Burnos gleivinės ir lūpų ligos
Šį kartą – apie herpeso šeimos viruso sukeliamas burnos gleivinės ir lūpų ligas. Šios ligos linkusios kartotis. Kodėl? Kaip palengvinti su liga susijusius nemalonius pojūčius?
Burnos gleivinės uždegimas
Šis uždegimas, dar vadinamas stomatitu, dažnai kamuoja mūsų vaikus. Kai vaikas atsisako valgyti, pažiūrėkite, ar jo burnoje nėra opelių, žaizdelių ant liežuvio, baltų apnašų ant gleivinės, ar nepadidėję žandikauliniai limfmazgiai, nepakilusi temperatūra. Jeigu taip, greičiausiai užklupo stomatitas.
Tai burnos gleivinės uždegimas. Jį dažniausiai sukelia virusai, tarp kurių lyderiauja herpeso šeimos H1 virusas, sukeliantis ir lūpų pūslelinę. Ūminiu herpetiniu stomatitu vaikai dažniau serga pirmaisiais gyvenimo metais: jų burnos gleivinė savita, dažnai natūralų jos vientisumą pažeidžia dygstantys dantys, be to, būna nepakankamas burnos gleivinės vietinis imunitetas. Infekcija į burnytę taip pat gali patekti per nešvarias rankas, užterštus daiktus, oro lašiniu būdu, todėl sergant reikėtų vengti kontakto su sveikaisiais. Inkubacinis periodas trunka 2–17 parų.
Beje, po antibiotikų vartojimo, sutrikus normaliai organizmo bakterijų pusiausvyrai, nusilpusį vaiką gali užklupti ir grybinės kilmės stomatitas. Jį išduoda baltas varškinis burnos gleivinės apnašas.
Po ypač sunkios ligos kartais susergama ir mišriąja infekcija.
Specifinio gydymo sergant stomatitu dažniausiai neskiriama. Vartojami temperatūrą mažinantys vaistai – paracetamolis arba ibuprofenas. Jie ne tik mažina temperatūrą, bet ir truputį nuskausmina. Svarbu, kad ligonis gautų pakankamai skysčių, mikroelementų ir angliavandenių.
Stomatitas dažniausiai tęsiasi 7–10 dienų. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad ši liga perkaitus, sušalus, dėl patirto streso ar nusilpus imunitetui gali atsinaujinti.
Kad mažiau skaudėtų burną
Kitos bėdos
Kaip ją atpažinti? Burnos gleivinė labai išdžiūvusi, skausminga, apimta uždegimo. Atsigėrus trumpam pagerėja, bet tuoj atsiranda deginimo pojūtis.
Kaip jį atpažinti? Lūpos patinsta, jas skauda. Lūpų kampučiai suskyla, kartais ir kraujuoja.
Gali padėti žolelės
Sibirinio kėnio spygliai. 50 g spyglių užpilkite 200 ml verdančio vandens, palaikykite 2 valandas ir perkoškite. Skalaukite burną. Gydo burnos ertmės uždegimus, skatina gleivinės ląstelių atsinaujinimą, žaizdelių ir opelių gijimą, turi stiprų antibakterinį poveikį.
Šalavijas. 25 g šalavijų ir 250 g vandens užvirkite, palaikykite, kol pritrauks, tada perkoškite ir skalaukite burną. Turi puikių uždegimą slopinančių ir antibakterinių savybių, stabdo dantenų kraujavimą.
Citrina. Į vandenį įlašinkite lašą citrinų aliejaus ir skalaukite burną. Stabdo dantenų kraujavimą, skatina burnos gleivinės ląstelių apykaitos procesus, pasižymi antibakteriniu poveikiu.
Čiobrelis. Skalaukite burną vandeniu su lašeliu eterinio aliejaus. Naikina mikrobus, gydo uždegimus.
Pipirmėtė. Skalaukite burną vandeniu su lašeliu eterinio pipirmėčių aliejaus. Gaivina burną, mažina nemalonius pojūčius sergant burnos gleivinės ligomis, pasižymi antiseptiniu poveikiu.
Vaistinė ramunė. Užpilkite verdančiu vandeniu, palaikykite, perkoškite ir gerkite kaip arbatą. Gydo uždegimus, ramina, dezinfekuoja.
Ąžuolo žievės, jonažolių, ąžuolo lapų, dilgėlių ir ramunėlių mišinys. 100 g žolių mišinio užpilkite litru verdančio vandens. Perkoštu nuoviru skalaukite burną. Gydo uždegimus, ramina, dezinfekuoja.
Nasturta. 1 valg. šaukštą nasturtų užpilkite stikline verdančio vandens, pavirkite 30–40 min., perkoškite, įdėkite šaukštelį medaus. Skalaukite burną. Gydo uždegimus, ramina, dezinfekuoja.