Sukilimas Libijoje
Prancūzija, Didžioji Britanija ir Jungtinės Valstijos paragino Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybą ketvirtadienį surengti balsavimą dėl neskraidymo zonos paskelbimo Libijoje.
Vakarų valstybės viliasi, kad paskelbus oro erdvę virš Libijos teritorijos neskraidymo zona, bus sustabdytas Muamarui Kadhafi (Muamarui Kadafiui) lojalių pajėgų puolimas prieš sukilėlius.
Nors Kinija, Rusija, Vokietija ir kai kurios kitos penkiolika narių turinčios Saugumo Tarybos šalys pareiškė nepritarimą bet kokiems kariniams veiksmams Libijoje ar išsakė abejonių šiuo klausimu, Jungtinės Valstijos nurodė, kad šioje Šiaurės Afrikos valstybėje gali tekti imtis griežtesnių priemonių už neskraidymo zonos paskelbimą.
Didžioji Britanija, Prancūzija ir JAV pateikė balsavimui rezoliucijos projektą dėl neskraidymo zonos Libijoje paskelbimo, kad “paspaustų Tarybą greitai ir ryžtingai veikti”, sakė vienas diplomatas, pageidavęs neskelbti savo pavardės.
Prieš ambasadorių balsavimą dar bus surengtos galutinės derybos ir rezoliucijos projekte dar gali būti padaryta pakeitimų, nurodė diplomatai iš trijų minėtų valstybių, tokiu būdu iš esmės patvirtindami, kad diplomatinis mūšis dėl JT veiksmų Libijoje dar nesibaigė.
Rusija pateikė priešpriešinį pasiūlymą priimti rezoliuciją dėl ugnies nutraukimo kaip laikiną priemonę, kol bus patvirtintas visas sankcijų paketas, žurnalistams nurodė ambasadorius Vitalijus Čiurkinas. Tačiau Rusijai nepavyko užsitikrinti pakankamai paramos, kad dėl šio siūlymo būtų surengtas balsavimas.
Spaudimas JT Saugumo Tarybai padidėjo, kai Libijos ambasadoriaus pavaduotojas Ibrahimas Dabbashi (Ibrahimas Dabašis) pareiškė, jog “tarptautinė bendrija per artimiausias dešimt valandų turi imtis veiksmų”, kad būtų užkirstas kelias “genocidui”.
Diplomatas sakė turintis informacijos, kad M.Kadhafi pajėgos su šimtais samdinių iš Kongo Demokratinės Respublikos, Ugandos, Burundžio ir Čado rengiasi didelio masto puolimams Libijos rytuose ir vakaruose.
JAV ambasadorė prie JT Susan Rice (Siuzan Rais) nurodė, kad Saugumo Taryba svarsto “visą kompleksą veiksmų”, tarp jų neskraidymo zonos paskelbimą.
Tačiau diplomatė pridūrė: “Turime būti pasirengę apgalvoti žingsnius, kurie būtų susiję, bet galbūt didesnio masto už neskraidymo zonos (paskelbimą)”, nes “neskraidymo zona neišvengiamai turi tam tikrų trūkumų kalbant apie civilių žmonių, kuriems iškilo pavojus, apsaugą”.
Tai kad jau Kadafio galvažudžiai ruošiasi šturmuoti Bengazį,o kartu gal ir Tobruką.Laikas aprūpinti kovotojus priešlėktuvinės ir prieštankinės gynybos priemonėmis,o ne pliurpti apie neskraidymo zoną.Tie visi plepalai Bengazio gynėjus varo į neviltį,nors jie dar pasiryžę gintis.