Atominė energetika
Dabartinis Latvijos prezidentas Valdis Zatleris prieš 25 metus buvo pasiųstas į Černobylio atominės elektrinės avarijos, kuri laikoma iki šiol didžiausiu branduolinės energetikos incidentu, likvidavimo operacija; ten patirti įspūdžiai tebėra giliai įsirėžę į šalies vadovo atmintį.
Tačiau šis gydytojas, vėliau tapęs politiku, tebėra atominės energetikos šalininkas. Jo nuomonės nepakeitė Japoniją ištikusi branduolinė krizė, kai žemės drebėjimas ir cunamis nuniokojo Fukušimos 1-ąją atominę jėgainę – V.Zatleris teigia, jog abu atvejai labai skirtingi.
“Turime suprasti, kad pasitaiko techninių gedimų dėl atominės jėgainės technologijų (kaip Černobylyje) arba dėl gamtinės katastrofos – kaip Fukušimoje”, – V.Zatleris sakė interviu naujienų agentūrai AFP.
V.Zatleris, kuriam dabar 56 metai, buvo vienas iš šimtų tūkstančių gelbėtojų, pasiųstų į Ukrainoje esantį Černobylį, kai šioje jėgainėje 1986 metų balandžio 26 dieną sprogo vienas iš reaktorių.
Sovietų Sąjunga iš pradžių mėgino nuslėpti šią katastrofą nuo pasaulio; buvo sutelktos visos šalies pajėgas, kad būtų likviduoti jos padariniai.
1986 metų gegužės 8 dieną V.Zatleris kartu su kitais gydytojais buvo iškviestas kariškių, kurie juos pasiuntė į Černobylį. Būsimasis prezidentas nelaimės zonoje dirbo 60 dienų.
“Šis 60 dienų universitetas buvo svarbiausias iš mano baigtų, – sakė jis. – Mūsų užduotis nebuvo realistinė – reikėjo išvalyti zoną 30 kilometrų spinduliu (aplink elektrinę).”
Medicinos darbuotojams buvo pavesta rūpintis darbų sauga, taip pat šalinti teršalus iš avarijos zonos ir perspėti žmones nevalgyti radioaktyvaus vietinio maisto.
Daugelio Černobylyje dirbusių “likvidatorių” sveikata pašlijo, kai kuriems išsivystė vėžys, tačiau V.Zatleris sako iki šiol nejaučiantis jokių padarinių.
2008 metais, kai V.Zatleris buvo išrinktas 2,2 mln. gyventojų turinčios Latvijos prezidentu, jis vėl apsilankė Černobylyje.
“Įspūdingiausias buvo mano vizitas į tą pačią vietą po 22 metų. Taip pat siurrealistinis šios atominės jėgainės vaizdas. Jis tebėra toks pats, kaip prieš dešimtmečius. Apleista žemė. Aiškios ateities nenumatoma artimiausius 300 metų”, – pridūrė šalies vadovas.
Nors susidūrė su apokaliptiniais vaizdais ir sužinojo apie Fukušimos krizę, V.Zatleris sako tebetikintis atominės energetikos ateitimis.
“Branduolinės katastrofos, tokios kaip Černobylio ir Fukušimos, veikia viso pasaulio visuomenę dėl savo masto ir ilgalaikės žalos aplinkai, tačiau naujos jėgainės bus statomos, kai baimė praeis”, – pabrėžė jis.
tiketi galima dievu, visa kita reikia zinoti.
Lukasenkos, o tikrumoje putin/maskoliu/ dvi elektrines arti LIETUVOS–TAI PAKASYNOS BALTU GENCIAI.
LIKS TIK PAVADINIMAS—–LITVA
, no bez litovcev.
Nepades nei ES, nei zydai, pstarieji jau senia suprato, kad sovietineje erdveje gyventi pavojinga, isnese muila i AMERAS IR
PALESTINAS.
Parases, prisiminiau anekdota apie baltas paklodes ir pakeles griovi.