2010 Balandžio 21

Audrius Bačiulis

Konstitucinis Teismas – ne pinigų spausdinimo mašina

veidas.lt

Pasiklausius kai kurių mūsų politikų susidaro įspūdis, kad visas ekonomines šalies bėdas galima išspręsti pasitelkus teisines manipuliacijas: priimi įstatymą, kad krizės Lietuvoje nėra, ir šioji išsigandusi pasislepia. Skamba, žinoma, absurdiškai, bet kai kurie ant kiekvieno kampo tebeporina, esą krizė Lietuvoje prasidėjo 2008-ųjų gruodžio pabaigoje, kai Seimas, balsuodamas dėl biudžeto, kartu priėmė ir kai kurių mokesčių įstatymų pataisas, kurios neva ir sukėlusios krizę. O kai kurie politikai, regis, visai rimtai tuo tiki – esą 2008-aisiais iki Kalėdų jokio sunkmečio nebuvo, o po Kalėdų jis ir prasidėjęs.

Praėjusią savaitę šio mąstymo atstovai nutarė išbandyti savo teoriją praktiškai – patikėti Konstituciniam Teismui išsiaiškinti, ar nesant valstybės biudžete pinigų valstybės tarnautojų algoms, o “Sodros” biudžete – pinigų pensijoms mokėti, Seimas galėjęs sumažinti išmokų dydį. Tarsi Konstituciniam Teismui nutarus kitaip kažin kokiu būdu biudžete pagausėtų pinigų ir atsiratų iš ko vėl mokėti prieš rinkimus staiga padidintus atlyginimus ir pensijas. Žinoma, teoriškai tai būtų galima padaryti, jei Konstitucinio Teismo kieme stovėtų didelė pinigų spausdinimo mašina: priimi sprendimą, kad žmonėms pinigų reikia daugiau (o juk reikia!), atneši mašinos prievaizdui ir šis iškilmingai paleidžia agregatą.

Kai kuriose didelėse, turtingose ir didžiulę vidaus rinką turinčiose šalyse, kurių valiuta kone savaime yra vertybė, panašiai ir daroma – prireikus pinigų, valstybė paleidžia pinigų spausdinimo mašiną. Lietuvoje, deja, taip negalima – mūsų rinka maža, patys sau reikalingų prekių gaminame labai nedaug, tad verčiamės iš to, ką pagaminę sugebame parduoti į užsienį. Ūkiškai šnekant, gyvename iš to, ką uždirbame. Tad ir pensijas savo tėvams ir seneliams sugebame mokėti tik tokias, kokias jiems uždirbome ir kiek sumokėjome mokesčių.

Liūdna, bet šios paprastos tiesos – kad pensijų ir iš valstybės biudžeto išlaikomų darbuotojų atlyginimų dydis tiesiogiai priklauso nuo šalies ekonomikos dydžio, o ne nuo kažkokio darbo stažo ar kvalifikacijos – žmonėms ligi šiol išaiškinti nesugebėta. Žmonės nuoširdžiai tiki užsidirbę konkrečių skaičiukų dydžio pensiją ir nesuvokia, kad pagal dabartinę “Sodros” sistemą nė vienas iš mūsų sau pensijos neužsidirbome ir neužsidirbame. Mes uždirbame pensijas savo tėvams, o mums pensijas uždirbs mūsų vaikai. Kuo jų bus daugiau ir kuo jų darbo našumas bus didesnis, tuo ir pensijos bus didesnės. O jeigu gimstamumas mažės taip, kaip dabar, o darbo našumas ir toliau sudarys vos trečdalį Europos Sąjungos vidurkio, joks Konstitucinis Teismas europinių pensijų nepriteis.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Audrius Bačiulis:
Skelbimas

Komentarai (3)

  1. vilnis vilnis rašo:

    Svarbiausia, kad garbaus amžiaus KT teisėjai išaiškino, jog dirbantiems pensininkams pensijų mažinti negalima. :) Man jau seniai susidarė toks įspūdis, kad viską, ką uždirbu, reikia atiduoti teisėjams, kad nebūtų pažeisti teisėti jų lūkesčiai, o dabar dar ir kad jie prie savo didokų atlyginimų būtinai gautų ir savo pensijas (tokio didumo, apie kurį ir sapnuoti nedrįstu).

  2. Pyhton Pyhton rašo:

    nei pridesi nei atimsi. Emociju dabar daug o proto sunku surasti. Saunu skaityti Jusu straipsniu Audriau ;)

  3. Vytas Vytas rašo:

    Puikus straipsnis. Bravo


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...