2011 Gegužės 23

Siūlo siaurinti Seimo narių imuniteto ribas

veidas.lt

BFL

Grupė parlamentarų siūlo Seimo nariui netaikyti teisinio imuniteto, jeigu jis baudžiamojon atsakomybėn patrauktas dar iki jo priesaikos Seime.

Tokią Seimo statuto pataisą pranešė užregistravusi Seimo narių grupė. “Už piliečių talką, kuriant Lietuvą be korupcijos”.

“Šiuo metu Statute numatyta, jog Seimo narys be Seimo sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, taip pat negali būti suvaržoma jo laisvė, išskyrus atvejus, kai jis užtinkamas bedarantis nusikaltimą. Mes siūlome Statutą papildyti nuostata, kad Seimo sutikimas nereikalingas ir tuomet, kai Seimo nario atžvilgiu pradėtas patraukimo baudžiamojon atsakomybėn procesas dar iki jo priesaikos Seime”, – pranešime cituojamas vienas iš pataisų iniciatorių Seimo narys Saulius Stoma.

Grupės “Už piliečių talką, kuriant Lietuvą be korupcijos” pirmininkės Agnės Bilotaitės nuomone, Seimo statute taip pat reikėtų numatyti galimybę parlamentarui pačiam atsisakyti teisinės neliečiamybės.

“Seimo nariui atsisakius teisinės neliečiamybės, jis galėtų būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn be Seimo sutikimo. Taip būtų sudarytos puikios prielaidos Seimo nariui apginti savo garbę, reputaciją ir įrodyti nekaltumą, nelaukiant kadencijos pabaigos”, – teigė ji.

Seimui nepanaikinus už papirkimą teisiamo parlamentaro Evaldo Lementausko teisinio imuniteto ir dėl to Vilniaus teisme įstrigus baudžiamosios bylos nagrinėjimui, parlamente kilo ir daugiau iniciatyvų susiaurinti Seimo nario imuniteto ribas.

Gegužės viduryje “tvarkietis” Valentinas Mazuronis įregistravo Statuto pataisą, pagal kurių teisinis imunitetas nebūtų taikomas Seimo nariams, kurie įtariami apysunkiais, sunkiais ir labai sunkiais kriminaliniais nusikaltimais.

Pagal jo projektą, prokurorai turėtų teisę pateikti įtarimus parlamentarui dėl apysunkio, sunkaus ir labai sunkaus nusikaltimo padarymo be Seimo sutikimo. Tačiau apie tokių įtarimų pateikimą būtų privalu informuoti parlamentą.

Lietuvos Konstitucijoje ir Seimo statute numatyta, kad Seimo nario asmuo yra neliečiamas. Konstitucija skelbia, kad Seimo narys be Seimo sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimamas, negali būti kitaip suvaržoma jo laisvė.
Seimas gegužės 10 dieną neleido buvusio “tvarkiečio” E. Lementausko patraukti baudžiamojon atsakomybėn, todėl Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismas negalės tęsti jo baudžiamosios bylos nagrinėjimo.

Už tai, kad dėl papirkimo teisiamo parlamentaro imunitetas būtų panaikintas, balsavo 68 parlamentarai, prieš nebuvo nė vieno, keturi balsuodami susilaikė. Imunitetui panaikinti pritrūko trijų balsų.

Norint panaikinti Seimo nario teisinį imunitetą, tokį sprendimą turi palaikyti ne mažiau kaip 71 parlamentaras.

Prokurorai E. Lementauską kaltina, kad būdamas Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nariu, sostinės vicemeru jis kitam savivaldybės politikui iš viso siūlė 0,5 mln. litų kyšių. Už šiuos pinigus neva prašyta nebalsuoti už interpeliaciją tuometiniam merui Juozui Imbrasui, vicemerui E. Lementauskui, palaikyti kitus valdančiosios daugumos sprendimus.

Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismas šią baudžiamąją bylą nagrinėja nuo 2008 metų. Iki nuosprendžio paskelbimo liko vos keletas posėdžių.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...