Politika
Prezidentės patarėjas Darius Semaška teigia, kad praėjusią savaitę Vilniuje susitikę Lietuvos ir Lenkijos vadovai kalbėjo apie energetikos ir prekybos klausimus.
“Lenkijos prezidentas susitikime vadovavosi tuo principu, kurį išsakė interviu Lenkijos laikraščiui “Rzecpospolita”. Jis sakė, kad turime dirbti ties tuo, kas vienija, o ne kas skiria. Taip jis kalbėjo apie Lenkijos ir Lietuvos santykius ir vadovų bendradarbiavimą”, – antradienį interviu Žinių radijui sakė D.Semaška, paklaustas ar susitikime buvo paliestos lenkų tautinės mažumos problemos Lietuvoje.
Vasario 16-ąją į Lietuvą atvykęs Lenkijos prezidentas Bronislawas Komorowskis (Bronislavas Komorovskis) pirmiausia nuvyko į lenkų mokyklą Maišiagaloje, kur išklausė vietos lenkų tautybės gyventojų kalbų apie savo problemas. Varšuva pastaruoju metu dažnai keldavo nesprendžiamų lenkų mažumos problemų Lietuvoje klausimą, tai viešojoje erdvėje buvo įvardijama kaip viena dvišalių santykių atšalimo priežasčių.
Pasak D.Semaškos, per valstybės vadovų susitikimą pagrindinis dėmesys skirtas ekonominiam bendradarbiavimui.
“Tendencijos yra labai neblogos, investicijos tiek Lietuvos įmonių į Lenkijos ekonomiką, tiek Lenkijos įmonių į Lietuvos ekonomiką auga, ekonominė integracija gerėja. (…) Lenkija yra labai svarbus Lietuvos prekybos partneris”, – dėstė D.Semaška.
Komentuodamas bendrų energetikos infrastruktūros projektų įgyvendinimą D.Grybauskaitės patarėjas pabrėžė, kad šiuo atveju neturėtų būti kalbama apie Lenkijos “moralinį supratimą ar kažkokią globą”.
“Abi valstybės turi labai stiprius interesus bendradarbiauti ir vykdyti konkrečius projektus, ir jie vyksta. LITPOLINK elektros tinklų sujungimo projektas vyksta, didžiulės pinigų sumos skirtos, jos įsisavinamos. Jis yra labai reikalingas tiek Lietuvai, tiek pačiai Lenkijai, kurios šiaurės rytinė dalyje labai trūksta elektros pajėgumų, kur pramonė negali vystytis”, – sakė D.Semaška.
Anot jo, svarstant elektros tilto klausimą B.Komorowskis domėjosi generavimo pajėgumais Lietuvoje – iš kur bus paimta reikiama galia, kuria galėtų pasinaudoti šiaurės rytų Lenkija.
“Buvo kalbama ir apie Visagino atominės elektrinės projektą, ir apie jungtį su Švedija. Apie tai, kaip nuo 2015-2016 metų bus visiškai integruota su Šiaurės Europos tinklu ir šiaurės rytų Lenkijoje galės prekiauti ne tik Lietuvos kompanijos, bet ir Skandinavijos kompanijos”, – sakė D.Semaška.
B.Komorowskis Vilniuje lankėsi vasario 16-ąją.
+370 5 2058507