Rabarbarai, nors ir daržovė, itin mėgstami smaližių – kompotuose, pyraguose, uogienėse. Tačiau aštriu, pikantišku rabarbarų patiekalu tikrai gardžiuosis ir rimto maisto mėgėjai – jie tinka ir prie mėsos ar žuvies.
Rabarbarai pas mus atkeliavo iš tolimojo Tibeto ir Mongolijos. Jau prieš penkis tūkstančius metų kinų medicinos knygos minėjo juos kaip vaistą nuo vidurių užkietėjimo. Būtent dėl to jie XVI amžiuje ir pateko į Europą. Tik gerokai vėliau britai atrado, kad rabarbarai gali būti ne tik kartūs vaistų milteliai, bet ir tikras gardumynas. Rabarbarų mėgėjai kasmet nekantraudami laukia birželio, kai kotai tampa tokie mėsingi, kad juos jau verta pjauti. Lapų, kad ir kaip vertintumėte žalumynus, valgyti tikrai nerekomenduojama – juose itin daug oksalo rūgšties, o didesnis jos kiekis smarkiai dirgina inkstus ir neleidžia pasisavinti taip reikalingo kalio. Šiek tiek oksalo rūgšties yra ir kotuose. Sveikiems žmonėms truputis šios rūgšties nepavojinga, bet sergantys reumatinėmis ligomis, podagra, turintys bėdų dėl inkstų ar tulžies pūslės rabarbarais gardžiuotis turėtų labai saikingai.
Dėl tos pačios oksalo rūgšties nerekomenduojama valgyti žalių rabarbarų – jais mėgaukitės tik virtais, troškintais, keptais.
Atminkite:
Apie šviežumą ir laikymą
Aliuminio indai jau ne tokie dažni, bet vis dėlto reikia įspėti – į tokius rabarbarų nedėkite! Ir į aliuminio foliją jų geriau nevyniokite.
Jeigu juos perkate parduotuvėje, žinokite: rabarbarų stiebai turi būti tvirti ir stangrūs. Jeigu jie pasiduoda lenkiami arba apatiniai kabliai apdžiūvę – rabarbarai tikrai nešvieži.
Rabarbarus šaldytuve geriausia laikyti įsuktus į drėgną skepetą. Nepatartina jų laikyti uždarytų sandariame inde. Švieži išlieka keletą dienų.
Rabarbarus galima užšaldyti ir žalius neluptus, ir jau virtus.
Apie rabarbarų spalvą
Ruošos subtilumai
Plaušelius nuo rabarbarų kotų reikėtų pašalinti tik tuomet, jeigu jie išties kieti. Šiaip rabarbarų lupti nebūtina – odelėje slepiasi didžiuma malonaus aromato. Apvirimas (blanširavimas) ne tik sumažina oksalo rūgšties – tokiems rabarbarams reikės mažiau cukraus. Saldus rabarbarų kompotas paruošiamas labai greit: jie suberiami į nedidelį vandens kiekį, pasaldinami ir po 3–6 min. (nelygu, koks kotų storis) jau turite gaivų vasarišką gėrimą.
“Moters savaitgalis”