdančioji partija”, – teigė A.Šiliauskas.

Politologas pažymėjo, kad panašų kiekį balsų kaip ir ankstesniuose rinkimuose tikriausiai atsirieks rusų tautinei mažumai atstovaujančios partijos. Į Klaipėdos savivaldybę bandys patekti ir aštuoni nepriklausomi kandidatai, kurie daugiausia yra iš miesto medikų bendruomenės ir gali pritraukti partijomis nusivylusių rinkėjų balsus.

“Visoms politinėms jėgoms yra didžiulis nepanaudotas rezervas – pasyvūs rinkėjai. Pavyzdžiui, paskutiniuose savivaldos rinkimuose į Klaipėdos savivaldybę aktyvumas siekė apie 31 procentą. Tai yra ne tik valdžios, bet opozicijoje esančių partijų problema”, – sakė S.Šiliauskas.

Kalbėdamas apie partijų programas ir jų santykį su realiomis miesto problemomis, ekspertas sakė: “Kai kurios partijos stengiasi pateikti problemas ne kaip jų, o kaip klaipėdiečius jaudinančias problemas. (…) Kaip ir visuomet, tai yra dvipusis procesas – kiek problema yra iškeliama žiniasklaidos priemonių dėka ir kiek žiniasklaida atspindi visuomenei aktualias problemas”.

Nors kai kurių partijų programose, anot S.Šiliausko, yra numatyti keli konkretūs infrastruktūros ar sporto kompleksų statybos darbai, tačiau iš esmės “partijos labai atsargiai elgiasi su konkrečiais įsipareigojimais”.

Klaipėdos meras, LiCS rinkimų sąrašo uostamiestyje lyderis Rimantas Taraškevičius pripažino, kad liberalių jėgų pozicijos po paskutinių savivaldos susilpnėjo dviem liberalų partijoms nesugebėjus susitarti dėl bendradarbiavimo. Jis tikisi, jėgų išsidėstymas ryškiai nekis.

“Labai apmaudu yra sakyti, kad mes nesugebėjome suderinti bendrų interesų su Liberalų sąjūdžiu, ta politine jėga, kuri mums artimiausia pagal visus parametrus. Ateityje reikėtų to išvengti ir dėsime visas pastangas, kad taip ir būtų”, – BNS sakė R.Taraškevičius.

Tuo metu konservatorių sąrašo lyderis Naglis Puteikis sakė, jog Klaipėdoje susiklosčiusi situacija, kad liberalai surenka daugiausiai balsų, nėra natūrali.

“Pagrindiniai mūsų konkurentai yra abiejų partijų liberalai. Kitos partijos turi savo rinkėjus, mes dėl jų nekonkuruojame. Liberalai Klaipėdoje turi didžiausius procentus lyginant su kitais miestais. Mes manome, kad taip neturėtų būti, nes tai nėra natūralu, kad libertaristines pažiūras turinčios partijos surenka beveik pusę rinkėjų balsų”, – BNS sakė N.Puteikis.

Šiuo metu LiCS Klaipėdos taryboje turi aštuonis narius, Liberalų sąjūdis ir konservatoriai – po penkis, socialdemokratai ir partija Rusų aljansas – po tris, Darbo partija, “tvarkiečiai” ir Lietuvos rusų sąjunga – po du. Iš viso miesto taryboje yra 31 narys.

Savivaldos rinkimai Lietuvoje vyks vasario 27 dieną. Jose ketina dalyvauti 23 partijų atstovai ir 519 nepriklausomų kandidatų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...