Rusija
Premjeras Vladimiras Putinas nurodė vyriausybei pagalvoti, kaip įvykdyti neseniai pateiktą Kremliaus reikalavimą palengvinti verslui mokesčių naštą, smerkiamą prezidento Dmitrijaus Medvedevo, kurio 20 minučių kalboje ministrams partneris tandeme nepaminėjo nė karto.
Vyriausybės posėdyje pirmadienį premjeras nieko nepasakė apie kitą punktą iš “10 kovo tezių”, nukreiptą prieš prezidento valstybinį kapitalizmą, – kad valdininkai turi pasitraukti iš valstybinių bendrovių direktorių tarybų, žingsnį, kurį kai kurie apžvalgininkai vertina kaip ataką prieš artimiausią V.Putino aplinką artėjant 2011-2012 metų rinkimams.
D.Medvedevas kovo pabaigoje paragino Kabinetą kuo greičiau pagerinti “labai blogą” investicinį klimatą ir sugrąžinti į ankstesnį lygį atskaičiavimus socialiniams poreikiams, kuriuos padidino V.Putino vyriausybė, sumažėjus pajamoms iš žaliavų pasaulinės krizės metu.
V.Putinas kitą dieną skeptiškai į tai reagavo, įspėdamas, kad pirmiausia reikia surasti būdą padengti maždaug 28 mlrd. dolerių, numatytų socialiniams poreikiams priešrinkiminių metų biudžete. Tačiau po to premjeras įvykdė prezidento paliepimą.
“Pavedu Finansų ministerijai ir Ekonomikos plėtotės ministerijai pateikti konkrečius siūlymus, kaip sumažinti draudimo įmokas nuo 2012 metų sausio 1 dienos”, – sakė V.Putinas, nepatikslindamas terminų. D.Medvedevas sakė, kad laukia vyriausybės siūlymų iki birželio 1 dienos.
“Drauge negalima perkelti iždo naštos nuo ekonomikos ant piliečių pečių. Juo labiau mažinti išlaidas socialinėms programoms”, – pridūrė V.Putinas, kuris žada, pasikonsultavęs su D.Medvedevu, apsispręsti, ar balotiruosis 2012 metų prezidento rinkimuose.
V.Putino partija “Vieningoji Rusija” tikisi, jo padedama, išsaugoti vyravimą parlamente per gruodį vyksiančius rinkimus į Valstybės Dūmą, nors valdžios partijos populiarumas sumažėjo.
D.Medvedevas, kritikuojamas, kad nesugebėjo ištesėti daugelio reformų pažadų per trejus prezidentavimo metus, aiškino būtinybę išardyti valstybinio kapitalizmo modelį kapitalo bėgimu iš Rusijos, paspartėjusiu išvešėjus korupcijai, kuri “laiko už gerklės visą ekonomiką”.
Įsimintiname pasitarime Magnitogorske prezidentas taip pat liepė atsisakyti ministrų postų suderinimo bendrovių direktorių tarybose šakose, kurių veiklą jie reguliuoja pagal tarnybines pareigas.
Apžvalgininkai mano, kad sugebėjimas priversti V.Putino kabinetą įvykdyti šį reikalavimą bus lakmuso popierėlis D.Medvedevui, siekiančiam įgyti daugiau politinio svorio rinkėjų akyse ir administracinio – tarp verslo elitų, kurie renkasi, kam prisiekti 2012 metų prezidento rinkimuose.
V.Putinas, kuris rengiasi pateikti ataskaitą apie vyriausybės darbą klusnioje jo partijai Valstybės Dūmoje balandžio 20 dieną, dalyvaujant posėdyje žurnalistams apie valdininkų buvimą valstybinių bendrovių direktorių tarybose nekalbėjo.