2011 Vasario 24

Nafta

Putinas perspėjo, kad brangstanti nafta yra rimta grėsmė pasauliui

veidas.lt

Staigus naftos kainų šuolis, susijęs su neramumais Libijoje, yra rimta grėsmė pasauliui, pareiškė Briuselyje Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas po derybų su Europos Komisijos pirmininku Jose Manueliu Barroso (Žozė Manueliu Barozu).

Pasak V.Putino, Rusijos ekonomika nesuinteresuota, kad naftos kainos taip staigiai kiltų. Vasario 24 dieną “Brent” naftos barelio kaina su pristatymu balandį maždaug siekė 120 dolerių. Vasario 22 dieną barelis kainavo mažiau nei 110 dolerių, o vasario pradžioje – mažiau nei šimtas.

Investuotojai pradėjo sudarinėti naftos pirkimo sutartis dar iki tol, kai dėl suprastėjusios gamybos Libijoje sumažėjo naftos tiekimas pasaulio rinkoje. Jie nuogąstauja, kad neramumai iš Šiaurės Afrikos gali persimesti į regionus, kur išgaunami dideli naftos kiekiai, pavyzdžiui, Saudo Arabiją.

Reikia pažymėti, kad Rusijos biudžetas yra stipriai susijęs su pasaulinėmis naftos kainomis, nes jo pagrindines pajamas sudaro mokesčiai, kuriuos sumoka naftos kompanijos, taip pat eksporto muitai. Papildomos pajamos, gautos už pabrangusią naftą, leidžia vyriausybei papildyti biudžetą, neribojant socialinių išmokų. Be to, nuo pirmojo dešimtmečio vidurio gautos didžiulės papildomos pajamos leidžia Rusijos vyriausybei sukaupti Rezervo ir Nacionalinės gerovės fondus, kurie buvo naudojami (ir dabar naudojami) biudžeto deficitui sumažinti.

Tačiau “naftos pinigai” Rusijoje sukelia ir neigiamų dalykų: pirmiausia, infliaciją, kuri Rusijoje kelis kartus viršija išsivysčiusių šalių rodiklius.

Vyriausybė pastaraisiais metais mėgina sumažinti Rusijos priklausomybę nuo naftos kainos pasaulinėje rinkoje. Tam reikalui buvo sugalvotas inovacinis ekonomikos plėtros scenarijus, numatantis padidinti išlaidas mokslui ir švietimui.

Anksčiau vasarį nerimą dėl didelių naftos kainų išsakė ir kai kurios šalys – naftos vartotojos, pavyzdžiui, Jungtinės Valstijos. Jos paragino eksportuotojus išgauti daugiau naftos, kad būtų patenkinti pasaulio poreikiai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...