Akcija
Prezidentė Dalia Grybauskaitė, šeštadienį dalyvaujanti savanoriškoje aplinkos švarinimo talkoje, sako, jog apsivalyti galima kasdien, ne tik specialių akcijų metu.
“Noriu pasidžiaugti, kad daug žmonių matau. Diena graži, svarbi ir simboliška, ji šiemet skirta apsivalymui ne tik parkuose, bet ir miestuose, prie pat savęs, o tai badymas pirštu kiekvienam iš mūsų – galime tai daryti kasdien, tam nereikia specialių dienų, tiesiog apsivalyti, matyti šiukšles, o, svarbiausia, nemėtyti”, – žurnalistams sakė Vilniuje Neries pakrantę tvarkanti prezidentė.
“Turiu mintyje ir simbolines šiukšles, ne tik tikrąsias, visame kame labai verta, ir ne tik kartą per metus, o kasdieną apsivalyti”, – pridūrė D.Grybauskaitė.
Klausiama, ar ji skiria dėmesio savo kasdienės aplinkos tvarkymui, šalies vadovė patvirtino rūšiuojanti šiukšles.
Tuo tarpu siūlymą talkas padaryti privalomas ji vertino skeptiškai ir pabrėžė, jog laikas suprasti, kad aplinką susikuria patys žmonės.
“Žodis “priverstinai” man skamba nelabai priimtinai. Vis tik noriu, kad žmonės suprastų, kad tai jų šalis, jų gyvenamoji vieta. Aplinka priklauso nuo mūsų pačių, nemanyčiau, kad prievarta galima ką nors padaryti. Žmones kviesčiau gerbti save pačius, nes aplinka, kurią susikuriam, priklauso tik nuo mūsų pačių, per prievartą to nepasieksim”, – kalbėjo D.Grybauskaitė.
Šeštadienį šalyje vyksta aplinkos švarinimo akcija “Darom”, kurioje dalyvauja ir aukščiausi valstybės vadovai.
Prezidentė D.Grybauskaitė su Prezidentūros darbuotojais dalyvauja talkoje sostinėje tvarkant Neries pakrantę nuo Valakampių tilto iki Verkių regioninio parko pradžios.
Prie akcijos prisidėjo ir Seimo pirmininkė Irena Degutienė, kuri aplinką tvarko šalia Upės ir Maloniosios gatvių sankirtos, netoli Džocharo Dudajevo skvero.
Premjeras Andrius Kubilius ketino tradiciškai tvarkyti Neries pakrantes Antakalnyje, tačiau dėl ligos akcijoje nedalyvauja.
“Premjeras aktyviai dalyvaudavo šioje prasmingoje akcijoje ir nuoširdžiai apgailestauja, kad negalės šiemet. Akcijos dalyviams jis linki sėkmės, jiems pavydėdamas”, – BNS premjero sveikinimą “Darom 2011″ dalyviams perdavė jo atstovas Virgis Valentinavičius.
Prie akcijos žada prisidėti ir kiti politikai, visuomenės veikėjai. Vilniaus meras Raimundas Alekna kartu su savivaldybės darbuotojais pluša Kalnų parke.
Šeštadienį į akciją “Darom” susirinkę žmonės bus raginami ne tik surinkti, bet ir rūšiuoti perdirbamas atliekas.
Akcijos dalyviai raginami švarintis organizuotai ir šiukšles palikti tam skirtose vietose, kad visos surinktos atliekos būtų tvarkingai išvežtos ir neliktų pakelėse.
Gyventojai patariama į šiukšlių surinkimo taškus nekrauti kiemuose susikaupusių atliekų, pavyzdžiui, padangų.
Dalyviai kviečiami atvykti į susirinkimo taškus, kurie paskelbti interneto svetainės www.mesdarom.lt skiltyje “kur eiti?”. Žmonės raginami atsinešti šiukšlių maišų bei pirštinių – organizatoriai perspėja, kad jų turimų priemonių visiems gali neužtekti.
Šiemet akcijos organizatoriai ragino didžiausią dėmesį atkreipti ne į šiukšlėmis užterštas vietas miestuose, o į nelegalius užmiesčių sąvartynus.
Lietuvoje 2011-aisiais numatoma sutvarkyti daugiau kaip 3 tūkst. 500 vietų.
Akcijos organizatoriai planuoja, kad iš visų šiukšlių išvežimo taškų atliekas pavyks išvežti per savaitę.
Akcija “Darom” pirmą kartą surengta 2008 metais Estijos savanorių. Tais pačiais metais Lietuvoje gamtos švarinimo akcijoje dalyvavo keli tūkstančiai savanorių. “Darom 2010″ dalyvavo 100 tūkst. savanorių, kurie surinko daugiau kaip 12 tūkst. tonų šiukšlių.