2011 Birželio 09

Ar Lietuva gali priversti Rusiją ir Baltarusiją padidinti akcizus?

veidas.lt

"Veido" archyvas

Siekdama mažinti kontrabandą, Lietuva griebėsi drąsios šalies metodų ir mėgins spausti Baltarusiją ir Rusiją didinti tabako, alkoholio bei degalų akcizus.

Lietuva su kontrabanda užsimojo kovoti iš esmės ir gana neįprastais būdais: šalies turgavietėse prekiaujantys prekybininkai jau privalo turėti kasos aparatus, pradėta įgyvendinti nauja pasieniečių ir muitininkų rotacijos postuose tvarka, ketinama premijuoti sąžiningai dirbančius pareigūnus.

Be to, Muitinės departamentas siūlo numatyti baudžiamąją atsakomybę – įkalinimą už didelio masto kontrabandą, nes šiuo metu teismas turi galimybę pasirinkti – skirti arba baudą, arba įkalinimą.

Prabilta ir apie daug griežtesnę tvarką tikrinant Lietuvos ir Baltarusijos bei Lietuvos ir Rusijos sieną kertančius gyventojus.

Pavyzdžiui, degalų kontrabanda dažnai vežama nestandartiniuose bakuose. Tad netrukus planuojama įdiegti technines priemones, leidžiančias pareigūnams nustatyti, ar bakas yra standartinis, o jei ne – įvežami degalai bus apmokestinti.

Be to, Muitinės departamentas planuoja pradėti taikyti ypač griežtas sienų su Baltarusija ir Rusija kirtimo taisykles – dažnai pirmyn ir atgal iš Lietuvos į Baltarusiją ar Rusiją prisipilti pigesnių degalų ar nusipirkti baltarusiškos degtinės važinėjantiems tautiečiams teks susimokėti mokesčius. Muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Juozas Rimkevičius teigia, kad ketinama leisti nemokamai degalus lengvojo automobilio bake įsivežti penkis kartus per mėnesį, o nuo šešto karto tektų mokėti akcizą, muitą ir pridėtinės vertės mokestį.

Maža to, siūloma leisti mokesčių lengvatomis, įsivežant akcizines prekes, pasinaudoti tik kartą per dieną, o konfiskuotus degalus atiduoti policijai.

Keisis akcizai

Tačiau dar svarbiau kovoje su kontrabanda, matyt, yra ne sugalvoti naujų kovos priemonių, o pašalinti priežastis. Šiuo atveju tai neabejotinai akcizai, kurie šalyse kaimynėse kur kas mažesni nei Lietuvoje, dėl to mūsų tautiečiai tūkstančiais reguliariai traukia į Rytus, o paskui – atgal namo, tik jau gerokai prisipildę kišenes, bakus ir automobilių bagažines.

Skirtingi šaltiniai patvirtina, kad šiuo metu kontrabandos mastas Lietuvoje auga kaip niekada sparčiai. Pareigūnų teigimu, kontrabanda dabar gabenama mažesniais kiekiais, tačiau jos srautai, palyginti su kitomis šalimis kaimynėmis, tokiomis kaip Lenkija, mūsų šalyje labai dideli.

Taigi Lietuvos tikslas – kad akcizai būtų kuo vienodesni tiek Lietuvoje, tiek gretimose šalyse. Paprasčiau tariant, Lietuva, pasitelkusi dar ir Europos Sąjungos pareigūnus, bandys spausti Rusiją ir Baltarusiją, kad ir šios pas save padidintų degalų, cigarečių ir alkoholio akcizo mokesčius. Bet ar apie tai realu net svajoti?

Ekonomistai iš tokių planų atvirai tyčiojasi ir vadina fix idėjomis, o šio plano sumanytojai ginasi, esą per kažkiek metų šis projektas vis dėlto gali būti įgyvendintas, nes prie jo rankas žada prikišti Europos Komisija, kuri dar šią vasarą turėtų patvirtinti Kovos su kontrabanda Rytų Europoje veiksmų planą. Mat yra apskaičiuota, kad dėl kontrabandos per išorinę Rytų sieną kiekvienais metais ES prarandama apie 10 mlrd. eurų.

“Šiuo metu kaip tik rengiame kovos su sukčiavimu veiksmų planą”, – tikina už muitus atsakingas Europos Komisijos komisaras Algirdas Šemeta, kuris kaip tik ir mano, kad svarbiausia – suvienodinti akcizus Lietuvoje, Baltarusijoje ir Rusijoje.

Tačiau šiandien nepanašu, kad Rusija ar Baltarusija ketintų paisyti Lietuvos ar Europos Komisijos norų. Tiesa, abi šalys akcizus didins, bet neatrodo, kad atsižvelgdamos į Lietuvoje ar kitur Europos Sąjungoje egzistuojančius mokesčius, mėgindamos juos suvienodinti.

Tarkime, Rusijos vicepremjeras, finansų ministras Aleksejus Kudrinas pareiškė, kad Rusijoje artimiausiais metais alkoholio ir tabako akcizai bus padidinti 25–30 proc. Spirito akcizas nuo kitų metų sausio 1 d. turi būti padidintas 20 proc., iki 277,2 rublio (23,46 Lt) už litrą, dar po pusmečio – iki 462 rublių, nuo 2013 m. – iki 693 rublių, o nuo 2014 m. – iki 900,9 rublio.

Kalbant apie tabaką, akcizai 2012 m. turi augti 60 proc., iki 448 rublių už tūkstantį bet kokių cigarečių, nuo 2013 m. – iki 672 rublių, nuo 2014 m. – iki 873,6 rublio. Taigi akcizai didės, bet tik dešimtimis procentų, o norint, kad jie suvienodėtų su ES, Rusija ir Baltarusija, akcizus turėtų didinti kartais.

Tarkime, Baltarusijoje net iki minimalaus akcizų didinimo dar apskritai labai toli, nes apie tai būta tik keletas užuominų. Prezidentas Aleksandras Lukašenka anksčiau yra tik užsiminęs apie tai, kad krizės akivaizdoje biudžetą papildytų šiek tiek didesnės rinkliavos už alkoholį ir tabaką. Apie realius skaičius dar net nešnekėta, o iki sprendimų dar labai toli.

Juolab dabar, kai Baltarusija gelbstisi nuo visai kitokių problemų, atsirandančių dėl nacionalinės valiutos devalvacijos. Dėl jos tiek degalai, tiek tabakas, tiek alkoholis pabrango 50–60 proc., bet tik baltarusiams. Tuo tarpu lietuviams, galintiems atsiskaityti doleriais ar eurais, šios prekės dar ir atpigo. Taigi kontrabandos srautai ir toliau didės.

Box

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. algis algis rašo:

    tai gal Lietuvai sumažinti akcizo mokestį ir sureguliouti kuro kainas.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...