2011 Vasario 02

Savivaldybių rinkimai

Šiauliai: nusivylę partijomis rinkėjai gali atsigręžti į nepartinius

veidas.lt

Partijos nelabai ką naujo turi pasiūlyti Šiaulių miesto gyventojams, todėl šie per vasario pabaigoje vyksiančius savivaldos rinkimus gali atsigręžti į nepriklausomus kandidatus.

Tiesa, nepriklausomi kandidatai tikrai negaus tiek vietų, kad be partijų galėtų sudaryti valdžią, mano BNS kalbinti politikos ekspertai.

Tuo metu Šiaulių politikai tvirtina, kad jau dabar mieste formuojasi neoficialios dvi galimos porinkiminės koalicijos.

“Per šiuos rinkimus didelę dalį balsų turėtų gauti nepriklausomi kandidatai. Žmonės jau yra persisotinę buvusia koalicine valdžia. Atsiradus galimybei rinkimuose dalyvauti nepriklausomiems kandidatams, kurie jungiasi į mažesnes koalicijas, realu, kad jie turėtų užimti didelę dalį simpatijų”, – BNS sakė Šiaulių universiteto dėstytojas, politologas Aidanas Barzelis.

Anot jo, žmonės nusigręš nuo partijų, nes šiuo metu dėl blogų gyvenimo sąlygų kaltina valdžią, kuri asocijuojasi su politinėmis partijomis.

“Jie gavo sąskaitas už šildymą, mato augančias maisto kainas parduotuvėse. Žmonės įpratę dėl tų blogybių kaltinti valdžią, o valdžia asocijuojasi su politinėmis partijomis”, – svarstė politologas.

Kita vertus, jo tvirtinimu, vieni nepartiniai kandidatai valdžios nesuformuos, todėl greičiau šliesis prie kairiųjų partijų.

“Nepriklausomi kandidatai su socialdemokratais turėtų paimti daugumą”, – mano A.Barzelis.

Dienraščio “Šiaulių krašto” vyriausiasis redaktorius Vladas Vertelis sutinka, kad šiuo metu kairieji rodo didesnį aktyvumą mieste, tačiau jis jiems pergalės neprognozuoja.

“Dabar aktyviausiai rinkimuose dalyvauja socialdemokratai su socialliberalais, ir jie galvoja, kad tos dvi partijos ir gali surinkti daugiausia balsų, bet aš linkčiau abejoti. Nors socialdemokratus veda Seimo narys Edvardas Žakaris, o socialliberalus Seimo narys Valerijus Simulikas, be jų kandidatų sąrašuose nėra ryškesnių asmenybių”, – sakė žurnalistas.

Anot jo, rinkėjams neturėtų patraukliai skambėti šių parlamentarų pareiškimai, kad jie liks dirbti miesto taryboje, tik jeigu jiems bus garantuotas mero postas arba dauguma taryboje.

“Jeigu ne, mes būsime ten kur šilčiau”, – Seimo narių pareiškimą “išvertė” pašnekovas.

Jo manymu, rinkimų lyderiais ketvirtame pagal dydį Lietuvos mieste gali tapti “tvarkiečiai”. “Sąrašo priekyje yra ryškūs žmonės, su jų pavardėmis nesiejami didesni skandalai. Manau, jie gali gauti daugiau nei per praėjusius rinkimus”, – tvirtino jis.

V.Vertelio manymu, jeigu rinkėjų aktyvumas bus didesnis nei paprastai – apie 40 proc. – šansų turi savarankiškai išsikėlę kandidatai. Tačiau, pasak jo, jeigu aktyvumas apie 30 proc., “partijų rikiuotė nelabai keisis”.

“Gali būti, kad valdžią formuos konservatoriai, “Tvarka ir teisingumas”, Darbo partija ir liberalcentristai”, – teigė redaktorius.

Jo manymu, mandatų gali tikėtis du-trys nepriklausomi kandidatai.

“Inteligentija, kultūros, švietimo, medicinos darbuotojai gali balsuoti už Šiaulių universiteto docentą Stasį Tumėną. Tai ryškus visuomenininkas, leidėjas”, – sakė V.Vertelis.

S.Tumėną kaip stiprų kandidatą nurodė ir A.Barzelis.

Iš viso Šiauliuose dėl tarybos nario mandato kovoja penki nepriklausomi kandidatai ir Seimo nario Andriaus Šedžiaus vadovaujama Nepartinių kandidatų koalicija.

Tačiau pastarajai pergalė neprognozuojama.

“Manau, kad A.Šedžius skaudžiau pralaimės, su jo asmeniu siejami dideli skandalai, – svarstė V.Vertelis. – Manau, toks žinomumas televizijos ekranuose, rodymas komiškos informacijos, susijusios su juo, jam nepadės. Rinkėjai nebelabai balsuos už valinskininkų tipo kandidatus – už šokančius ir dainuojančius.”

A.Barzelio nuomone, protesto balsus šįkart gali susirinkti pirmą kartą rinkimuose Šiauliuose dalyvaujantis Socialistinis liaudies frontas, Žemaičių partija, Lietuvos liaudies partija ar Pensininkų partija. Tačiau tų balsų nebus tiek daug, kad jie ką nors lemtų.

Dabartinis Šiaulių miesto meras liberalcentristas Genadijus Mikšys iš dalies teigė sutinkąs su politikos ekspertų vertinimu, kad dabartinės valdančiosios partijos gali prarasti dalį balsų vien dėl to, kad jos yra valdžioje.

“Būna nesvarbu, ar padarei ką nors būdamas valdžioje, ar nepadarei – vis tiek ateina nusivylimas”, – BNS sakė jis.

Mero teigimu, partijai net sveika pabūti opozicijoje.

Jo duomenimis, mieste jau dabar formuojasi dvi neoficialiomis koalicijos dėl bendro darbo po rinkimų.

Vienos branduolį sudaro Naujoji sąjunga ir Lietuvos socialdemokratų partija, kitos – Liberalų ir centro sąjunga (LiCS), “Tvarka ir teisingumas” bei Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai.

“Kitų partijų atstovai kalbasi su visais”, – sakė G.Mikšys.

Šiuo metu valdančiąją koaliciją Šiaulių miesto savivaldybėje sudaro LiCS, “tvarkiečiai”, socialliberalai, konservatoriai ir valstiečiai liaudininkai.

2007 metais per rinkimus daugiausia mandatų – po šešis – gavo Socialdemokratų partija bei partija “Tvarka ir teisingumas”, LiCS, Naujoji sąjunga ir Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai iškovojo po penkias vietas, Darbo partija bei Valstiečių liaudininkų sąjunga – po dvi.

Savivaldybių tarybų rinkimai Lietuvoje vyks vasario 27 dieną.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...