Augant pelningumui ir darbo našumui, turėtų kilti ir atlyginimai darbuotojams, mano Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Algirdas Butkevičius. Jis apgailestauja, kad šios tendencijos vis dar nematyti.
A. Butkevičiaus duomenimis, 2011 m. pirmąjį ketvirtį šalies įmonių pajamos už parduotas prekes ir suteiktas paslaugas sudarė 42,8 mlrd. litų pajamų, arba 25,9 procento daugiau negu praėjusių metų pirmąjį ketvirtį. Įmonių pelnas, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, padidėjo 2,8 karto, tačiau privataus sektoriaus įmonių vidutinis mėnesinis darbo užmokestis per praėjusius metus sumažėjo 2,6 proc.
Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūno nuomone, atlyginimas turėtų augti kartu su darbo našumu ir įmonės pelningumu, taip pavyktų išlaikyti kvalifikuotą darbo jėgą Lietuvoje.
“Vertinant šių metų pirmojo ketvirčio įmonių rezultatus, pavyzdžiui, drabužių siuvimo (gamybos) sektorių įmonių, odos ir odos dirbinių gamybos, pagrindinių metalų ir metalo gaminių, sausumos transporto ir transportavimo vamzdynais bei sandėliavimo įmonių pelnas augo, tačiau darbuotojų atlyginimai paradoksaliai mažėjo. Iš dalies suprantama, kad išgąsdintos krizės kai kurios įmonės yra linkusios taupyti, kaupia rezervą veiklos plėtrai. Bankai įmonėms neskolina, tad galbūt pelną jos paverčia apyvartinėmis lėšomis ar investuoja, tačiau eilinių darbuotojų atžvilgiu tokia politika tik skatina emigruoti, ieškoti darbo užsienio darbo rinkose”, – mano LSDP frakcijos vadovas.
Pasak A. Butkevičiaus, kai kurios įmonės, prisidengdamos krize, išnaudoja savo darbuotojus, sugrąžindamos juos į vergovę, nekeldamos atlyginimų, kurie atitinkamai galėtų kilti, atsižvelgiant į darbo našumą ir įmonės pelningumą.
“Ne kartą viešojoje erdvėje kalbėta apie darbuotojus, pavyzdžiui, siuvėjas, kurios už pasiūtą gaminį gauna vos kelis centus, o dirba nuo ryto iki vėlyvo vakaro. Manau, jog Vyriausybė turėtų imtis veiksmų, kad šalyje pagaliau išryškėtų tendencija – didinti atlyginimus, jei jau su krize pavyko susidoroti, kaip skelbia šalies Prezidentė ar Ministras Pirmininkas. Vyriausybė turėtų kalbėtis su įvairiomis darbdavių organizacijomis – konfederacijomis, asociacijomis – skatinti, raginti, kad įmonės motyvuotų savo darbuotojus likti Lietuvoje, o ne skverbtis į užsienio darbo rinką. Jau dabar pastebimas kvalifikuotų specialistų trūkumas, tad vergvaldystės laikus primenanti privačių įmonių darbo politika tik privers žmones palikti Lietuvą, minėtas trūkumas tik didės”, – mano A. Butkevičius.