Pokyčiai
Jauniausi Andriaus Kubiliaus ministrai, neturintys nė keturiasdešimties: finansų – Ingrida Šimonytė, ūkio – Dainius Kreivys, susisiekimo – Eligijus Masiulis ir teisingumo – Remigijus Šimašius savo idėjomis vienus piktina, kitus verčia suklusti. Tarkime, D.Kreivys užsibrėžė iki kadencijos pabaigos investicijų į Lietuvą srautą padvigubinti, R.Šimašius ne tik paskelbė apie visus viešuosius pirkimus, bet ir iš esmės keičia sustabarėjusią teisinę sistemą, E.Masiulis užsimojęs privatizuoti iki tol vadintus strateginiais ir neleistus privatizuoti objektus, I.Šimonytė siūlo radikalių mokesčių pakeitimų.
Kiek šis jaunatviškas maksimalizmas pasiteisins, kol kas nežinia. Bet akivaizdu tai, kad krizių metų Ministrų kabinetai itin jauni, o daugelis jų idėjų, siūlymų ar sprendimų turi radikalų atspalvį.
Ši A.Kubiliaus Vyriausybė yra viena iš keturių jauniausių kabinetų. Jos amžiaus vidurkis – 45,2 metų. Už šį kabinetą jaunesni tik krizinis Rolando Pakso kabinetas – amžiaus vidurkis 43,8 m., Aleksandro Abišalos – 44,1 m. ir Gedimino Vagnoriaus – 44,5 m.
Bet vos tik šalies ekonominė, finansinė padėtis stabilizuojasi – valdžią perima “patyrę” politikai. Vyriausi amžiumi yra socialdemokratų Lauryno Mindaugo Stankevičiaus kabinetas – 51,9 m., Gedimino Kirkilo – 51,4 m. ir Algirdo Brazausko – 49,8 m.
Priminsime, kad, pasak ispanų filosofo J.Ortegos y Gasseto, žmogaus gyvenimo laiką derėtų skirsti į tris atkarpas. Iki 25–30 metų yra įsisavinama ankstesnių, vyresnių kartų patirtis. 30–45 metai – naujų idėjų ir ideologijų paieška, visiškai atsiskleidžia istorinis aktyvumas, tai kovos ir puolimo laikotarpis. Na, o po 45 metų ginama tai, kas pasiekta, ginamos jau priimtos ideologijos, tai žmogaus konservatyvumo laikotarpis.
Pasak sociologų, Lietuvos realijoms toks modelis irgi tinka. Juk senesnės kartos premjerai ir ministrai stabdė daugelį reformų mūsų šalyje, ir tik jaunesni ministrai joms ryžtasi. Omenyje turime ir švietimo reformą, kurią kažkada pradėjo jauniausias ministras Darius Kuolys, ir pernai pradėtą aukštojo mokslo reformą, kurią pradėjo tuomet 42-ejų Gintaras Steponavičius, ir pirmąją sveikatos reformą, kurią inicijavo itin jaunas Juozas Galdikas, ir aviacijos sistemos reformą, kurios pernai ėmėsi 36-erių E.Masiulis, ir biudžeto sudarymo reformą, kurią dabar pradeda viena jauniausių ministrių I.Šimonytė.
Super straipsnis. Tikrai yra skirtumas tarp informacijos, kur pateikiamos tik pavardės ir kas ką padarė ar nepadarė ir kur pateikiamas požiūris, lyginimas, ieškoma svertų ir pan. Tokie straipsniai skatina mąstyti, vertinti ir pan. Ačiū!