Bankrotai, kurių dažniausia priežastis buvo įskola bankams, darosi vis retesni – dabar Lietuvoje jau kurį laiką stebimas bankrotas įmonių, kurios nebeturi didesnių įsipareigojimų bankams, tačiau ekonomikos sunkmečio sąlygomis išsilaikyti nesugebėjo. Šią tendenciją įžvelgia Nacionalinės bankroto administratorių asociacijos valdybos pirmininkė Renata Kaladytė.
Jos teigimu, šiuo metu dažniausiai bankrutuoja statybos ir prekybos įmonės. „Statybos įmonės vis dar bankrutuoja dėl bankų vykdomos kreditavimo politikos pasikeitimo, o prekybos įmonės bankrutuoja dėl negebėjimo tinkamai konkuruoti su prekybos centrų vykdoma sutartine politika“, – sako ekspertė.
Tiesa, bankrotų skaičius gerokai sumažėjo. Šiemet per pirmą pusmetį bankroto procedūros pradėtos 672 įmonėms – pernai per tą patį laikotarpį bankrutavo 792 įmonės, o 2009 m. – 984 bendrovės.
Pasak R.Kaladytės, administratoriai iš praktikos žino, kad naujus verslus dažniausiai „nužudo“ nesugebėjimas sumokėti mokesčių (ypač “Sodrai”). Pradinis 10 tūkst. Lt įstatinis kapitalas dažnai būna per mažas, kad įmonė per pirmus metus sugebėtų įvesti prekę ar paslaugą į rinką ir kartu sumokėti visus mokesčius.