2012 Balandžio 27

74 proc. gyventojų nori vaizdinių įspėjimų ant tabako pakuočių

veidas.lt

Vaizdiniai įspėjimai ant tabako pakuočių laikomi viena efektyviausių tabako kontrolės priemonių pasaulyje.

Tokiu būdu siekiama sumažinti tabako gaminių patrauklumą, susilpninti sąsajas tarp prekės ženklo ir tabako pakelio, padidinti sveikatos perspėjimų veiksmingumą, įsiminimą, jų patikimumo suvokimą. Dar 2009 m. atlikto Eurobarometer tyrimo duomenys atskleidė, kad 57 proc. Lietuvos respondentų mano, kad vaizdiniai spalvoti įspėjimai yra efektyvūs (ES vidurkis – 55 proc.), 74 proc. gyventojų pritarė siūlymams ženklinti cigarečių pakuotes vaizdiniais įspėjimais. Tokią priemonę palaiko ir 75 proc. ES gyventojų.

Lietuvai laikas apsispręsti

2004 m. rugsėjo 28 d. Lietuvos Respublikos Seimas ratifikavo Pasaulio Sveikatos Organizacijos Tabako kontrolės pagrindų konvenciją (toliau – Konvencija) ir ji tapo Lietuvos teisinės sistemos dalimi. Konvencijos 13 straipsnio 2 dalis skelbia, kad kiekviena Šalis, vadovaudamasi savo Konstitucija ir konstituciniais principais, įsipareigoja visiškai uždrausti bet kokią tabako reklamą, pardavimo skatinimą ir rėmimą.

„Šiuo metu Lietuvos tabako kontrolės įstatymas yra laikomas vienu pažangiausiu Rytų ir Centrinėje Europoje, tad ir toliau turime įgyvendinti Konvenciją ir imtis visų priemonių, kad tabako gaminių pakuotė, kaip sudedamoji tabako reklamos dalis, taptų kuo mažiau patraukli vartotojui. Pasaulio praktikoje naudojami du tabako gaminių ženklinimo būdai: vaizdiniai spalvoti įspėjimai apie žalą sveikatai ir bendroji pakuotė su vaizdiniais ar žodiniais įspėjimais. Mes siūlome tabako pakuočių ženklinime nuosekliai diegti mokslu grįstas priemones ir pradžioje įvedus vaizdinius įspėjimus, po protingo termino pereiti prie bendrinės pakuotės“ – teigia Departamento direktorius Zenius Martinkus.

Priemonė, patvirtinta moksliniai tyrimais

Mažinant pakelio patrauklumą, mažėja teigiamas pakuotės suvokimas, kartu stiprėja atstumiamoji perspėjimų dėl rūkymo žalos sveikatai galia.

Kanadoje atlikti tyrimai parodė, kad daugiau nei 90 proc. jaunų žmonių pareiškė, kad įspėjamieji paveikslai suteikia daugiau informacijos apie rūkymo žalą ir patį rūkymą daro mažiau patraukliu. 58 proc. rūkančiųjų vertindami spalvotu paveikslus ant pakelių jaučia pasibjaurėjimą, o 44 proc. – nerimą. Brazilijoje 67 proc. rūkančiųjų teigė, kad įspėjimai paskatino juos mesti rūkyti, o 54 proc. paskatino pakeisti nuomonę apie rūkymo pasekmes.

Taip pat yra įrodymų, kad tokių paveikslų pateikimas abiejose pakelio pusėse yra žymiai efektyvesnis. Vaizdiniai įspėjimai nereikalauja valstybės išlaidų, o išsaugo milijonų gyventojų gyvybes.

8 priežastys, kodėl Lietuvoje reikalingi vaizdiniai įspėjimai ant tabako pakuočių

1. Kiekvienas europietis turi teisę būti išsamiai informuotas apie rūkymo žalą.

2. Viena nuotrauka atstoja tūkstantį žodžių.

3. Didesnis įspėjimas – svaresnis įspėjimas.

4. Maža kaina – ją sumoka tabako kompanijos, o ne valstybė.

5. Neskatina pradėti rūkyti, ypač jaunimo.

6. Parodo, kad rūkymas nėra normalus reiškinys.

7. Informuoja ir motyvuoja mesti rūkyti.

8. Bendrinės pakuotės ir vaizdinių įspėjimų efektyvumas įrodytas moksliškai.

Faktai:

650 tūkst. europiečių kasmet miršta nuo tabako vartojimo sukeltų ligų, o tai daugiau, negu Maltos arba Liuksemburgo gyventojų skaičius.

2000 m. buvo suskaičiuota, kad ekonominiai praradimai, susiję su rūkymu, ES sudaro daugiau, negu 100 bilijonų eurų.

Prognozuojama, kad nuo 2005 iki 2030 m. pasaulyje nuo tabako vartojimo sukeltų padarinių mirs virš 175 mln. žmonių.

Šiuo metu pasaulyje yra apie 40 šalių, kuriose parengta teisinė bazė, nustatanti vaizdinių įspėjimų apie žalą sveikatai naudojimą ant tabako gaminių pakuočių (pvz., Belgija tokį ženklinimą naudoja nuo 2006 m. lapkričio, Rumunija – nuo 2008 m. liepos, Jungtinė Karalystė – nuo 2008 spalio ir pan.).

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...