Žemės drebėjimas
Lietuvos piliečiai turi visas galimybes išvykti iš Japonijos, o ambasada pasirengusi ir toliau teikti jiems reikalingą pagalbą, pirmadienį pranešė Lietuvos ambasadorius Japonijoje Dainius Kamaitis.
Pasak diplomato, ambasada stebi informaciją apie komercinius skrydžius iš Japonijos į Lietuvą ar artimiausius Lietuvai oro uostus, pavyzdžiui, į Varšuvą ar Rygą, informuoja piliečius apie pigiausius būdus išvykti iš Japonijos į Lietuvą.
“Gavusi piliečių prašymus, ambasada padeda rezervuoti skrydžius. Norintieji išvykti iš Japonijos tokią galimybę turėjo ir tebeturi, skrydžių trūkumo ar problemų su vietų rezervacija nebuvo”, – BNS pranešė ambasadorius.
D.Kamaičio teigimu, piliečiams, norintiems išvykti, bet neturintiems pakankamai lėšų, siūloma materialinė pagalba, perkant lėktuvo bilietus.
Anot premjero Andriaus Kubiliaus, Japonijoje šiuo metu yra beveik pusantro šimto Lietuvos piliečių.
“140 Lietuvos piliečių, šiuo metu esančių Japonijoje, gyvenančių Japonijoje, jais bet kuriuo atveju Lietuva yra pasiruošusi pasirūpinti, rūpinasi ir šiuo metu”, – žurnalistams pirmadienį sakė premjeras.
Pasak jo, ypatingų priemonių Lietuvoje dėl atominės krizės Japonijoje imtis nereikia.
“Ekspertai mums konstatavo, kad radioaktyvios taršos iš Fukušimos atominės elektrinės Lietuva tikrai nepajus, todėl kokios nors panikos ar kokių nors ypatingų dalykų Lietuvoje nereikėtų planuoti, jeigu situacija toliau liks tokia, kokia dabar matosi pačioje Fukušimoje”, – dėstė A.Kubilius.
Anot ambasadoriaus D.Kamaičio, ambasada gauna informacijos apie Europos Sąjungos valstybių narių organizuojamus specialius užsakomuosius reisus, skirtus norintiesiems išskristi iš Japonijos. Ši informacija buvo operatyviai siunčiama Lietuvos piliečiams, taip pat skelbiama ambasados interneto puslapyje.
Tokiu būdu visi Lietuvos piliečiai, kurie išreiškė ambasadai pageidavimą išvykti, sekmadienį išskrido su Ispanijos lėktuvu į Madridą per Bankoką, pranešė ambasadorius.
Anot D.Kamaičio, Lietuvos piliečiams, gyvenantiems Japonijoje, nuolat siunčiamos informacinės Lietuvos ambasados Japonijoje ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijos (URM) žinutės. Ambasados interneto puslapyje pradėta skelbti naudinga informacija apie situaciją šalyje.
“Piliečiai raginami atkreipti dėmesį į URM rekomendacijas, atsiųsti savo duomenis, pranešti apie buvimo vietą Japonijoje, informuoti apie buvimo vietos pakeitimą. Be to, ambasada kartu su Lietuvos URM nuolatos atnaujina Japonijoje esančių Lietuvos piliečių sąrašą”, – pranešė ambasadorius.
Japonijos pareigūnai jau patvirtino, kad kovo 11 dieną Japoniją nusiaubęs žemės drebėjimas ir cunamis nusinešė per 8 tūkst. žmonių gyvybių, dar daugiau kaip 12 tūkst. laikomi dingusiais be žinios. Kad būtų nukentėję lietuviai, duomenų nėra.